RPP #012 Kristijonas Nalivaika – Marketingas, mąstymo modeliai ir paradoksai

Su Kristijonu kalbame apie skaitmeninį ir standartinį marketingą, komunikaciją ir tai kaip žmonės supranta ir priima pasaulį. Šiek tiek apie Budizmą, blaivų ir kritinį mąstymą, technologijas ir kartų skirtumus. Kalbame abiems aktualiomis temomis, todėl pokalbis lengvai galėjo tęstis dar porą valandų, tačiau antra dalis bus kitą kartą.

Kristijonas @LinkedIn

RP podkastą gali rasti iTunes, Spotify, Youtube ir parsisiųsti į savo kompiuterį.

Nuorodos:


Turinys

0:00:58 – Pradžia
0:07:23 – Šiandieninė komunikacija apie Covid-19 virusą.
0:11:06 – Kaip nepasimesti tarp konspiracinių teorijų apie Covid-19, Kiniją ir 5G.
0:16:10 – Kritinio mąstymo svarba ypatingų padėčių laiku.
0:24:04 – Kaip meninės vizijos atspindi pasaulio realybę – ar pasaulis jau pakeliui į Matricą ir Wally?
0:25:54 – Skaitmeninė ir tikroji realybė ar abi jos yra iliuzijos?
0:32:25 – Juodosios gulbės paradoksas.
0:34:11 – Kodėl ekonominės krizės pasaulį visada užklumpa netikėtai.
0:45:06 – Kaip ir Lietuvoje su kritiniu mąstymu?
0:50:20 – Marketingas ir manipuliavimas žmonių dėmesiu.
0:54:25 – Melagingos medijos desperatiški mėginimai pritraukti dėmesį ir kaip viską vertinti kritiškai.
0:59:25 – Kaip kuruoti savo naujienų srautą ir apie Z kartos sugebėjimą atsirinkti informaciją.
1:05:15 – Skirtingų kartų aklosios zonos.
1:07:27 – Apie (tavo) vartotojo kelionę.
1:10:33 – Etiškas marketingas vienoje pusėje, vartotojiškumas ir šlamšto gaminimas kitoje.

RPP #011 Juozas Jankauskas – COVID-19 ir stiprus žmogaus imunitetas prieš virusą

Juozas Jankauskas yra sporto medicinos gydytojas turintis didelį interesą tam kas daro mus stipresniais. Simas Balčiūnas yra smalsus individas su tikslu gyventi ilgai ir stipriai. Podkaste kalbamės apie nelemtą virusą ir kaip visa tai turi įtakos mums asmeniškai. Apsikeitus istorijomis ir pamąsčius apie galimus scenarijus pradedame pokalbį apie žmogaus imunitetą.

RP podkastą gali rasti iTunes, Spotify, Youtube ir parsisiųsti į savo kompiuterį.

Turinys:

0:01:01 Pradžia
0:03:00 Sergančio žmogaus istorija
0:05:00 Skirtingos oficialios statistikos interpretacijos
0:10:13 Kaip veikia COVID-19?
0:14:00 Lietuva pasidalinusi į dvi stovyklas.
0:18:15 Grupinis imunitetas arba karantinas – du pasirinkimai.
0:22:42 Asmeninis žmogaus imunitetas – kas, kaip, kada, kodėl, kur ir kam?…
0:33:51 Ką daro skiepai.
0:36:12 Limfa! Tavo mėgstamiausias kūno skystis, nors tu to nežinai.
0:37:34 Tarpinio badavimo efektas traumų gijimui, ligoms ir imunitetui.
0:56:04 Hipoalerginė teorija – vaikai ir autoimuniniai susirgimai – mikrobų atradimo istorija.
1:08:29 Vėl kalbam apie tai kaip teoriškai reikia auginti vaikus, nes dar neturim saviškių.
1:11:26 Kaip veikia autoimuniniai susirgimai.

Trys nebrangūs tikri super maisto produktai parduotuvių lentynose

Dėmesio! Toliau rašau dalykus rekomenduotinus tik geros sveikatos žmonėms, reguliariai sportuojantiems ir nesibaidantiems kalorijų. Kodėl kalorijų skaičiavimas yra vargingas užsiėmimas jau paaiškinau.

Paprasta analogija

98 kalibo benzino nepilsi į senuką Opelį. Aišku, gali, bet Opeliui tai jėgų nepridės, daugiau traukos neatsiras. Tačiau, į tinkamą sistemą pateikiant tinkamą kurą – rezultatai bus.
Kai tavo organizmas sukasi aukštesnėmis apsukomis tiek galvoje, tiek raumenyse, atitinkami maisto produktai pradeda atrodyti ir veikti kiek kitaip.

• Kiaušiniai

Rimtai, paprastas ir senai pažįstamas kiaušinis. Jau seniausiai įrodyta, kad žodį cholesterolis turi nustoti sieti su užsikimšusiomis kraujagyslėmis. O jei dar negirdėjai – cholesterolio reikia normalios organizmo funkcijoms.

Kiaušinis yra visa maistinių mikro ir makro medžiagų bomba, tam tikras rezervas, skirtas augimui. Taip, iš jo, teoriškai, turėjo išsiristi viščiukas, kuriam, motinos višta ir motina gamta ten sudėjo viską ką geriausio tik galėjo. Kol atėjo žmogus ir pamąstė, kad visa tai suvalgyti yra gera idėja. Ir kodėl ne, jei nekankina moralinė dilema – prašom, į sveikatą. Anekdotus apie vištų mėnesines pasilaikom sau.

Vis tik, kiaušinis kiaušiniui nelygus. Duok vištoms vietos gyventi ir rinkis, kaip minimum, numerio „2“, ant kraiko laikomų vištų kiaušinius. Dar geriau, tiek maistinių medžiagų, tiek ekologijos prasmėmis – pirkti kaimiškus kiaušinius iš patikimų šaltinių.

• Baltas sūris

Jei neturi problemų su pieno produktų tolerancija.

Man keista matyti kačiokus, dideliais kiekiais valgančius pieno išrūgų baltymų miltelius. Asmeniškai, mėgstu savo baltymus suvalgyti maisto, o ne miltelių forma. Raumeninės masės auginimu, kaip laisvalaikio praleidimo forma, neužsiiminėju. Geležies mėtymas ir rovimas dėl sprogstamosios jėgos, ištvermės ir stiprumo yra mano žaidimas.

Plius, geras baltas sūris, iš esmės, yra vien baltymai ir riebalai. Valgyti smarkiai maistingą maistą tampa, praktiškai privaloma jei užsiiminėji kokia nors tarpinio badavimo forma.
Juolab, geriausia rinktis kuo arčiau savo pirminės formos esantį sūrį. Riebų, baltymingą ir, idealiai tokį, kuris negali stovėti šaldytuve tris savaites. Apsilankyk ūkininkų turgeliuose!

• Konservuotos menkių kepenėlės

Užteks leisti pinigus žuvų taukų aliejui. Senokai aišku, kad šis produktas yra uber-vertingas vitaminų A ir D šaltinis. Žuvies aliejus arba žuvies taukai, dažniausiai, būna buteliuose arba piliulėse suvyniotas produktas. Kiekviena lietuviška vaistinė jau yra nupirkusi krūvą reklamos Google ir visaip kaip mėgina tau parduoti tas piliules.

Čia galima trumpai pakalbėti apie maisto papildų industrijos žalą pasauliui. Imti bet kokį maistą ir iš to daryti ekstraktus, kuriuos paskiau reikia atskirai supakuoti ir išsiuntinėti, gali būti tikras velnio biznis. Žiauriai geras biznis, bet čia ir kabliukas – žiauriai; geras – biznis.
Ant tiek geras, kad desperatiški papildų gamintojai gali į papildus pridėti praktiškai bet ko. O itin dideli paklausos mąstai neigiamai atsiliepia pasauliui.

Todėl, išlikti kuo arčiau tikrosios maisto produkto formos, man asmeniškai, atrodo vienas iš geriausių pasirinkimų kokį tik gali padaryti.

Žalių menkių kepenėlių nesu valgęs (tik marinuotas, mmmm…), todėl, konservuotos yra arčiausiai realybės ir lengviausiai įgyjamos.

Bonusiniai taškai jei įtikini savo antrą pusę jų veiksmingumu ir kartu valgote salotas su kepenėlėmis. Paradoksalu, nes paskiau abu vistiek galite bučiuotis.
O kas sakė, kad 98 benzinas kvepia?

Duosiu vieną bonusą. Vertinu ir myliu savo vegetarus ir veganus draugus, iš jų pasimokau labai daug apie tai ką jie naudoja kaip raketinį kurą savo organizmams.

• Kanapių aliejus

Ir jų baltymų milteliai, kurie iš esmės yra išspaustos sėklos, yra vieni geriausiai pasisavinamų tavo šaunaus organizmo, kai kalba sukasi apie augalinį produktą. Plius, čia galioja nykščio principas – Rinkis nacionalinį produktą.

RPP #010 Mantas Ivanauskas – videografija, Lietuvos video industrija, kūryba ir kylantys iššūkiai

Svečiuose videografas Mantas Ivanauskas. Kalbame apie video kūrybą, industriją, darbus, socialinę mediją ir kaip suprantame pasaulį. Pažįstame vienas kitą jau daug metų, todėl neišvengiamai apsikeičiame ir įvairiomis istorijomis, kurios kartais persipina.

InstagramFacebookM-Idea tinklapis

RP podkastą gali rasti iTunesSpotifyYoutube ir parsisiųsti į savo kompiuterį.

Jei patinka podkastas – nupirk man kavos. Kaip tai padaryti aprašyta nuorodoje.

RPP #009 Juozas Jankauskas – 12 Gyvenimo taisyklių – Jordan Peterson

Kalbame apie autoriaus Jordan Peterson knygą 12 Gyvenimo taisyklių.

Asmeninis Juozo tinklaraštis Dr.Keto ir Facebook
Pirmąjį apsilankymą podkaste gali paklausyti čia.

RP podkastą gali rasti iTunesSpotifyYoutube ir parsisiųsti į savo kompiuterį.

Jei patinka podkastas – nupirk man kavos https://www.buymeacoffee.com/Simas


Turinys:
5:40 – Intro apie knygą.
8:40 – 1) Stovėk tiesiai, atlošęs pečius.
15:55 – 2) Rūpinkis savimi taip, kaip rūpintumeis tuo, už ką jautiesi atsakingas.
37:45 – 3) Draugauk su žmonėmis, kurie tau linki gero.
46:50 – 4) Lygink save su tuo, koks buvai vakar, o ne su tuo, koks šiandien yra kažkas kitas.
58:35 – 5) Neleisk savo vaikams daryti nieko, dėl ko jų nemėgtum.
1:09:06 – 6) Prieš kritikuodamas pasaulį, pasirūpink, kad tavo namuose būtų ideali tvarka. 1:17:17 – 7) Daryk tai, kas prasminga, o ne tai, kas lengvai pasiekiama.
1:36:06 – 8) Sakyk tiesą – arba bent jau nemeluok.
2:02:46 – 9) Manyk, kad žmogus, kurio klausaisi, gali žinoti tai, ko nežinai pats.
2:12:20 – 10) Kalbėk tiksliai ir aiškiai.
2:18:56 – 11) Netrukdyk vaikams važinėjantiems riedlentėmis.
2:39:34 – 12) Paglostyk gatvėje sutiktą katę.

Riteriškumas XXI a. ir kaip susitvarkyti su depresija

Mes gyvename laike ir vietoje, kur visko turime daugiau nei bet kada anksčiau istorijoje. Absoliučiai visko, gal tik išskyrus neigiamus dalykus. Turime kur kas mažiau karo, maro ir bado, o galimybė mirti nuo smurtinės mirties yra mažiausia bet kada istorijoje.

Be abejo, turime daugiau šansų mirti nuo persivalgymo – galimybė mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra išaugusi. Kodėl, tuomet, kažkas norėtų užsirašyti į veiklą, kurioje vieni kitus stengiamės kapoti metaliniais kalavijais? Pažiūrėjus geriau, tai apie ką kalbu, HEMA, konkrečiau kalavijo kovos menai, yra skirti sužeisti arba nužudyti savo oponentą, dažnai kuo greičiau ir pragmatiškiau.
Pasirodo, kad man, to gyvenime kaip tik reikėjo.

Berašant straipsnį, rytoj Lietuvoje oficialiai prasideda karantinas dėl Korona viruso. Aiškiai suprantu, kad „maro“, mano gyvenime, nereikia nei kiek. Badas visai kitas klausimas, nes tarpinis susilaikymas nuo maisto ir ilgesni, reguliarūs tarpai, nevalgant, teigiamai veikia organizmą ir, drįstu sakyti – psichiką.

Lieka karas. Konfliktas, agresija, konfrontacija. Dalykai, kurių mes sėkmingai išvengiame gyvendami šiuolaikiniame pasaulyje, bet ar iš tikro?

Konfrontacija vyksta nuolatos. Sugebėjimas turėti nuomonę reikalauja suvokimo, kad tavo nuomonė gali nepatikti kitiems, o tai yra pirmas pretekstas nuomonių išsiskyrimui, kuris gali vesti į tiesioginė konfrontaciją tarp žmonių. Kur tai nuves, priklauso nuo situacijos ir jos dalyvių. Mes galime kelti spaudimą, kol viena pusė nusileis ir pasiduos, galime ieškoti kompromiso, galime, meistriškai susitvarkyti su situacija kažkaip kitaip ir pan.
Kur link suku – konflikto, šiais laikais, yra daug daugiau nei esame linkę sau pripažinti.
Net jei reali situacija tarp dviejų žmonių buvo išspręsta paviršiuje, tai nereiškia, kad vidinis konfliktas buvo užgesintas. Dažnai, toks konfliktas lieka, kitai pusei net nežinant, kad tai egzistuoja!

Kitas motyvas yra agresija. Vėl, tai gali manifestuotis labai plačiai. Siūlau agresiją matyti laipsniškoje tiesėje, kuri semia iš tos pačios energijos baseino. Tam tikras susijaudinimas ir aktyvumas jau yra kažkiek įkrauta reakcija. Kylant intensyvumui, kažkur manifestuojasi ir agresijos jausmas, kuris yra glaudžiai susijęs su kitais jausmais kaip baimė ir pavydas.
Apsimesti, kad esame visiškai civilizuoti ir savo giliausiose kertelėse niekad nejaučiame agresijos užuominų yra melas sau.

Grįžtant prie tų svarstyklių, straipsnio pradžioje. Tai, ko mes, šiais laikais, turime mažiau nei anksčiau yra atvirumas sau ir pasauliui. Mes esame išdresuoti paslėpti savo tikrus jausmus. Toks slapukavimas, ilgainiui, tampa susijęs su visomis įmanomomis vidinėmis ir išorinėmis problemomis.
Karlas Jungas kalbėjo apie šešėlio ir personos dinamiką, apie kurią plačiau parašysiu ateityje. Tačiau, sugebėjimas pastebėti ir priimti savo šešėlines puses, šiuo atveju, agresiją, yra būtinas siekiant psichinės gerovės ir vidinio balanso. Tai kur gi tas riteriškumas?

Nuo to laiko, kai pradėjau užsiiminėti Istoriniais Europos kovos menais, gavau legalią veiklą prisiliesti prie savo šešėlinės pusės panaudoti joje slypintį savo žmogišką potencialą. Jungas rašė, kad šešėlyje tūno labai dideli energijos ir milžiniško potencialo klodai. Tie, kurie sugeba integruoti savo šešėlį, pradeda jausti stiprias motyvacijas, įkvėpimą ir jėgas gyventi. Šešėlio integravimas yra kompleksiška veikla, neturinti pabaigos, nes viso šešėlio integruoti net neįmanoma. Juolab, kad tai yra sudėtingas procesas, kuriam nėra jokių aiškių instrukcijų.
Šešėlio integravimas yra, dalinai, tai apie ką kalba rytų filosofijos ir principai kaip: „meilė sau“ ir „savęs priėmimas“. Galų gale, mes visi žmonės ir esame daug labiau panašūs nei skirtingi.

Riteriškumas, savo laiku, buvo tam tikras etikos kodeksas, kuris, per laiką, tapo adaptuotas ir plačiajai visuomenei. Galima sakyti, kad riteriškumas buvo prõto-džentelmeniškumas. Kaip ir viskas, kas pamažu tampa savaime suprantama, lieka supaprastina ir lengvai vartojama. Tampa daug lengviau apsimesti, kad kažką praktikuoji, kai tų praktikuotojų yra tiek daug, kad jie net nebežino ką ir kodėl jie praktikuoja.
Todėl, kartais būna nepaprastai įdomu sugrįžti laipsniais atgal ir prisiliesti prie kažko archaiško. Tiek savo sąmonėje, tiek realiose veiklose.

Aš save laikau pakankamai civilizuotu, išsilavinusiu ir mandagiu žmogumi, esu tikras, kad mane artimai pažįstantys gali tai patvirtinti. Kiekvieną dieną aš patiriu situacijų, kurios, manyje, sukelia tam tikro laipsnio agresyvius jausmus. Kartais jaučiu nerimą, kartais baimę, kartais kontepliuoju savo trūkumus. Daug metų, kaip ir dabar, nubraukiu tai ranka ir gyvenu toliau, nes gyventi toliau, nepaisant nieko, yra nuostabu. Tačiau, svarbus aspektas – jausmai, savyje, turi daug energijos. O energija nedingsta, ji arba pakeičia formą arba turi būti perduota. Paprastai sakant – tavo pyktis neišgaruoja, o yra kaupiamas viduje.

Tačiau, dabar, aš turiu ypatingą mechanizmą. Kuomet ateina tinkamas laikas aš turiu legalią galimybę naudoti kovos menus, kurie buvo skirti atimti kitam žmogui gyvybę. Galbūt skamba makabriškai, tačiau taip nėra. Dėka modernių apsaugų, šių kovos menų praktika, yra gana saugus užsiėmimas ir tikrų traumų pasitaiko labai retai. Juolab, kad sužeisti oponentą iš tikrųjų net nėra tavo tikslas. Per šį mechanizmą, aš galiu išleisti per savaites sukauptas energijas iš savęs. Panaudoti jas praktiškai, persijungti į savo šešėlinę pusę ir leisti jai veikti, gyventi, būti naudingai.

Ir tai, koks jausmas, apima abu kovotojus po kovos tiesiog neįmanoma apsakyti tam, kuris to nėra patyręs. Tai brolybė, draugystė, pagarba, tai toks didelis dėkingumas, už galimybę ir veiklą, kuri ką tik dėjosi aikštėje, kad net sunku apsakyti.
Istorinis fechtavimas yra veikla, kuri leidžia man eiti asmeninės individuacijos link.

HEMA – Istoriniai Europos Kovos Menai

Sėdžiu savo studijoje prie kompiuterio. Dešinės rankos petys (priekinė deltoido dalis) yra patemptas ir pakėlus alkūnę ties galva – nudiegia skausmas. Tos pačios rankos rodomojo piršto krumplis užvakar stipriai sumuštas ir ištinęs tiek, kad tarp pirmų dviejų krumplių nebėra tarpo.
Spaudinėju patinimą, kaip šaltakraujis chirurgas, ieškodamas skausmingiausios vietos ir laukdamas kol pacientas (aš) kvyktels, taip parodydamas, kad chirurgas priėjo prie reikalo: „Sumušti audiniai, nemaloniai traškančios sausgyslės. Susirinkę skysčiai…“
Tokios, mėgėjiškos, diagnozės užteko, kad nuspręsčiau tądien leisti rankoms pailsėti ir neimti kalavijo.

Po pusantros valandos jau lengvai siūbavau kalaviją ir atlikinėjau lėtų, techniškų kirčių improvizacijas. Petį kartais nudiegdavo, krumplį ir visą pirštą nemaloniai tempė, bet ką galėjau sau padaryti?

Ko gero mane rimtai įtraukė veikla, kurios akronimas skamba kaip infekcinė liga.
Labas, aš sergu HEMA (Historical European Martial Arts).

O pirminiai simptomai matėsi jau gerokai anksčiau, nes HEMA į mano akiratį vis patekdavo žiūrint įvairius video Youtube. Ir tai atrodė kaip veikla, kuria užsiimti norėčiau ir galėčiau. Bet vis tie „norėčiau, kažkaip, galėčiau ir vieną dieną“. Kol 2018 vasarą, pagavau įkarščio ir nusprendžiau veikti.

Google -> „HEMA Lietuvoje“ ir už poros dienų važiavau pasižiūrėti kaip atrodo treniruotės Vilniuje, Kalavijo meistrystės mokykloje. Pasikalbėjau, pasukinėjau kardą ir išvažiavau namo. Tai ką pamačiau ir išbandžiau nebuvo tai ką mačiau labiausiai įkvepiančiuose video, tačiau tai buvo nepalyginamai geriau nei „galėčiau ir norėčiau“. Tai buvo tikri žmonės, kurie daro tikrus dalykus, kurie jiems patinka. Mano gentis.

Toliau, tikslas galvoje skambėjo maždaug taip: „ Nuo šiol kuo dažniau ir ilgiau laikyti rankoje kalaviją arba kardą“.

Susitariau ateitį į pirmą treniruotę pas Husarus, kurie užsiima kardo valdymo menu, Kaune.

Tačiau prisipažįstu, kad jau tada buvau sukūręs planą:
a) Infiltruotis,
b) rasti kažką, kas norės užsiimti kalavijais (longswords),
c) pradėti užsiimti kalavijais.

Taip susipažinau su Mariumi, savo broliu šioje sunkioje ligoje. Maždaug po keturių mėnesių gimė Renesanso kalavijo mokykla.

Istoriniai Europos Kovos Menai (IEKM)

Jei mėgsti gilintis, tobulinti savo įgūdžius, ieškoti sunkumų, kurie užgrūdina ir nori gyvenime kažko tikro – šie kovos menai gali atsiverti tau visu gražumu.

ISTORIJA

HEMA, studijavimas ir praktika vyksta remiantis išlikusiais manuskriptais ir knygomis, kurios buvo parašytos XV-XIXa. Europos fechtavimosi meistrų. Brutaliai sakant, didžiąja dalimi, tai yra mirę kovos menai, nes mes neturime gyvų meistrų tradicijos, kur meistrystė buvo perduoda iš kartos į kartą.
Todėl galima sakyti, kad HEMA yra rekonstruojami kovos menai, o tai sistemingai vyksta apie dvidešimt metų, daugiausiai Europoje ir JAV.

Europiniai kovos menai niekad nebuvo visiškai pamiršti. Paskutinė jų evoliucija yra Olimpinio fechtavimosi, bokso ir imtynių disciplinas. Todėl žvelgiant iš istorinės perspektyvos, žodis Historical čia yra svarbus.

Aštrus, geležtinis ginklas, kaip kalavijas ar durklas buvo savaime suprantamas ir neatsiejamas dalykas nuo žmogaus gyvenimo ir mirties, tačiau, per laiką tai tapo vis mažiau aktualu. Šiandien, galimybė mirti nuo smurtinio konflikto yra mažiausia nei bet kada istorijoje. Todėl natūralu, kad mūsų kultūroje, kovos ir savigynos menai nustojo būti aktualūs. Tema apie kovos menų praktikos naudą XXIa. yra verta atskiro straipsnio, todėl toliau nesiplėsiu.

Žvelgiant iš grubios istorinės perspektyvos (vėl), galima suskirstyti populiariausias HEMA disciplinas pagal periodus, kuriuose evoliucionavo ginklai ir jų panaudojimo būdai.

• Vėlyvieji viduramžiai – daugiausiai dėmesio sukasi apie ilgąjį kalaviją, kalaviją ir skydą ar mažą skydelį. Populiariausias HEMA ginklas yra kalavijas, valdomas dviem rankom, 120-140cm ilgio, 1300-1700g svorio. Todėl dažniausiai praktikuojama pagal dviejų meistrų Liechternauer ir Fiore dei Liberi traktatus ir jų interpretacijas.
Arba tiesiog Vokiška ir Itališka mokyklos.

• Renesansas – atnešė lengvesnius vienos rankos kalavijus ir rapyrų kovos sistemas,

• Ankstyvas modernus laikas – daugiausiai dėmesio mažesniems ginklams (smallswords), kariuomenės kardams ir vaikštomųjų lazdų kovoms.

Šiandien, visi girdėjo kažką apie rytų kovų menus. Kodėl, tuomet, importiniai yra populiaresni už vietinius ir kodėl kalbant apie kalavijus pirma asociacija yra riteriai?

• Populiariausi kovos menai yra kova vienas prieš vieną, plikomis rankomis arba su minimaliu reikalingu inventoriumi kaip pirštinės ir minkštos kūno apsaugos. Tai gerokai atveria juos plačiajai visuomenei ir neįpareigojančiai praktikai. O sugebėjimas, be ginklo, nugalėti arba nuginkluoti oponentą gali būti naudingas ir šiandien.

• Populiariausi sportiniai kovos menai, kurie kartu yra ir pramoga žiūrovams turi būti įdomūs ir nesunkiai suprantami publikai.

HEMA, šiuo atveju, yra iš naujo jauni kovos menai. Tokie jauni, kad mes net patys nežinome kaip save interpretuoti. Jei traktuoti tai kaip kovos meną, tuomet jis yra nepraktiškas, nes geležtiniai ginklai ir jų panaudojimas yra itin pragmatiškas – sužeisti ir/arba nužudyti savo oponentą. Mūsų kultūrinis kontekstas yra kitoks ir šių įgūdžių nebereikia apsaugoti savo gyvybei, artimiesiems ir turtui.

Jei traktuoti HEMA kaip sportinį kovos meną, panašiai kaip Olimpinį fechtavimą, tuomet šie menai yra dar gana ankstyvoje stadijoje iki kol juos bus galima matyti prestižiniuose renginiuose.

Ir riteriai. Pasaulyje gana plačiai paplitęs istorinės rekonstrucijos judėjimas. Jei matei žmones su metaliniais šarvais ir kalavijais, greičiausiai jie yra rekonstruktoriai. Jei trumpai – rekonstrukcijos tikslas rekonstruoti istoriją, tad karyba ir apranga yra neatsiejama to dalis.

HEMA išsiskiria tuo, kad mūsų tikslas yra rekonstruoti kovos meną išskirtinai, todėl savo praktikoje mes remiamės išlikusiais istoriniais šaltiniais, kurie mus pasiekia iš vėlyvųjų viduramžių ir vėliau. Tuo tarpu istorinės rekonstrukcijos kova gali būti paremta interpretacijomis, jei nėra išlikusių istorinių šaltinių, pavyzdžiui Baltų genčių, Vikingų ar Viduramžių Europos rekonstrukcija.

EUROPA

HEMA apima platų kovinių menų spektrą, kurie tradiciškai buvo praktikuojami Europoje ir jos kolonijose. Studijuojant traktatus kovos metodikos skirstomos į:

• Kovą be šarvų, įvairiais, kartais maišytais, ginklais kaip: kalavijai, rapyros, kalavijai su skydais, kardai, durklai, peiliai, ietys ir t.t.
• Kova su šarvais, su aukščiau išvardintais ginklais.
• Kova jojant ant žirgų, su šarvais ir be, pagrindiniai ginklai kalavijai ir ietys.
• Kova be ginklų, imtynės ir kumštynės. Šie principai, paprastai, buvo bazinės žinios, eidavusios kartu su visais kitais kovų metodais.

Populiariausias ginklas šiandien, yra kalavijas, praktikuojamas pagal vėlyvųjų viduramžių ir ankstyvojo renesanso tradicijas. Greta sėkmingai veikia Renesansiniai kalavijo menai su rapyromis ir trumpesniais kalavijais. Taip pat lenkiškas kardas.

HEMA klubuose yra praktikuojamos įvairios disciplinos iš skirtingų laiko periodų, nes tai kas istoriškai buvo vėliau, nebūtinai yra „geriau ar įdomiau“.

Geležtinis ginklas skirtas kovai, o galbūt ir darbui, kitoms praktinėms funkcijoms, buvo kultūros dalis. Kultūros, kuri mūsų akimis turėjo keistus niuansus. Todėl didelis, 75-113cm ilgio peilis (Messer) galėjo būti tiek darbo, tiek savigynos įrankis.
Kalavijas buvo išskirtinai kovos ginklas ir juos turėti galėjo nešiotis išskirtinas teises turinys žmonės.

KOVOS MENAI

Kovos menų meistrai buvo vadinami masters of defence (angl. – gintis, gynybos). Vėliau šis terminas pavirto į fence ir Arts of Fencing. HEMA, dažnai minimas terminas KdF, yra santrumpa Kunst des Fechtens (vok.) reiškiantis ne ką kitą, kaip „kovos menai“.

Ilgą laiką žodis fechtavimas (fencing) buvo asocijuojamas tik su sportiniu fechtavimu, tačiau šis terminas yra pakankamai senas ir platus, todėl šiandien legaliai galima sakyti, kad HEMA yra istorinis fechtavimas (Historical fencing).

Tai kas yra kovos menas yra komplikuotas klausimas, todėl toliau žvelgiu į tai kaip kovos meno aspektą suprantu HEMA kontekste. Iš praktinės ir iš filosofinės pusių.

Kovos menas yra strategija, kuri prasideda su rimtu pasiryžimu praktikuoti kovos meną ir persipina su kitomis veiklomis gyvenime. Kovos menas yra ir taktika, kaip įžengti į ringą. Mėginimas perprasti oponento planą ir psichologiją, gebėjimas kontroliuoti tai kas dedasi tavo pačio galvoje. Atitinkamas balansas tarp racionalaus mąstymo ir intuicijos, instinktai, raumeninė atmintis – veikianti be tavo sąmoningo suvokimo, tuo pačiu improvizacija. Ir tuomet, kovos menas yra kai viso to nebelieka. Lieki tik tu, tavo oponentas ir abu esate vienoje tėkmėje.

Tiesa, vieno HEMA aspekto, mes, galbūt, nesuvoksime niekad. Ką reiškia rankoje laikyti aštrų kalaviją, vilkėti vienus marškinius ir matyti oponentą ir jo rankose laikomą geležtę. Mąstyti, kad čia stovite dviese, tačiau namo grįš tik vienas.
Arba žinojimas, kad tavo garsiai išsakytas įžeidimas gali paskatinti žmogų tave iškviesti į dvikovą. Pasaulis, dar visai nesenai, buvo stipriai kitokia vieta gyventi.

Kalbėdami apie Europinius kovos menus mes dažniausiai neturime mintyje mūšių, militaristinių disciplinų ir to meto kareivių paruošimo. Tiesa, kad griežtų padalinimo linijų nubrėžti negalima, nes viskas yra glaudžiai susiję.

Istoriškai, Prancūzijos revoliucija ir jos aidai, Apšvietos idėjos Europoje buvo lūžis, po kurio iki tol populiarios Fechtshule (fechtavimosi mokyklos/turnyrai) neteko savo populiarumo.

16-18a. Europoje egzistavo ne vien teisminės ir garbės gynimo dvikovos. Vykdavo fechtavimo turnyrai, vedini tikro sportinio intereso. Būdavo renkami piniginiai prizai ir laikomasi taisyklių. Kartais ginklai būdavo ištepami kreida ir smūgiuojama plokščiąja kalavijo dalimi, todėl dalyviai privalėjo rengtis juodai. Kartais dvikovos vykdavo iki pirmo kraujo, neaštriais ginklais, tačiau kirčiai į rankas buvo draudžiami, todėl taikinys likdavo galva. Etiketas ir taisyklės neleisdavo rimtai sužaloti savo oponento, nes dalyviai būdavo miestiečiai, kurie galėjo būti amatininkai ar kitokių sričių atstovai.

HEMA Šiandien

Taigi, čia mes turime visiškai tikrus Europietiškus kovos menus, kurių populiarus sparčiai didėja. Lenkijoje ir Vokietijoje yra masė HEMA klubų. Patys stipriausi klubai, įkurti pasaulinio garso kovotojų yra Slovėnijoje, Danijoje, Švedijoje, Suomijoje, Rusijoje.
Daug žmonių praktikuoja kovos menus kartu su instruktoriais ir mokytojais specialiai tam įsteigtose mokyklose, kurios jungiasi į didesnius aljansus ar federacijas. Kitas, mažesnis entuziastų junginys yra klubas, o dar mažesnė iniciatyva – studijų grupė.

Rašyti „pasaulinio lygio…“ yra drąsu. HEMA, kaip bendruomenė yra unikali ir jos viduje žmonės ar klubai yra žinomi ir pripažįstami. Tačiau už bendruomenės ribų, tai vis dar yra nežinoma arba nesuprantama veikla.

Istorinių kovos menų praktika, paprastai susideda iš šių elementų:

• Kovos meno technikos treniruočių – solo, su partneriu, arba grupėse. Tai yra manuskriptų studijavimas, interpretavimas ir pritaikymas praktikoje.
• Fizinio pasiruošimo – sprogstamosios jėgos, ištvermės, reakcijos lavinimo treniruotės ir pan. Šiam aspektui lavinti galima pasitelkti daug puikios informacijos iš kitų kovos menų ir sportų, kurie veikia panašios biomechanikos principais.
• Specifinių aštraus ginklo valdymo treniruočių – taikinių kapojimas aštriais ginklais. Praktika, kuri padeda lavinti taisyklingą geležtės valdymą ir pagarbų elgesį su ginklu.
• Fechtavimosi (sparingo) – vienas prieš vieną. Tai yra didžiausias testas, kuomet viskas ką sugebi jungiasi į vieną.

Šiuo straipsniu stengiausi papasakoti kaip formavosi Europiniai kovos menai ir kas HEMA yra šiandien. Tai yra labai plati ir kompleksinė tema. Tikrai ne viskas šioje bendruomenėje yra vien nuotykiai ir nežabotas smalsumas. HEMA ateitis yra kontroversiška tema tarp bendruomenės narių.
Judėjimas yra jaunas, vos dvidešimties metų, todėl HEMA įgauna vis daugiau pagreičio. Atsiranda daugiau specializuotos įrangos gamintojų, daugiau kovotojų, daugiau turnyrų ir daugiau būdų kaip Europiniuose kovos menuose rasti tai, kas asmeniškai yra įdomiausia.

Mane tai įtraukė nes per HEMA aš sugebu išreikšti save skirtingose srityse, kurios vėl susipina atgal į vieninga rezultatą, kuris yra prasmingas. Šie kovos menai yra mūsų kovos menai, jie buvo praktikuojami Europoje ir turėjo aiškią funkciją tarp visuomenės narių. Labai įdomu stebėti kaip bendruomenė auga, formuojasi ir bręsta. Lygiai taip įdomu yra būti šios bendruomenės nariu. Prisiimti atsakomybę ir suteikti mažą savo indelį į HEMA ateitį.

Nuotrauka iš Minske vykusio HEMA renginio. Tekstas šalia nuotraukų skelbia: „When we were children, we deamt to become knights. We became adults only to allow other children to follow the same dream.“

Už straipsnio viršelio nuotrauką esu dėkingas T.HEMA. Pačios kokybiškiausios nuotraukos, kokias tik esu matęs.

Bendras Istorinių Europos kovos menų tinklapis IEKM.lt
Kaune veikiantis HEMA klubas yra Renesanso kalavijo mokykla.
Vilniuje turime Kalavijo meistrystės mokyklą ir Plieno taktą.

RPP #008 Tomas Lekavičius – lyderystės pamokos, savo karjeros kūryba ir eksponentinis augimas

Tomas Lekavičius padeda aukšto kalibro lyderiams ir komandoms spręsti sudėtingas problemas. Taip pat konsultuoja ir moko eksponentinio augimo strategijų. Kitu metu, su dideliu intensyvumu švaisto liepsnojančius ginklus ir visaip kaip gyvena aktyvų gyvenimą.

Tomas Lekavičius
FacebookInstagramLinkedinKonsultacijoms

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Podkastą stimuliuoja noopapildai.lt Maisto papildų ir notropikų parduotuvė. Apie mano favoritus gali paskaityti čia.
Kai pirksi kažką iš noopapildai.lt nepamiršk įvesti nuolaidos kodą raumeningasprotas.


Turinys

02:32 Ką Tomas veikia šiandien?
03:34 Kaip Tomas susikūrė savo profesiją.
09:36 Laikas dirbant Mindvalley – Malaizijoje.
15:24 Žmogaus gerovė darbo vietoje – ar tai vyksta Lietuvoje ir ką tai reiškia iš tikrųjų?
17:41 Realūs žingsniai kaip gerinti vidinį kompanijos mikro klimatą.
19:57 Dažna darbų keitimo tendencija.
23:30 Novatoriški darbo modeliai kompanijose – tikri pavyzdžiai.
31:14 Dirbtinio intelekto sistemos.
36:20 Apie atvirus ofisus ir produktyvumą.
42:50 Kitos įspūdingos ir aktyvios Tomo veiklos. Kodėl ir koks judėjimas yra svarbus?
51:42 Kaip aktyvios fizinės veiklos maitina karjeros sritį.
54:07 Kraštutinumai ir savęs pažinimas
57:02 Lyginti save su kitais – pavojinga. Ar įmanoma palyginti teisingai?
1:00:13 Kaip amortizuoti rizikas ir sunkumus gyvenime, pasiruošti iššūkiams ilgoje perspektyvoje.


Nuorodos

Satalia
Mindvalley 
• Why Happiness is the New Productivity (The Story of Mindvalley)
Originals: How Non-Conformists Move the World
Reinventing Organisations 
Singularity
Her (2013)
Principles: Life and Work
Deep Work
Ido Portal 
Hurdling – bėgimas su kliūtimis

RPP #007 Andrius Janionis – HEMA, Istoriniai Europos kovos menai, kalavijai ir gyva istorija

Andrius Janionis yra ko gero daugiausiai įsigilinęs ir praktikuojantis istorinius Europos kovos menus* Lietuvoje. Trumpiau – HEMA (Historical European Martial Arts). Būtent apie tokius kovos menus, interpretaciją ir jų praktika yra šis RP podkasto epizodas. Dar paprasčiau – tikri kardai ir kalavijai ir istorinis fechtavimasis – Europoje sparčiai populiarėjantys dalykai. Lietuvoje tai dar gana mažai žinomas kovos menas, tačiau labai įtraukiantis ir gilus užsiėmimas.
*Imamas laikotarpis Europoje, tarp XIV ir XVIII amžiaus.
Andrius Janionis


Podkastą pristato Noopapildai.lt – didžiausia notropikų parduotuvė Lietuvoje. Mano asmeninį sąrašą to ką ir kodėl reguliariai vartoju aš gali rasti čia.
Jei pirksi kažką iš Noopapildai.lt – brūkštelk nuolaidos kodą „raumeningasprotas“!


Turinys

02:00 Kaip ir kada Andrius atrado į HEMA.
09:38 Europietiškų kovos menų ištakos.
15:03 Kovos menų traktatų atsiradimo aplinkybės.
21:09 Mąstome apie kontekstą, kuriame kovos menai buvo dalis gyvenimo.
24:26 Kodėl karas ir kovos menas nėra tas pat, nors eina paraleliai.
29:10 Fizinis tobulėjimas per kovos meną ir aplikacija realiame pasaulyje?
33:08 Meistrystė ir tikri dalykai kaip priešpastatymas moderniam gyvenimui.
35:15 Kodėl HEMoje istorija šiek tiek krenta iš konteksto?
38:10 Kovos menas kaip atsvara chaosui.
43:14 Kovos menas kaip metodas lavinti saviraiškai, savikontrolei ir disciplinai – kaip tobulėti kovos mene.
48:26 Istoriniai Europos kovos menų turnyrai praeityje.
56:48 Kaip šiandien pasaulis (ne)supranta šaltuosius ginklus ir jų skirtumus. Plius trumpas intro bendram išsilavinimui.
1:04:04 Kas yra istorinis fechtuotojas?
1:12:37 Kompromisas tarp istorijos, praktiškumo ir disciplinos istoriniuose kovos menuose.
1:18:00 Fechtavimasis aštriais ginklais vykta kitaip.
1:26:24 Rekomendacijos nuo ko pradėti užsiimti HEMA.

1:32:40 HEMA – mirę kovos menai, kompromisai, bendruomenės fragmentacija, paieškos ir atradimai.


Minėtos nuorodos

Roland Warzecha – Kalavijo ir skydo instruktorius
• Viduramžiai.lt (rekonstrukcija)
Chaosas ir tvarka – video
Vice dokumentika apie modernias viduramžiškas kovas

RPP #006 Eglė Jonaitytė – botaniniai kvepalai, eteriniai aliejai ir intuityvios istorijos

Eglė Jonaitytė pasakoja istorijas kvapais. Tai tik vienas žodis, tačiau kvape telpa nepaprastai daug, nes šis jutimas yra glaudžiau susijęs su emocijomis, prisiminimais, asmeninėmis ir bendromis visiems istorijomis. Kaip kvepėjo mitologinis Rojaus sodas? Galbūt sviestu ir figomis – kas žino.
Eglė veda įdomias dirbtuves, kur gali iš arčiau susipažinti ir išmokti tyrinėti pasaulį per dar vieną, dažnai sąmoningai nepastebimą perspektyvą.

Eglė Jonaitytė
Facebook | Instagram | Skin Scent

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Podkastą pristato Noopapildai.lt – didžiausia notropikų parduotuvė Lietuvoje. Mano asmeninį sąrašą to ką ir kodėl reguliariai vartoju aš gali rasti čia.
Jei pirksi kažką iš Noopapildai.lt – brūkštelk nuolaidos kodą „raumeningasprotas“!


Turinys

02:29 Kas yra botaniniai kvepalai?
04:40 Kaip Eglė sumąstė, kad užuosti yra labai įdomu?
08:16 Prisiminimai iš vaikystės, kuri gal ir niekad nesibaigia?
12:48 Kas būtų su kvapais jei gyventume gamtoje ir kodėl miesto žmogui reikia botaninių kvepalų?
17:15 Kvapais galima perduoti emociją ir net papasakoti visą istoriją.
20:10 Kaip gimė „Kauno pavasario kvapas“?
22:55 Kaip pabandyti išsilavinti kvapų srityje?
24:51 Archetipinis – bendras daugeliui. Ir kaip kvepia močiutės spinta?
30:04 Kaunas Art Deco kvapas
37:52 „Eteriniai aliejai tai yra augalo siela“.
38:59 Kvapų uostymo sesija.
43:38 Eglė išduoda paslaptį – apie ką visai tai buvo.
45:46 Interpretuojam Rojaus sodo ir uždraustojo vaisiaus mitą.
53:52 Kaip priimti save tarp vakarų ir rytų saviugdos mokyklų.
1:01:30 Ko ir kaip reikia geram, tikram, transformuojančiam pokalbiui?
1:09:35 Kas yra Reiki.
1:11:06 Žodžiai – nesusipratimų šaltinis. Bet ar galim geriau?
1:12:05 Žmogus – neriboto potencialo būtybė ir meistrystė.
1:17:07 Svarstom apie laimę ir kančią. Ir, aišku, balansą tarp šių būsenų.
1:24:16 Archetipai ir motyvai, kurie ateina iš seniau. Iš labai seniai.
1:31:24 Eglės kūrybinis procesas ir kelias.

Minėtos nuorodos

• Apie tai, kad mes „suvalgome kvapus“ – Jacobson’s organ
• „The Guardian“: Kaunas – tarp dešimties gražiausių art deco miestų. 
Smegenų pusrutuliai, kaip mes juos suprantame šiuo metu.
• Maslow piramidė – pirma versija ir antra versija ir apie antrą versiją.
• Herojaus kelionė – Joseph Campbell 

RPP #005 Mantas Žalkauskas – videografija, ir visą gyvenimą besitęsiantis mokymasis

Mantas Žalkauskas yra videografas su plačia patirtimi įvairiose srityse ir tūkstančiais nužygiuotų kilometrų. Kalbamės apie tai ką reiškia būti atsakingu kūrėju ir siekti meistrystės pasirinktame amate. O jei kažkas nevažiuoja – kaip suprasti, kad atėjo laikas keisti specialybę. Taip pat kaip apie klausimus, kuriuos verta užduoti, kad geriau įsivertintum savo galimybės, lūkesčius ir potencialią sėkmę tiek projektuose, tiek gyvenime.

Mantas Žalkauskas
Facebook ir Instagram ir Story Pockets

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Podkastą pristato Noopapildai.lt – didžiausia notropikų parduotuvė Lietuvoje. Mano asmeninį sąrašą to ką ir kodėl reguliariai vartoju aš gali rasti čia.
Jei pirksi kažką iš Noopapildai.lt – brūkštelk nuolaidos kodą „raumeningasprotas“!


Turinys


02:37 Vienišas ir užsidaręs menininkas. Klišė ar realybė? Kada buitis tampa atidėliojimas, o kada malonumas?
07:38 Kaip sėkmingai matuotis naujas specialybes ir keisti profesijas.
10:53 Gyvenimo atostogos – metai skirti imti tai kas buvo įdomu vaikystėje ir tyrinėti tai darant per suaugusiojo perspektyvą.
19:57 Ar tikrai nori tuo užsiimti ir meistrystės siekimas pasirinktoje veikloje.
23:56 Apie tai kaip Mantas interpretuoja videografijos amatą ir meną.
26:20 Apie muziką. Ką tai reiškia mums ir kaip mes ją galime panaudoti taktiškai.
30:49 Garsas kaip mechanizmas informacijos vartojimui – pliusai ir minusai.
35:38 Gilesnis kūrybos suvokimas ir atsakingesnis turinio vartojimas ir kūryba.
46:17 Kodėl verta žiūrėti gilesnį turinį.
51:30 Kiek dar laiko turi gyvenime reikšmingiems projektams ir veikloms? Mažai.
56:54 Apie savęs paieškas…
1:01:41 Veiklų metimas, kaip paleisti projektus vardan gero ir nesijausti nevykėliu.
1:09:11 Kaip atlikti naudingą savianalizę ir refleksiją.
1:16:51 Nusitaikyti kas tau asmeniškai yra sėkmė ir susikurti savo darbo ritmus.
1:26:36 Šiais laikais mes turim daug progų būti mokiniais.
1:37:16 Tinkamas lūkesčių ir rezultatų santykis realybėje kaip pilnatviško gyvenimo išraiška.

 


Nuorodos

Prieš parskrendant į žemę – dokumentika

RPP #004 Žydrūnas Sadauskas – pagrindiniai gamtos įstatymai, sąmoningumas ir visko prasmė

Žydrūnas Sadauskas yra Veidoskaitos meistras is knygų autorius.
Savo unikalaus įgūdžių komplekto pagalba jis gali tiksliai diagnozuoti žmogaus problemas ir padėti susitvarkyti gyvenimą. Vienas iš kertinių Žydrūno tikslų yra suprasti kaip iš tikrųjų veikia žmogus.

Iš visų, kuriuos asmeniškai pažįstu – Žydrūnas tikrai prisikasė arčiausiai esmės.
Net jei esi skeptiškas terminams kaip „realybės valdymas“ ir netiki, kad tai emocijos, o ne intelektas diktuoja tavo gyvenimo ritmą – vistiek rekomenduoju paklausyti šio pokalbio.
O jei jauti, kad už pilkos kasdienybės slypi kažkas daugiau ir manai, kad per plyšius, kartais, pastebi užuominas to, kaip iš tikrųjų veikia pasaulis… Tuomet šis podkastas tikrai tau.

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Turinys
01:16 Kaip paaiškinti nušvitimą savo tėvams?
04:11 Kokia yra ta gyvenimo prasmė?
07:02 Kodėl joga pas mus neveikia? (taip, kaip buvo sukurta)
08:50 Pagrindinis gamtos įstatymas yra pusiausvyra.
11:43 Sąmoningumas kaip priešprieša automatinei sistemai, karmos valdymas.
14:23 Pratimas treniruoti sąmoningumą
16:09 Mintis neturi jokios energijos ir kodėl gauni būtent tai ko nenori.
19:23 Kaip, tada, norėti tinkamai?
20:39 Kaip atpažinti kokių pretenzijų turi tėvams?
22:24 Kaip sau leisti ir neleisti turėti geras patirtis ir dalykus gyvenime.
25:36 Keturios prigimtinės energijos.
26:56 Dievas, intelektas, Biblija ir laimė.
30:17 Savivertė – kai susitaikai su tuo, kiek esi vertas. Ką reiškia nuolankumas?
31:58 Apie veiksmo energiją ir kam, vis tik, reikia to intelekto?
35:24 Emocinis intelektas santykiuose ir meilėje.
37:14 Vertingų pasakų svarba ir kas blogai su Lietuviais?
42:57 Kodėl Žydrūnas pradėjo rašyti pasakas?
46:47 Šešių dimensijų pasakų vakarai
47:37. Kuo bus ypatingos Žydrūno pasakos vaikams?

Nuorodos

• Knyga Kombodžos pasakos

RPP #003 Emilija Plepytė – socialiniai tinklai, tikri jausmai, atvira kūryba ir kelionės

Emilija Plepytė – Facebook puslapio „Plepytė“ autorė.

Plepytė yra viena iš tų kūrėjų kuri internete sugeba sukurti kažką naudingo. Kaip prieš pastatymą visam bereikšmiam triukšmui, kurio šiandien yra tiek daug.
Pokalbio metu keliaujame per istorijas, kurios ir davė pradžią kūrybai. Kalbame apie patį rašymo procesą ir jo naudą savęs pažinimui. O drąsa parodyti savo mintis pasauliui ir rašyti, kalbėti, pasakoti – atvirai – suteikia laisvę.

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Turinys

00:50 Intro
02:45 Kodėl Simas pasitraukė iš socialinių tinklų.
04:47 Emilijos baigiamais darbas ir patirtys be Facebook.
07:07 Vienatvė ir mintys, kurios leido pradėti kurti Plepytės Facebook puslapį.
15:13 Kultūriniai kuriozai Katalonijoje
19:05 Pirmasis tinklaraštis blogas.lt platformoje.
30:32 Apie drąsą rašyti atvirus laiškus žmonėms.
35:20 Plepytės puslapio pradžia
37:15 Juokingos situacijos fotografuojant autoportretus.
38:48 Plepytė kaip „Fashion blogerė“ ir tie kiti – tikri tekstai.
55:42 Apie darbus….
1:44:00 Ir apie meilę. Tikrą ir nelabai.
1:51:09 Sunkios patirtys mokykloje ir apie tai ko reikia/nereikia vaikams.
1:59:00 Apie liūdesį ir kaip būna, kai gyvybės atėmimas paliečia mus.
2:15:18 Plepytės knyga?
2:16:50 Tiesa apie tai kaip gimsta Plepytės tekstai.


Minėtos nuorodos

• News Feed Eradicator – Chrome naršyklės išplėtimas, kuris išjungia naujienų sieną Facebook.
• „Laimingi darbuotojai man padaro daugiau pelno“ – Laisvės TV interviu.
• Straipsnis apie Penkias meilės kalbas
• 5 Meilės kalbų testas
• Mėgstamiausias Plepytės įrašas

„Popierius atlaiko daugiau nei žmonės“
Anne Frank – Dienoraštis.


Emilija rekomenduoja 

• Likvidi meilė: apie žmonių ryšių trapumą
• Erichas Marija Remarkas – įvairios jo knygos
• Gary Vaynerchuk – Video skirtas šviežiai baigusiems mokslus

 

Simas rekomenduoja paskaityti

• Nonviolent Communication by Marshall Rosenberg. Plius pasidomėti ką ir kodėl autorius šneka Youtube.

RPP #002 Juozas Jankauskas – evoliucinė biologija ir psichologija, sunkumai, kurie užgrūdina

Juozas yra žmogus, kuris turi sporto medicinos gydytojo licenziją ir šiuo metu leidžia laiką padėdamas asmenims tapti fiziškai stipresniais – kad pakiltų gyvenimo kokybė, nebemaustų nugaros ir sustiprėtų širdies veikla.
Kaip bebūtų keista – fizinis pajėgumas kažkodėl padeda susitvarkyti su visokeriopomis baimėmis, kurios mus kartais sukausto. Apie tai kodėl sunkumai grynina ir yra šis podkastas.

Asmeninis Juozo Jankausko tinklaraštis Dr.Keto

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Turinys
02:34 Kaip nesijaudinti prieš kamerą ar mikrofoną.
04:55 Kodėl mes bijome kalbėti viešai?
07:15 Kodėl žmogus turi didelį akies baltymą ir mažą rainelę?
09:50 „Toleruotini sunkumai grynina sielą“
10:48 Kodėl žmonės dažniausiai yra silpni sveikatos aspekte ir ką verta daryti?
12:33 Kaip padaryti gerą vidinių dalykų inventorizaciją ir kodėl tai yra ypač svarbu?
21:06 Kaip, vis tik, tie sunkumai grynina sielą?
22:40 Kaip, po sporto, vyksta atsistatymas ir kada įvyksta progresas.
29:40 Kas naujo keto pasaulyje?
40:35 Svarstymai ar naudinga ir atsakinga rinktis ketodeninę dietą ir tarpinį badavimą ilgesnėje gyvenimo perspektyvoje?
54:25 Bajezinis suvokimo modelis
1:01:35 Notropikai ir modafinilas
1:13:15 Šventa geros gyvenimo kokybės trejybė.
1:17:30 Kas yra tikras jėgos sportas ir kaip tai galima panaudoti nugalėti baimes.
1:33:56 Ekstremalaus kvėpavimo treniruotės padedančios suvaldyti stresą gyvenimiškose situacijose.
01:39:10 Ką Juozas mano apie žmones kasdien kovojančius už savo gyvybę viešajame transporte.
01:43:24 Kodėl Lietuvoje taip retai minimi uždegiminiai procesai (angl. inflamation)?
01:56:16 Filosofinės diskusijos apie tvarką, chaosą, laiką, (ne)veiksnumo kainą ir (dar) sunkumų praktikavimo.


Juozo citatos:

„Tuomet mes matome tuos asmenis viešajame transporte, kuomet jie kovoja dėl savo gyvybės kiekvieną kartą, kai troleibuso vairuotojas pasirenka staigaus stabdžio paspaudimo veiksmą /…/“
Iš straipsnio – Kodėl “kilnoti” turėtum ir tu? Preambulė

„Toleruotini sunkumai yra siekiamybė, o ne vengtinumas. Toleruotini sunkumai grynina.“
Iš straipsnio – Keto meniu ir rekomendacijos (1.0)Minėtos nuorodos:

• Jordan Peterson – kertiniai vyrų ir moterų skirtumai
• Metų trukmės badavimo studija 
• Louis Pasteur – Mikrobiologas ir chemikas – sukūręs vakcinavimo, mikrobų fermentavimo ir pasterizacijos principus. Taip pat vakciną nuo pasiutligės.
• Juozo sunkaus kilnojimo daina – Yazz the only way is up
Peter Attia paskaita apie mirties atidėjimą ir kitokį požiūrį į ilgaamžiškumą.
• Stephen Fry – Mythos: The Greek Myths Retold


Juozo rekomenduojami raumeningi protai:

• Peter Attia – Jei nori gyventi ilgai ir sveikai, jis yra tavo svajonių specialistas. #ilgaamžiškumas #keto #jėga
Jordan Peterson – Klinikinis psichologas, psichologijos profesorius, rašytojas. Kalbantis apie tai kaip susitvarkyti gyvenimą.
Mark Rippetoe – Jėgos sporto treneris ir autorius.
Robert Sapolsky  – Biologijos mokslų, neurologijos ir neurologijos mokslų profesorius. Parašė: „keletą informatyvių ir komiškų knygų, kurios pristato naujausias psichoneurobiologijos žinias pasimėgavimą keliančiu, lengvai skaitomu formatu.“ + Rekomenduojama paskaita

 

RPP #001 Danielius Goriunovas – Knygos, saviugdos pradžia ir kūryba

Danielius Goriunovas yra tinklaraščio debesyla.lt ir knygos Tinginio manifestas autorius ir Onbo mokymų sistemos bendraautorius. Taip pat mano senas, geras bičiulis. Pokalbio metu neriame į pažinties pradžią, bendrus interesus, socialinius tinklus ir kūrybinius procesus.

RP podkastą gali rasti iTunesSpotify ir parsisiųsti į savo kompiuterį.


Turinys

01:06 Pažinties istorija.
02:10 Seni Danieliaus tinklapiai ir Dedesylos atsiradimo istorija.
03:50 „Pick up“ (moterų kabinimo) metodikos kaip saviugda ir pirmasis Danieliaus vasaros romanas.
11:50 Danieliaus mintys kodėl NLP neveikia
13:28 Kaip ir kodėl Danielius rašo kabinančius straipsnių pavadinimus.
16:03 Eksperimentai, iššūkiai sau ir kaip suvokti ir labiau vertinti likusius gyvenimo metus suskaidant juos gabaliukais.
18:35 Klausimas ar per atostogas tu tikrai atostogauji ar tiesiog gyveni lygiai taip pat, tik kitoje vietoje?
20:45 Įsimintini gyvenimo momentai, kaip atskaitos taškai, kuriuos gali sukurti pats.
25:25 Apie dalykų prasmę, mentalinius konstruktus ir savo nuostatų keitimą.
28:20 Kodėl Danielius įsitikinęs, kad žodžiai neturi tiek daug reikšmės, kaip gali pasirodyti.
33:10 Apie dabartinį Danieliaus tekstų rašymą.
36:20 Evoliucionuojantys Danieliaus naujienlaiškiai
40:50 Danieliaus vasara be Facebook ir požiūris į kitus soc. tinklus.
49:00 Danieliaus ir Simo patirtys Tinderyje.
57:30 Apie lėtą ir greitą Instagram vartojimą ir pasimėgavimą.
1:03:30 Kaip ir kodėl Danielius mėgsta investuoti į kitus žmones.
1:08:30 Skystas maistas Mana Danieliaus kasdienybėje plius praktiniai patarimai.
1:15:30 Apie Danieliaus knygą „Tinginio manifestas“
1:24:40 Sąmoninga ir nesąmoninga tiginystės.
1:38:16 Danieliaus A/B testavimo praktikos.
1:41:20 Šiuo metu rašomą naują Danieliaus knyga apie „Freelancinimą“

Minėtos nuorodos

Debesyla.lt
Straipnis „dėjau b*bį“!
7 ☁️ sekmadienio naujienlaiškis
Penkios meilės kalbos
Austin Kleon
Her filmas
Derek Sivers – The public you is not you
Tinginio manifestas

Minėtos „Pick up“ knygos

Mark Manson – Models: Attract Women Through Honesty
Robert Greene – The Art of Seduction
Neil Strauss – The Game
Mystery – The Mystery Method
Matthew Hussey – į moteris adresuotos „pick up“ taktikos.

Kaip medituoti – mano praktikų rinkinys

Didžiausia meditacijos problema yra ta, jog ši praktika apvyniota nebūtinai patraukliu religiniu kontekstu. Meditaciją daug naudingiau matyti kaip treniruotę savo protui, kuri padeda gyventi geriau. Panašiai kaip atviras pokalbis su artimu, treniruotės raumenims ir geras maistas kūnui.

Meditacijos tikslas NĖRA neturėti minčių.

Modernus mokslas paaiškina, kad meditacija gali pagerinti tavo smegenų procesus ir privalumai, rodos, išties geri:

• Geresnė sveikata;
• Daugiau laimės gyvenime;
• Buvimas malonesniu kitiems;
• Padidinta savistaba ir savikontrolė;
• Fiziškai didesnis išorinis smegenų sluoksnis, kuris yra siejamas su intelektu;
• Geresnė streso tolerancija.

Asmeniškai, didžiausias meditacijos privalumas man yra savistabos lavinimas. Savistaba yra sugebėjimas pastebėti, kokios mintys ir jausmai šiuo metu sukasi tavo galvoje. O tuomet pasirinkti, kaip toliau nori mąstyti ir reaguoti.

Savistaba leidžia išvengti pasikarščiavimo ir impulsyvių, automatinių sprendimų.
Ko gero prisimeni bent vieną atvejį, kai po kažkokio scenarijaus gailėjaisi pasakytų žodžių. Norėjai padaryti gerą įspūdį tai mergiotei ar atsakyti kažką valiūkiško tam bičeliui, o pavyko tik apsijuokti. Kritiniu momentu dingsta šaltas protas ir mes elgiamės kaip papuola.

Kritiniu momentu mes niekad nekylame iki aukščiausių savo sugebėjimų. Kritiniu momentu mes nusileidžiame iki savo treniruotų sugebėjimų.

Vis tik…
Savistaba sukuria plyšį tarp to, kas vyksta išorėje, ir to, kaip tu (dažniausiai automatiškai) reaguoji.

Jei nori rimtai dirbti su savo protu – savistaba yra procesas, kuris leidžia pritaikyti visus aukšto efektyvumo ir savikontrolės sugebėjimus.

Derybų menas, kūno kalba, veidoskaita ir panašios praktikos tiesiog neįmanomos be savistabos. Ypač pradžioje, kai metodai dar nėra giliai įsisavinti ir neveikia kaip (smegenų) raumeninė atmintis.
Įpročiai: disciplina, punktualumas, tvarka, kokybiškas darbas ir kūryba, stipriai remiasi savistaba ir sugebėjimu nukreipti savo mintis į tai, kas naudinga ir kuria rezultatus.

Tim Ferriss, kuris bendravo su labai daug sėkmingų žmonių, tvirtina, kad stebinančiai didelė jų dalis turi vieną bendrą įprotį – meditacijos praktiką.

Kaip medituoti?

Pirmiausia pamiršk nirvanos paieškas ir bendravimą su dievais. Pamiršk jogos kilimėlius, smilkalus ir Budos statulėles.

Sėsk patogiai, kad ir ką tau tai reikštų. Užsimerk, tiesiog stebėk savo mintis ir jas paleisk. Skamba paprastai – taip ir yra. Tačiau pradžioje nebus lengva. Ta sekundė ar dvi vidinės tylos yra visai puikus jausmas.

Tačiau nepastebimai ateis kita mintis. Pastebėk ją ir vėl paleisk. Niekada nesijaudink ir nesinervink, jog vos paleidus mintį iškart ateina kita ar pradeda atsikartoti ta pati įkyri mintis. Ar tau irgi būna, kad iš galvos negali išmesti nekenčiamos dainos priedainio?
Mes esame pakeliui į sugebėjimą galutinai užsmaugti tą priedainį.

Taigi, nesibaidyk minčių. Nes būtent tas PASTEBĖJIMO momentas ir yra svarbiausias. Kuo daugiau minčių ateina, tuo daugiau kartų gali jas pastebėti. Tuo daugiau kartų jas paleidi ir pamažu tampi geresnis savo minčių stebėtojas.

Reguliari meditacija neišvengiamai veda prie nuolatinės savistabos ir geresnių pasirinkimų gyvenime.

Medituoti pradėjau 2012-tais metais. Dabar, beveik be išimčių, prisėdu pamedituoti ryte, po lengvų viso kūno tempimo pratimų ir sėdžiu nuo penkių iki trisdešimties minučių. Jei gali ir nori disciplinuotai medituoti nustatytą laiko tarpą, kiekvieną dieną, be išimčių – puiku. Tačiau svarbiausia yra ne kiek, kaip ir kada. Svarbiausia – medituoti reguliariai.

Pastebėjau, kad jei nemedituoju 3-4 dienas ar ilgiau, pradedu justi, kaip gyvenimas prisipildo lengvo chaoso ir pamažu netenku vidinės kontrolės bei ramybės.

Išbandžiau daug meditacijos technikų, buvau dešimties dienų Vipasanos stovykloje, ieškojau laiko kišenių meditacijai tarp darbų. Meditavau šaltyje, pirtyje, prie upelio, miške, koridoriuje, viešbučio kambaryje ir dar daug kur. Sakau tai ne bandydamas pasigirti, o norėdamas patvirtinti, kad nėra vienos geriausios praktikos ir vietos. Nėra pasiteisinimo.

Rekomenduoju ir tau išbandyti įvairias praktikas. Kartoti mantras, prisimerkti ir stebėti vieną tašką, kvėpuoti taip intensyviai, kad sutrauktų raumenis ar tiesiog užsimerkti troleibuse ir įsiklausyti į miesto garsus.

Meditacija leidžia atrasti savyje vidinę tylą. Tuščią erdvę, kuri egzistuoja kažkur šalia kūrybinio eterio. Pakeliui pajutau, jog ne visos tuščios erdvės turi būti užpildytos. Dažnai vidinė tyla leidžia įsiklausyti ir iš jos sklinda pačios geriausios idėjos bei tas keistai nenusakomas, tačiau toks paprastas ir pažįstamas, pasitenkinimo jausmas.

Pakeliui susikonstravau asmeninę praktiką

Tai yra serija žingsnių, nuo kurių pradedu ir tęsiu savo meditacijos sesiją ryte. Jei tik pradedi medituoti – išbandyk kelis ar išsirink vieną, pagal kurį treniruosiesi savaitę ar dvi. Vėliau gali pradėti jungti, pereiti nuo vieno etapo, prie kito. Žiūrėk į visa tai, kaip į savęs tyrinėjimo ir atradimo veiklą, tačiau nesistenk užsibrėžti tikslų ir kažko pasiekti. Tiesiog praktikuok. Todėl meditacija ir yra praktika be pabaigos.

• Nukreipk dėmesį į savo širdį. Jausk, kaip ji plaka. Stebėk. Vėliau gali pradėti skaičiuoti pulsą ir sujungti tai su kvėpavimu. Penki tvinksniai įkvėpimui, penkti tvinksniai iškvėpimui.

• Pridėk dar vieną seriją ir turėsi „piramidę“ – penki įkvėpimui, penki lengvam sulaikymui, penki iškvėpimui.

• Pridėk dar vieną seriją ir turėsi „keturių kvėpavimą“. Penki įkvėpimui, penki sulaikymui, penki oro paleidimui, penki sulaikymui. Gali kvėpuoti pagal 3, 4 ar 6 širdies tvinksnius. Taip, kaip tau atrodo natūraliausia.

• Po kvėpavimo ir širdies sinchronizavimo paleisk skaičiavimą ir tiesiog jausk pulsą krūtinėje. Tai subtilus ir geras jausmas. Tuomet tuo pat metu pradėk jausti pulsą šlaunyse. Po kiek laiko prijunk ir jausmą blauzdose. Širdies pulso jausmas kojose juntamas kaip savotiškas aidas pulsui krūtinėje. Kai jau jauti savo kojas, lengvai prijunk pulso jausmą dilbiuose ir delnuose. Tuomet prijunk visas rankas. Neblogai, neblogai.. Beveik visas kūnas. Jei jausmas kažkur dingo, lengvai sugrąžink dėmesį ten ir vėl pajusk visumą. Toliau prijunk viršutinę nugaros dalį ir po kiek laiko – kaklą. Galiausiai, pajusk pulsą ir savo galvoje.

Kai pradedu jausti savo širdies pulsavimą visame kūne vienu metu, tai būna momentas, kai kūnas pradeda lengvai tirpti, tačiau jaučiuosi taip, lyg būčiau patekęs į sukoncentruoto savo dėmesio burbulą.

Dėmesys yra svarbiausias XXIa resursas

Dėmesys, nukreiptas į subtilius jausmus kūne, perjungia pavaras smegenyse, kurios nusileidžia į žemas alfa ir teta bangas. Neuronų centrai, kurie yra atsakingi už laiko ir erdvės jausmą, racionalų mąstymą, lyginimą ir vertinimą, gauna mažiau energijos ir prigęsta. Todėl gali pradėti jaustis vienumoje su aplinka. Tai, ką įvairių religijų ir filosofijų atstovai vadina buvimu vienu su dievu ar/ir visata.

Mūsų kasdienybėje dėmesio valdymas pasireiškia sugebėjimu rinktis, nepaskęsti informacijos jūroje ir nebūti valdomam aplinkybių.

Meditacija, išties, yra visiems prieinama praktika, kuri niekaip nėra priklausoma nuo tautybės ir įsitikinimų.

Medituok, stebėk ir tyrinėk šiuos pojūčius. O kai ateina pašalinės mintys – tiesiog paleisk jas.

Kūrybinis Eteris – Erdvė kur viskas įmanoma

It’s lonely at the top

Viršuje yra vieniša. Tai frazė, kuri nuskamba iš daug pasiekusių žmonių lupų.
Jei ketini kilti aukštai, – kad ir ką tau tai reikštų – tai skamba kaip perspėjimas.

Mintis, kad viršuje yra vieniša man rezonuoja, nes jau dabar matau kokią kainą turi mano užsibrėžti tikslai. Dalis tos kainos yra daug darbo valandų leidžiamų erdvėje kurioje pats savęs gerai nesuprantu.

Būti suprastam yra žmogiškas poreikis

Tai, kad tave supranta ir priima tokį koks esi yra pasiutusiai geras jausmas. Supratumas būna meilėje tarp artimų žmonių. Kai žinai jog tave priima su visais tavo nešlifuotais kampais ir keistenybėmis.
Dar supratimas būna, kai tampi viešai pripažintas savo pasirinktoje srityje.

Priešingai viskam, kai tavęs nesupranta – jautiesi vienišas. Niekas nežino kaip jautiesi iš tikrųjų, niekas nekreipia į tave dėmesio, niekas nevertina to kas tau atrodo svarbiausia.

Jei poreikis būti suprastam yra toks žmogiškas ir trokštamas, tai kodėl kažkas savo sąmoningomis pastangomis gali eiti prieš savo poreikį būti suprastam?

Joseph Cambel apibūdina tai kaip herojaus kelionę

Gyvenimas dažnai būna lyginamas su kelione, o kelionės metu gali nutikti bet kas.
„Bet kas“ yra nenuspėjamas kintamasis, apie kurį geriau pamąsčius pamatai, kad jis kelia baimę, nes išjudina tai kas gyvenime yra stabilu.

Kaip žmonės, mes norime stabilumo. Gyvenime stengiamės suprasti aplink mus vykstančius fenomenus, juos paaiškinti, užrašyti ir paskelbti nekintamais. Tai priežastis kodėl taip ilgai užtrunka priimt modernaus mokslo įrodymus, kurie yra akivaizdžiai teisingi. Perrašyti vadovėlį yra nepaprastai skausminga ir taip sunku jog žmonės geriau apsimes, kad dalykai yra tokie kokie yra nei pažvelgs tiesai į akis.

Mes, kaip žmonės, labai sunkiai keičiame savo nuomonę. Sąmonė veikia lygindama dalykus tarpusavyje. Kuo daugiau kartų kažkas yra kartojama, tuo labiau tai tampa neginčijama tiesa. Pavyzdžiui, tiesa, kad visos gulbės yra baltos… Iki kol taip nebėra.

Nors mąstome, kad esame racionalios būtybės, išties mus valdo emocijos. Juk visi žino, kad sportuoti ir valgyti daržoves yra sveika. Bet brokolių pardavimai nekyla.

Mutantai

Ir maždaug ties čia prasideda kažkokia kolektyvinė šizofrenija.

Prieš vėją nepamyši – kas nerizikuoja tas negeriria šampano.
Viltis durnių motina – viltis miršta paskutinė.

• Žmonės labai dažnai nori išspręsti savo problemas, tačiau nedrįsta pajudinti pirštų.
• Tėvai džiaugiasi kai vaikas nupaišo negrabią abstrakciją ant popieriaus, tačiau pyksta kai jis padaro tą patį ant sienos.

Viena išeitis yra atsitraukti nuo visko kas dedasi aplink ir dešimtmečiams užsidaryti savo kūrybiniame ETERYJE

Eteris turi daug reikšmių, tačiau šio straipsnio kontekste sutarkim, kad eteriu aš vadinu įsivaizduojamą erdvę ir joje praleistą laiką. Toje erdvėje egzistuoja mintys ir jausmai , o į šį eterį žmogus pakliūna intensyvaus mąstymo metu.

Tačiau eteris yra nepažįstama, gili ir sudėtinga naviguoti erdvė. Kad ten pakliūtum turi atsisakyti to kas yra stabilu ir sukelia saugumo jausmo iliuziją.
Bet tik iš eterio parsinešti kažką unikalaus, tai kas dar nėra įmanoma.

Kad dalykai taptų įmanomi reikia atsisakyti visko kas juos įžemina. Reikia nustoti tikėti kuo tikėjai iki šiol. Sukurdamas abejonę savo prote padedi save į nepatogią poziciją nes aplink pradeda tirpti tai, kaip tu supranti pasaulį.

Ten kur viskas įmanoma nėra jokių garantijų. Tu nežinai kas yra tikra ir kas ne. Nežinai kas yra nauja, kas yra naudinga, nežinai kaip tai turi atrodyti ir išvis nustoji žinoti kas yra tai ką tu stengiesi sukurti.

Tu gali nustoti suprasti kodėl atėjai į eterį ir nustoti žinoti kas ir kodėl tu išviso esi.

Eterį savo prote, randu kažkur tarp sąmonės ir pasąmonės. Tai kūrybinio proceso poligonas, kur testuoju idėjas. Vienu metu eteris gali būti tuštuma, o kitu giga informacijos mega greitkelis.
Vienas iš unikalių proto fenomenų vykstančių eteryje yra sugebėjimas mąstyti apie dvi viena kitai prieštaraujančias idėjas, tačiau nevertinti nei vienos iš jų kaip teisingos arba klaidingos. Toks nevertinimo sugebėjimas yra priešingas žmogiškam mąstymo modeliui, nes mes paprastai mąstome kategorijomis ir analogijomis.

Tėkmės būsena yra instrumentas, kuriuo naudojantis gali išreikšti tai kas vyksta eteryje į realų pasaulį. Muzikavimas, rašymas, kova, pasirodymas – viskas kas mus žavi – yra veiklos atliekamos tėkmėje.

Kūrėjas, turi pažaboti savo protą, kad šis neišprotėtų gyvendamas eteryje ilgus ir labai ilgus laiko tarpus. Nes tokioje būsenoje nežinai ar tai ką kuri yra absoliutus šlamštas ar pasaulį pakeisiantis dalykas.

Todėl, viskas ką parašiau aukščiau yra gryna tiesa.
Arba visiška nesąmonė.

Po kūrybinį eterį lengviau klajoti kai turi daug energijos. Todėl sveika kartais pailsėti nuo savo veiklų ir minčių. Pasimėgauti paprastais dalykais gyvenime. Kitaip sakant – pailsėti. Viskas vien tam, kad kupinas jėgų galėtum vėl nerti gilyn į eterį.

Tačiau kartais tampa neišvengiama, kai eteris plečiasi ir apima visą tavo gyvenimą. Tuomet kur pasisuksi – ten pradedi matyti galimybes, idėjas, kurios traukia sugrįžti atgal į eterį. Arba gali susidėlioti gyvenimą taip, kad savo eteryje gyventum visą laiką. Kad eteris apimtų visas 24 tavo gyvenimo valandas.

Jei dažnai ir ilgai gyveni eteryje naudinga susitaikyti su tuo, kad tave sunkiai supras.

Tavęs nepradės suprasti tol, kol pats savęs nesuprasi. O tai nutiks greičiausiai tik tada, kai ant stalo padėsi apčiuopiamus rezultatus.
Ir tai dar ne garantija. Kartais žmonių pasiekimus, genialumą ir jų idėjų potencialą įvertina tik po jų mirties.

Viršuje (eteryje) yra vieniša.

Karts nuo karto sutinki žmonių, su kuriais kalbant ir bežiūrint į akis supranti jog tave pradeda suprasti.
Jei nepaskęsi savo mintyse galvodamas: „ką čia dar protingo pasakyti“ gali pastebėti, kad už to dėmesio, atkreipto į tave, slepiasi kažkas įdomaus.

Tas dėmesys nesiblaško nuo vieno telefono birbtelėjimo prie kitos blizgančios nesąmonės kampe. O nutilus pokalbiui, kitas žmogus nesistengia užpildyti tylos ir nemėgina dabar pat išspręsti visų tavo gyvenimiškų problemų savo patarimais.

Ar už TO žmogaus akių plyti atskiras, tau nepažįstamas, bet tuo pačiu panašus eteris?

Supratime tu nelygini kito žmogaus su savimi, neklausi savęs ar jis/ji yra geresni už tave. Tu nevertino jo kelionių eteryje pagal blogai/gerai skalę.

Supratimo metu tu klausi savęs ar tu esi panašus į mane?
Tu klausi ar savo eteryje aš matau panašius dalykus kuriuos tu matai saviškiame.

Pasiutusiai geras jausmas. Bet pasitaiko pasiutusiai retai. Kuo subtilesnis eteris, tuo mažiau kosmonautų drįsta klajoti po tą erdvę. Nėra kito žmogaus pasaulyje kuris būtų kaip tu. Niekas negalės suvokti tavęs iki galo. Kuo gilesnis tavo eteris ir kuo daugiau laiko ten būni, tuo aukštesni bus tavo sugebėjimai, tuo mažiau žmonių turės panašų eterį.

Tai pasirinkimas būti viršuje, būti vienišam ir mokėti šią kainą manais į galimybę leisti laiką eteryje. Tačiau gyvenimas eteryje palieka savo pėdsaką, todėl kitus kosmonautus psichonautus atpažinti nėra sunku.

Kokybiška komunikacija yra – PIRMIAUSIA – signalo priėmimas 

Girdėjimas.

Gyventi eteryje padeda dėkingumas. Todėl esu dėkingas už savo eterį ir visas buvusias, esamas ir būsimas valandas ten.
Ištransliuoti tai ką sukuri eteryje irgi padeda. Nors kartais gali pasirodyti jog siunti nerišlų signalą į tuštumą, kurioje net aidas neegzistuoja, negali nuspėti į kieno radarą pataikysi. Kas išgirs.

Linkiu tau stiprybės ir drąsos klajojant po savo eterį. Mojuoju ranka pro iliuminatorių.

Efektyvaus skaitymo taktikos

Skaitymas yra fantastiška, protą transformuojanti veikla, nes knygos pabaigoje gali aiškiai jausti, kad tavo mąstymas yra kitoks nei knygos pradžioje. Arba čia yra lengvi šizofrenijos požymiai.

Mane kažkada kamavo klausimas – kodėl neužtenka vienos, itin geros knygos, kurią įsisavinęs galėtum gyventi ilgai ir laimingai? Jei reikėtų pasirinkti tik vieną knygą, kurią perskaityčiau per gyvenimą, tai būtų Robert Greene knyga Mastery.
Tačiau vienos knygos neužtenka ir ne tiek svarbu kodėl. Sprendimas yra skaityti daug ir įvairių knygų. O dar svarbiau padaryti taip, kad įsisavintum kuo daugiau informacijos, paverstum tai suvokimais ir taikytum praktikoje.

Perskaitytos knygos padarė įtaką, nes jų skaitymo metu suprastos ir sugeneruotos idėjos, sujungti neuronų tinklai, vis dar jungiasi ir plečia mano suvokimą, kaip tai paaiškino Steven Kotler, knygoje The Rise of The Superman.
Mihaly Chiksentmihaly, rašydamas Flow: The Psychology of Optimal Experience papasakojo, kad knyga, kaip bet koks kitas aukštos kokybės meno kūrinys, leidžia patekti į tėkmės būseną, kurios metu prisijungi prie autoriaus minčių ir įsijausti į jo ar jos mąstymą. Taip mes galime mintyse išgyventi savo neišgyventas patirtis ir išmokti kitų išmoktas pamokas.

Todėl geriausios knygos nebūtinai yra naujausios knygos. Laiko patikrinta klasika visada išlieka aktuali. Joseph Cambell parašė The Hero with a Thousand Faces prieš daugiau nei 60 metų. Tai ir šiandien plačiai žinoma knyga apie mitologiją. Apie mitus kuriems yra tūkstančiai metų, o mes juos pirmą kartą savo gyvenime galime atsiversti tik šiandien.

Nassim Nicholas Taleb, savo knygoje Antifragile patikina – jei knyga, ar kitas dalykas, išgyveno tam tikrą metų skaičių, sakykim 20, tuomet kūrinys turi stiprią galimybę gyventi dar tiek pat. Žinant viską ką žinom, anot Ryan Holiday, Perennial Seller autoriaus, yra daugiau ar mažiau aiški taktika kaip sukurti būtent tokį, nemirtingą produktą.

Man labai patinka Casey Neistat mintis apie darbą: „tave, nuo visko ko tu nori skiria tik daug daug darbo“. Kad įveiktum šį atstumą efektyviai Gary Vaynerchuk rekomenduoja pasitelkti makro kantrybę ir mikro greitį.
Darbas dažnai siejasi su santykiais ir žmonėmis, o santykius, Ray Dalio, knygoje pavadinimu Principles, nupasakoja kaip nepalyginamai svarbesnį dalyką nei pinigus. Ir aš neatsimenu kur tai perskaičiau, bet: „apie žmones reikia mokytis iš žmonių, iš knygų imi tik teoriją“.

Man tai skamba kaip pakankamai motyvuotas atsakymas kodėl reikia skaityti daug knygų

Apie viską ko tu nori išmokti jau yra parašyta knygų. O jei nėra, tuomet gali skaityti knygas apie tai kaip mokytis to, apie ką dar nėra parašyta daug knygų. Ir galbūt parašyti apie tai knygą.

Mano skaitymo metodai priklauso nuo knygos tipo, todėl dalinu į tris

• Popierinė knyga
• Skaitmeninė knyga
• Audio knyga

Tiek pasakius noriu pakalbėti apie kalbos aspektą. Galima rasti daug į Lietuvių kalbą išverstų knygų, tačiau rekomenduoju rinktis anglišką. Norėčiau jog ištrintum iš savo gyvenimo pasiteisinimą jog nemoki angliškai. Ar mokėjai važiuoti dviračiu ir vairuoti? Ne. Mokeisi kol išmokai. Kaip kitaip planuoji išmokti populiariausią pasaulyje kalbą, kuri atveria duris į neišsemiamus informacijos lobynus?

Lietuvių kalba yra sudėtinga ir kompleksiška. Dėl to ji be galo turtinga ir savo struktūra skiriasi nuo anglų. Bet tai yra didelis privalumas lietuviui, skaitančiam angliškai. Savo smegenyse, informaciją gali sugromuliuoti dviem kalbom, pagal dvi mąstymo sistemas. Turi atlikti bene dvigubai daugiau darbo kol įšvystai anglišką mastymo sistemą.
Jei ką, tai yra gerai. Kol kiti vaikščioja pievutėje, tu bėgioji apsivilkęs liemenę su svoriais.

POPIERINĖ KNYGA

Sako, kad žmonės ten gali pasibraukti dalykus pieštukais, užlenkti patikusio puslapio kampą ir naudoja kartotinį skirtuką.
Viskas gerai su popierinėmis knygomis, mylėk ir skaityk į sveikatą. Bet žiūrėk, kad popierius netaptų pasiteisinimu: „nemoku skaityti angliškai“, „o jei ir moku, tai knygą dar reikia užsisakyti iš internetinės parduotuvės…“

Šitaip atiduodi savo išsilavinimą į lietuviškų leidyklų rankas, kurių pirminis tikslas TIKRAI nėra tavo išsilavinimas.
Žudyk pasiteisinimus. Kai renkiesi knygą tavo pasirinkimą turi lemti tai ką tu iš knygos nori ir gali išmokti, o ne tai kokios knygos yra pasiūlytos knygynuose.

Taigi, jau turi, atsiverti ir kas toliau? Naudinga įsigilinti į turinį. Suprask kas tavęs ir laukia ir net skaitydamas knygą turėk įprotį sugrįžti prie turinio ir dar geriau suprasti kas tavęs laukia.
Laiko šuolis. Jei norėsi sugrįžti prie knygos ir pagilinti žinojimą tuomet nebūtina skaityti visko. Paprastai, autoriai, skyriaus pradžioje papasakoja apie ką pasakos, viduryje detaliai išdėsto mintis, plius iliustruoja istorijomis, o pabaigoje ištraukia išvadas. Todėl taupant laiką šok iškart prie išvadų.

Jei nori išmokti skaityti greičiau, be abejo, tai irgi bus naudinga.

SKAITMENINĖ KNYGA

Now we’re talking. Pirmąją Amazon Kindle skaityklę gavau 2013 ir vis dar naudoju tą pačia senutę.

Skaitydamas knygą pasižymiu naudingiausią medžiagą. O perskaitęs nueinu į My Kindle Highlights ir nusikopijuoju savo pasibraukimus, o sutvarkęs tekstą jį perkeliu į Evernote.
Tuomet bet kada galiu sugrįžti ir perskaityti svarbiausias detales ar panaudoti medžiagą straipsniui.

Lygiai taip pat galima vėl atsiversti skaitmeninius puslapius – tik tai užtrunka kur kas ilgiau, nes reikia šokinėti nuo knygos prie užrašų santraukos. Bet ir tai gali būti naudinga, nes matau ne vien pabraukimus, o ir jų kontekstą.

Dabar geriausia dalis – jei tikrai tikrai noriu įsisavinti informaciją, tuomet kantriai ir kruopščiai verčiu sakinius į rišlią lietuvių kalbą. Nepaisant to, kad suprantu jų esmę ir skaitydamas angliškai. Panašiai darė daug rimtų žmonių, pavyzdžiui Benjamin Franklin ir Vydūnas.
Vertimo procese daug giliau suprantu tekstą ir autoriaus mintis. O garsiai skaitydamas sau, dar pagilinu suvokimą.

AUDIO KNYGA

Audio renkuosi kai spėju jog knyga bus stipriai paremta istorijomis, kurių tikslas yra iliustruoti – per pasakojimą, emociją, sukurti spalvotą suvokimą to ką autorius nori papasakoti. Kitaip sakant – renkuosi audio ten, kur žinau, kad nereiks daug pasibraukinėti ir versti.
Pavyzdžiui knygą Never Split the Difference skaičiau tekstu, dėl visų aukščiau minėtų priežasčių. Tai metodinė literatūra, kurios metodams įsisavinti reikia aiškaus suvokimo ir praktikos.

Kitas pavyzdys yra knyga Mastery. Tai biografijų ir istorijų interpretacija, kaip ir kitos Robert Greene knygos. Mes puikiai mokomės per metaforą, todėl tokios knygos itin blizga audio formate.

Audio knygas galima klausyti pagreitintai. Ir visų geriausia – darant kažką kito. Multiveikliškumas ne visada yra naudinga taktika, tačiau žmogus unikaliai sugeba vienu metu daryti porą dalykų, kai dalykai reikalauja skirtingų mentalinių procesų. Automatizuotas, atsikartojantis darbas yra puiki terpė klausyti knygas.

Šitam reikalui nėra geresnio pasirinkimo nei Audible servisas.
Galima pasižymėti svarbiausias vietas ir sugrįžti prie jų pabaigus visą knygą. Pasižymėjimo funkcija dar nėra pakankamai funkcionali. Knyga būna suskirstyta skyriais, kurie yra tik sunumeruoti ir neturi tekstinio varianto pavadinimų. Tai pasunkina informacijos atsekamumą.

Vienu iš žymiausių futuristų Kevin Kelly, knygoje The Inevitable pasakoja, kad ateityje bus galima lengvai miksuoti ir jungti visus audio įrašus. Todėl nekantrauju kol galėsiu sukurti asmeninę audio santraukų biblioteką iš visų geriausių knygų ir podkastų.

BARJERAI

Viskas kas stabdo tave nuo skaitymo yra pasiteisinimai ir jau minėjau ką reikia su jais daryti. Todėl tikiuosi, kad šitie įrankiai efektyviai padės tą ir padaryti.

Jei skaitai ir kažko nesupranti – žodžio ar termino reikšmės – nesustok, neužsirašinėk ir neieškok vertimo. Taip sugaiši baisiai daug laiko ir iškrisi iš bendros skaitymo tėkmės. Pagauk apie ką autorius kalba iš konteksto ir plauk toliau.
Jei tikrai nori įsigilinti, pirmą kartą tiesiog perplauk per knygą. O skaitydamas antrą kartą, arba skaitydamas savo santrauką – gilinkis kiek tik protas geidžia.

Knygos kainuoja. Ypač popierinės. Neskatinu to daryti, tačiau šiek tiek pasistengęs gali rasti beveik visko piratinę versiją.
Legalus skaitmenos ir audio skaitymas suteikia visus aukščiau parašytus privalumus, kurie man atrodo verti tų Eurų.

Kindle turi savo Unlimited servisą už 9,99€ . Gali skaityti į tą sąrašą patenkančias 1.4mln. knygų ir žurnalų. Tačiau pastebėjau, kad ten yra labai mažai man asmeniškai reikalingų knygų.

Kitas mažiau žinomas faktas – Kindle leidžia be sąlygiškai gražinti skaitmeninę knygą po 7 dienų nuo jos pirkimo datos. Knyga, žinoma, dingsta iš tavo skaityklės, bet žinios iš tavo galvos ne.

#kindleHakingas Šio straipsnio rašymo metu, pasibraukti užrašai, kurie atsiranda My kindle highlights nedingsta iš ten, knygą grąžinus. Turėk minty, kad visos knygos pasibraukti neišeis, yra tam tikri apribojimai. Juolab, kad visada gali spėti juos nusikopijuoti iki grąžindamas knygą.

Audible turi kreditų prenumeratos servisą. Minimum vienas kreditas per mėnesį, už ~ 9€. Kreditą gali mainyti į bet kurią audio knygą (nebent jos neleidžia platinti tam tikrame regione).

#audibleHakingas Knygą pirktą už kreditą gali grąžinti atgal per 6 mėnesius. Straipsnio rašymo metu, knyga vistiek lieka tavo bibliotekoje, o tu gauni atgal savo kreditą. Nežinau kiek kartų ir kodėl tai veikia, bet kol kas veikia.

#audibleHakingas2 Audible servisas yra labai linkęs tave išlaikyti kaip klientą. Jei, po kiek laiko, bandysi nutraukti savo prenumeratą gali gauti visokių bonusų kaip nemokami kreditai, pusiau pigesni kreditai, nuolaidos į ateitį ir pan. Užgniaužk sąžinę ir pakankint tą servisą. Bet ir ten ateina galas dovanoms.

* * *

Tai ar knygas privalu skaityti visiems? Ne. Bet tie kurie skaito įgauna solidų pranašumą. Pasirinkimas visada tavo rankose.

 

Kas yra geras maistas?

Kai kalba sukasi apie itin aukštą protinį ir fizinį aktyvumą, tiesiog būtina kalbėtis apie tinkamą maistą. Tačiau šiandien super lengva pasimesti tarp mitybos ekspertų patarimų, dietų, mokslinių studijų ir to kas yra parduotuvių lentynose.
Angliavandeniai prieš riebalus. Baltymai prieš angliavandenius. Vegetarai prieš omnivorus. Veganai prieš visus. Saulės šviesos valgytojai prieš absoliučiai viską, kas žinoma žmogui. Užteks vieną kartą. Susipriešinimas neneša naudos – žinojimas išlaisvina.

Raumeningo Proto filosofija paprasta.

Valgom tai ką valgėm tūkstančius metų, pridedam tai ką geriausio sukūrėm dabar ir atmetam viską kas gadina sveikatą.

Todėl tikras ir geras maistas turi:

• Aprūpinti smegenis ir kūną energija
• Aprūpinti organizmą reikalingomis medžiagomis
• Suteikti ilgaamžę ir stiprią sveikatą
• Leisti atrodyti ir jaustis puikiai

Galima ir reikia detaliau kalbėti apie didžiausius mitus ir tendencijas, stipriai suformavusias mūsų mitybos įpročius. Tačiau receptas ilgaamžiškumui, smegenų, kūno sveikatai ir puikiai savijautai yra žemiau.

 

#1

 Švarus valgymas

Sveikas organizmas gali efektyviai neutralizuoti ir pašalinti toksinus bei kitas pašalines medžiagas, kurios natūraliai atlieka po metabolinių procesų. Visas maistas savyje turi medžiagų, kurios nėra naudingos. Net kvėpuojant mes kuriame elementus, kuriais būtina atsikratyti.

Užkrovus savo kūną papildomu kiekiu toksinų ateinančių iš kenksmingo maisto ir aplinkos, organizmui reikia sunaudoti dar daugiau energijos kad išmestų visas tas atliekas. Vietoje to, jog pilnu pajėgumu būtų palaikomi kiti gyvybiniai procesai.

Maisto produktai, kurie yra tiesiog žalingi:

• Miltai
• Cukrus ir saldikliai (su išimtimis)
• Trans riebalai

Šie produktai yra sukurti žmogaus. Grynoje formoje jų nėra gamtoje, todėl organizmas neturi sugebėjimo su jais tinkamai susitvarkyti. Žmonės valgantys šiuos produktus reguliariai turi padidintą riziką visam spektrui sveikatos sutrikimų.
Todėl atsisakius arba iki minimumo sumažinus tokį maistą žengi stiprų žingsnį link geresnės kasdienės savijautos ir sveikatos likusiame gyvenime.

Jei tavo racione yra tikrai daug prasto maisto – nenusimink – tu dar turi vilties. Tiesiog imti ir atsisakyti kenksmingo maisto nepavyks, nes valgyti vistiek reikia. Todėl viena iš taktikų yra valgyti daugiau gero ir naudingo maisto, išstumiant iš savo raciono nevertingas ir tuščias kalorijas.

#2 Atsisakyti kalorijų baimės


Kalorija yra smegenų ir kūno kuras, todėl jos nereikia bijoti.
Plačiau apie tai gali pasiskaityti atskirame straipsnyje. Tačiau užtenka ir trijų faktų.

a) kalorija nelygu kalorijai. 500g cukraus turi apie 2000 kalorijų, bet negali kasdien valgyti tik cukraus.
b) smegenys sunaudoja apie 20% suvalgytų kalorijų. Jei nori mąstyti efektyviai ir greitai, prisiminti dalykus, generuoti naujas idėjas – privalai kūrenti smegenis kaip turi būt.
c) viršsvoris, tai kaip jį sumažinti ir išvengti, yra kompleksinis procesas ir sveikas kaloringas maistas yra šio proceso dalis.

Maistas ir valgymas suteikia malonumą. Kartu tai ir socialinis reiškinys, kuris mums yra labai svarbus. Todėl net negalvok savęs žudyti salotomis, grikiais ir vištienos file be prieskonių.
Dieta yra tiesiog tavo valgymo įpročiai, todėl visi mes jau turime po asmeninę dietą. Tačiau jei nori gyventi ilgai ir sveikai mesk iš galvos visas lieknėjimo ar raumenų auginimo dietas. Dieta turi susidėti iš tokio maisto, kokį gali valgyti nuo dabar iki gyvenimo galo, o pakeliui mėgautis kiekvienu kąsniu be neigiamo šalutinio poveikio. Pasidomėk pasaulį užkariaujančia Paleo dieta.

Prieš tai kai pradėsime kalbėti apie konkrečius maisto produktus ir dietas reikia suprasti, kad svarbiausia ir yra maistas.

#3 Maistas, kuris yra kuo arčiau savo   pirminės formos

Tai nereiškia užsiimti žaliavalgyste ar gerti vien sultis. Šie metodai gali būti panaudoti taktiškai, tačiau kaip ilgalaikė mityba visam likusiam gyvenimui nėra geras pasirinkimas.
Kai kurie maisto produktai reikalauja apdirbimo temperatūra ar kitais metodais. Nes tada jų maistinės medžiagos tampa geriau įsisavinamos. Tuo pačiu, maisto gamybos procesai, padeda pašalinti dalį kenksmingų medžiagų.

Didelė dalis vartojamo maisto mus pasiekia iš parduotuvių lentynų, kur visko ir visada yra apstu. Toks komfortas turi savo kainą. Maisto produktai auginami ir gaminami itin dideliais tempais. Gamyba sunaudoja labai daug žemės resursų. O augdamas maistas negauna pakankamai mums taip reikalingų maistinių medžiagų.

Paprastai sakant – stenkis vengti maisto pakuotėse. Nevalgyk to, ko tau promočiutė nebūtų atpažinusi kaip maisto. Galų gale tikrai tikiu jog turi proto. Bent jau girdėjai kas yra sveikas maistas ir kas yra nesveikas maistas.
Kai geriau pagalvoji, koks absurdas jog mes išvis turime atskirą kategoriją maistui, kuris yra nesveikas.

#4 Maisto papildai

Naudinga kaip maisto papildus matyti ne vien tabletes ir miltelius. Rauginti kopūstai ir rūgpienis yra puikūs probiotikų šaltiniai. Braziliški riešutai turi seleno. Šaltiena yra skysti sąnariai, kurie keliauja į sąnarius. Riebi žuvis turi visko, ko reikia išgyventi lediniame vandenyje. Tu esi tai ką tu valgai. Pagauni mintį? Jei nori nusikratyti savo alaus raumenų ar muffin top, jau žinai ko daugiau reikia nedaryti.
Pilnavertė mityba gali aprūpinti organizmą beveik visiems gyvenimo atvejams.

Vis tik, medžiagos kurių trūksta daugeliui ir kurių papildai gali suteikti geresnę savijautą, sustiprinti imunitetą ir aprūpinti organizmą statybinėmis medžiagomis hormonams, neurochemikalams ir t.t. yra:

• Vitaminas D3 
• Magnis 
• Vitaminas B12

Multivitainai, tabletės, kur yra „viskas ko reikia“ nėra geras pasirinkimas. Multivitamine surinktas medžiagų balansas yra nepritaikytas konkrečiai tau. Vienų elementų per daug, kitų per mažai. Plius tai jog pigiausi parduotuvėse sutinkami multivitaminai bus abejotinos kokybės ir galbūt pasenę.

Kitas klausimas yra maisto papildai kaip baltymų milteliai ir pan.
Nemėgstu žodžio “sportuoti” nes tai toks platus terminas, kad niekad neaišku ką žmogus turi mintyje sakydamas jog sportuoja. Žaidžia Counter Strike, bėgioja kartą per savaitę ar užsiima kultūrizmu? Drastiškai skirtingos veiklos, kurioms reikia skirtingų metodų.

Raumeningame Prote kalbame apie treniruotes, kurios daro tave stipresniu, atsparesniu, leidžia jaustis ir atrodyti puikiai, plius apsaugo organizmą nuo senėjimo procesų. Daugiau apie tai organizmo departamento skyriuje.
Maisto papildai, kaip baltymų milteliai, kreatinas, BCAA ir pan. turi savo vietą ir laiką. Ar tau jų reikia? Priklauso nuo tavo tikslų ir treniruočių intensyvumo.

#5 Ketogeninė dieta

Kai kalba sukasi apie aukšto produktyvumo dietas, keto, yra tarp jų. Toks valgymo protokolas leidžia išlaikyti energijos lygį stabilų per visą dieną. Organizmas kurui naudoja riebalus, todėl gali sklandžiau persijungti prie asmeninio riebalų (energijos) rezervo, kai maisto nėra. O tai leidžia be problemų nevalgyti 24 valandas ar daugiau.

Organizmas gali gyventi pilnu pajėgumu dviem kurais: Gliukoze arba Ketonais. Tačiau negali abiem iškart. Prioritetas teikiamas gliukozei, tik kai jos nelieka, organizmas pradeda gaminti ketonus. Tai yra supaprastintas modelis.

Nevalgant angliavandenių (ypač gryno cukraus) gliukozės kiekis kraujyje išlieka stabilus. Gliukozės šuoliai ir nuolydžiai daro tiesioginę įtaką energijos lygiui. Jei sugebi jų išvengti, energija nedingsta staiga ir nekyla mirtinas alkio jausmas.

Galima valgyti riebalus, kurie paverčiami į ketonus itin greitai, kaip Kava su sviestu, arba vartoti jau pagamintus „išorinius“ ketonus. Toks maistas suteikia energijos smegenims labai greitai.

Ketogeninė dieta tinka ne visiems. Tačiau tie, kuriems ji veikia, jaučiasi PUIKIAI. Plius, keto gerai susiporuoja su tarpiniu badavimu – vienintele žinoma praktika, kuri vienu metu palaiko ilgaamžiškumą, padeda auginti raumenis ir degint riebalus.

Savęs meistrystė

Emocijas šiandien galime paaiškinti neurochemikalų reakcijomis. Sako, kad valia yra ribotas resursas. Tai kaip mes suprantame meilę 16a sugalvojo Šekspyras, o fizinis potraukis kyla dėl to, kad mums pasąmoningai patinka kaip kvepia partnerio feromonai.
Ar greitai ateis laikas kai sielą bus galima išmatuoti dar nesukurtais prietaisais ir vienetais?

Tačiau kaip visada ir per amžius svarbiausia yra veiksmai ir rezultatai.
Didžiausia įmanoma meistrystė yra savęs meistrystė.

Gyvenimas yra visą gyvenimą trunkantis procesas, kurio prasmė iki dabar mus neramina.

Mes per dažnai pamirštame, kad esame ne vien žmonės, bet ir gyvūnai. Tačiau kartais pamirštame ir koks yra to žmogaus vaidmuo. Kaip skamba toks?

Žmogus auga, tobulėja, transformuoja save ir tampa geresniu, išsilavinusiu žmogumi ir išskirtiniu savo srities specialistu. Tuo pačiu sukurdamas artimus santykius su kitais, pridedantis pasauliui daugiau vertės nei suvartoja pats ir pratęsdamas mūsų civilizacijos bei rūšies klestėjimą.

Tačiau tik tik vienas iš daugelio įmanomų gyvenimo scenarijų.

PROTAS

APIE TAI KAIP GYVENTI IR SUSIGYVENTI SU SAVO PROTU

Čia surinkti įvairūs informacijos gabaliukai. Ne detalūs metodų aprašymai, o paragavimai – to ką galima veikti su savo protu.

Jei remsimės Abraham Maslow poreikių piramidės modeliu, tuomet puikiai veikiantis kūnas įsipaišo Fiziologijos lygyje. Be pamato nieko nebus, todėl reikia pasirūpinti, kad tas aparatas, kuris nešioja tavo smegeninę veiktų kaip laikrodukas.

Tapti geriausia įmanoma savęs versija yra titaniškas darbas. Kadangi žinojimas yra jėga, aš nuoširdžiai linkiu, kad toliau užrašytos eilutės padėtų šiame procese.

NEUROMOKSLAI mums atskleidžia tai kaip fiziniame lygmenyje veikia smegenys. Tai yra gana nauja mokslo sritis, kuri sparčiai vystosi dėka modernių technologijų ir įveda daug aiškumo ten, kur anksčiau vyko spėliojimai. Bazinis supratimas kaip veikia tavo smegenys yra puiki pradžia, kuri duoda pagrindą filosofijai ir psichologijai – įrankiams, kurie leidžia dirbti su savo protu.

KLASIKINĖ IR EVOLIUCINĖ PSICHOLOGIJA gali puikiai paaiškinti kodėl mes mąstome taip kaip mes mąstome. Kiekvienas žmogus yra kompleksiškas emocijų ir kognityvinių šališkumų kamuolys, kuris dar turi savo ambicijas, socialinę padėti, pareigas ir atsakomybes. Ir čia tik sąrašo pradžia.

FILOSOFIJA, tuomet, yra nuostabus įrankis, nubrėžiantis gaires visoje šioje begalybėje. Gyvenimas kartais gali atrodyti kaip pasiutusiai laukinė upė, kurioje naviguoti privalai plaukdmas degtukų dėžutėje. Susikaupk, pakvėpuok ir čiupk tuos degtukus, nes tai vieninteliai irklai, kuriuos turi.

Iš kitos pusės, savo proto pakeisti vien su savo protu nepavyks. Tam gali padėti tinkamai panaudoti išmanieji vaistai. NOTROPIKAI. Pamiršk dantračių smegenyse iliustraciją, tai skirta seniems žmonėms. Tavo smegenys yra elektros jėgainė ir mes tik pradedame suprasti kaip veikia valdymo svirtelės.

Pasaulyje nuo seno yra medžiagų, kurios keičia žmogaus realybės suvokimą ir atveria galimybes naujiems suvokimams, kurie paprastai yra už mūsų subjektyvaus mąstymo ribų. Yra teorijų jog žmogaus ir kitų gyvūnų santykis su sąmoningumą keičiančiomis medžiagomis paskatino rūšių evoliuciją, nes leido pažvelgti už standartinio mąstymo ribų ir inovuoti. Žinome, kad tas pats vyksta ir dabar.
Įvairūs AUGALINIAI PREPARATAI gali būti panaudoti kaip įrankiai, padedantys atlikti transcendencinį šuolį (už savo mąstymo ribų). Šitaip sukurdami erdvės novatoriškiems suvokimams, savęs pažinimui ir net psichologinių traumų gyjimui.

Bet apie viską iš eilės.

SMEGENYS

YRA 2 000 000 METŲ SENUMO SIGNALIZACIJA

Tikrai taip. Labai ilgai mus iš visų pusių bandė užpulti, suvalgyti, apiplėšti ar kitaip apmauti. Visi žino, kad pasitikėti nepažįstamaisiais negalima, dėl to mes susidarome pirmą įspūdį apie žmogų per pirmąsias sekundes, kartais apie tą žmogų net sąmoningai nemąstydami. Dėka tokios pavojų vengimo mokyklos mes instinktyviai vengiame viskas kas (protui atrodo, kad) kelia pavojų ir nenorime pasitraukti iš savo komforto zonos.

Komforto zona yra gerai žinomas iš populiariosios psichologijos kilęs terminas, tačiau jis čia tinka puikiai. Nes priešą reikia pažinti. Nes viskas ko tu nori yra už tavo komforto zonos ribų.

Smegenys yra tas organas, kurį gali pačiupinėti (bet tik pačiam blogiausiam scenarijuje). Protas yra tas procesas, kuris dedasi smegenyse ir tai nečiupinėjama.

Tau reikia suprasti jog protas yra stipriai automatizuotas procesas, ir tavo įtaka tam procesui yra nepaprastai maža.

Todėl tu nevisai esi savo protas. Gal skamba keistai, bet, patikėk, čia niekas visko nežino iki galo. Mokslas dar nesutaria kaip apibūdinti sąmoningumą, net nesutaria kur mokslo sritis turėtų atsakyti į šį klausimą. Bet ne tai svarbiausia.

Žinant, suvokiant ir taikant tai ką mes jau žinome apie protą gali efektyviai tobulinti savo mąstymo procesus.


Protas turi nuostabų sugebėjimą – mąstyti apie tai ką mąsto
. Tu gali stebėti savo mintis. Tai vadinama savistaba ir šis metodas praktikuojamas jau tūkstantmečius. O kuomet pradedi stebėti savo mintis, gali pradėti rinktis apie ką nori galvoti ir apie ką ne. Čia prasideda tikras proto hakingas, nes tu esi tai ką tu galvoji. Jei gali sąmoningai pasirinkti ką galvoji – tu gali būti tuo, kuo nori – nepriklausomai nuo aplinkos.

Kita nuostabi proto funkcija yra viena iš svarbiausių, kuri leido mums tapti dominuojančia rūšimi žemės planetoje. Empatija. Sugebėjimas įsijausti į kito mąstymą.

Savistaba ir empatija yra tik du iš daugelio mūsų sugebėjimų, tačiau galima sakyti jog tai yra solidi bazė, kurios lavinimas atveria labai LABAI daug galimybių visame kame.

Žemiau yra dar keli veikiantys įrankiai tavo proto hakingui.


PRISIMINIMAI

 

 IR PRAEITIES KEITIMAS

Rodos, kad 21a pradedame suprasti kaip veikia prisiminimai!

Kažkas atsitinka. Įvykis yra susiejamas su to laiko emocijomis, jausmais ir aplinka. Tuomet šis junginys ir tampa prisiminimu, kuris nugula smegenyse.

Kas kartą prisiminus konkretų prisiminimą jis yra „ištraukiamas“ ir prisimenamas, bei interpretuojamas (!) iš naujo.Tuomet, prisiminimas įrašomas atgal, kaip paskutinė prisiminta ir interpretuota jo versija.
Tai paaiškina kodėl žmonės pasakodami istoriją ją kas kart pagražina, kol finale žvejybos laimikis būna toks didelis, kad net netelpa į rankas.

Mes patys patikime savo pasakojama istorija iš naujo. Vėl ir vėl. Kuo skausmingiau pasakoji apie traumą, tuo labiau skauda. Kuo dažniau kalbi kaip blogai gyventi Lietuvoje, tuo blogiau darosi. Įvairios emocinės traumos yra tai kas žmogų gyvenime stabdo labiausiai.

Žiūrint iš kitos pusės – savo prisiminimus galima koreguoti. Jei atpasakoji tave sužeidusį įvykį, gali pamažu tai interpretuoti kaip ne savo kaltę, tuomet kaip naudingą pamoką, tuomet atleisti kaltininkams. Ir galbūt pasiekti tokią stadiją, kai emocinę traumą matysi kaip geriausią tau kada nors nutikusį dalyką, kuris davė pretekstą stipriam augimui.

Šitaip gali drąstiškai pakeisti savo santykį su savo praeitimi. Pakeisti savo praeitį.

Atsikratyti stabdančio balasto yra viena monetos pusė. Kita – akseleruoti veiklose, kurios tave veža.

TĖKMĖ

ALTERNATYVI SĄMONINGUMO
BŪSENA KURIOJE ATSISKLEIDŽIA
AUKŠČIAUSI SUGEBĖJIMAI

Tėkmės būsena yra aukščiausia žmogiškosios meistrystės išraiška, kuri atsikartoja visur. Kūryboje, sporte, darbe, meilėje, žaidime, kovoje, programavime, maisto ruošime, šokyje, muzikoje… Rimtai, visur.

Jei kada stebėjai profesionalą atliekantį savo darbą ir likai užburtas proceso – matei žmogų tėkmės būsenoje. Jei kada nors teko pajausti kaip greitai prabėgo laikas kažką veikiant arba priešingai – rodėsi jog kelios reikšmingos sekundės trunka kur kas ilgiau – buvai tėkmės būsenoje.

Tėkmė yra per milijonus metu išvystyta alternatyvi sąmoningumo būsena į kurią mūsų smegenys gali persijungti kai to labiausiai reikia. Tai yra automatinis procesas, tačiau dėka neuromokslų ir aukšto veiklumo psichologijos mes dabar žinome tėkmės stimulus – kurie leidžia įjungti aukštesnę veiklumo ir kokybės pavarą savo prote.

Neurobiologinis procesas yra gan aiškus. Tėkmės būsenos metu smegenys sukaupia visą įmanomą dėmesį į atliekamą veiksmą, atjungia racionalus smegenų centrus, kurie matuoja savisaugą, laiką ir erdvę, tuomet perkelia daugiau resursų į intuityvius procesus ir turimus įgūdžius.

Paprasčiau sakant – tėkmės būsenoje – tau atsijungia viskas kas tave stabdo ir įsijungia viskas ką išmokai per gyvenimą. Tuo metu, galbūt groji prieš tūkstantinę auditoriją, galbūt rašai būsimą bestselerį, gal leki pasiutusiu greičiu link aukso medalio.

Tačiau tėkmė nėra rezervuota geriausiems pasaulyje. Geriausi pasaulyje negalėtų būti geriausi jei nepasitelktų tėkmės būsenos. Šiandien, visi šie įrankiai ir žinios yra pasiekiami tau.


 

Filosofija

 


1.

Pamatinių žinių, realybės ir egzistencijos studijavimas.
2.
Teorija ar nusiteikimas, pagal kurį elgiasi žmogus.

Pamiršk filosofiją kaip akademinę discipliną ir teorinius išvedžiojimus.

PRAKTINĖ FILOSOFIJA yra puikus būdas kaip susidoroti su kasdieniais pasaulio mums keliamais iššūkiais. Nereikia būti filosofu, akademiku ar religiniu pasekėju, kad galėtum naudotis per kelis tūkstantmečius visame pasaulyje patikrintais principais apie tai kas yra žmogus ir koks yra jo vaidmuo pasaulyje.

Markas Aurelijus – Romos imperatorius, savo laiku galingiausias pasaulio žmogus ir klasikinis Stoikų filosofas.

Stoicizmas

 

Tai puikiai veikianti praktinė filosofija, kuri yra orientuota į veiksmą, o ne debatus. Stoicizmas suteikia stabilų moralinį pagrindą mūsų sparčiau nei bet kada kintančiame ir nenuspėjamame pasaulyje. Primena koks trumpas gali būti gyvenimas, kaip išlikti stabiliam, stipriam ir neprarasti kontrolės.

Stoicizmo moko kaip mąstyti apie tai kas yra tavo galioje ir kas ne.
Tavo galioje yra tavo protas ir tavo veiksmai. Tavo asmeninė atsakomybė yra valia, teisingumas, dora ir meilė. Aiškiai atskirdamas kas yra tavo galioje atpažįsti tai kas nuo tavęs nepriklauso. Pavyzdžiui lietus. Arba karas. Arba kainų karas.

Tai nereiškia, kad niekad neini į laiką kai lyja, privalai būti pacifistas arba nieko nebeperki. Tai reiškia, kad priimi lietų ir karą kaip faktą, tačiau neverki, nepergyveni, nesitiki ir neprašai dievų pagalbos. Tai reiškia, kad atlieki savo žmogiškąją prigimti, įkūniji visas savo vertybes, nepaisant nei lietaus nei karo.
Nei kainų.
O jei nusprendi, kad kainos yra nesąžiningos tada eini ir kažką dėl to darai. Tavo veiksmai privalo atspindėti tavo mintis.


Psichologija

 


1.

Psichologija yra mokslas apie elgseną ir protą, apimantis visas sąmoningas ir nesąmoningas patirtis, taip pat mintis. Tai yra akademinė disciplina ir socialinis mokslas, siekiantis suprasti individus ir grupes, pagal bendrinius principus ir tyrinėjantis specifinius atvejus.

Tinkamai panaudojant šias žinias galima tyrinėti savo mąstymo procesus ir daryti išvadas – atlikti introspekciją.

Didelė dalis žmonių tiki jog jų mąstymas ir intelektas yra suformuoti ir nekintantys. Kad jie neturi talento, jiems nepasisekė taip kaip pasisekė kitiems. Jie tiki, kad savo tikslus įgyvendina tik maža, elitinė, ekstremaliai protingų, sėkmingų ir turtingų žmonių dalis. Visa tai plius dangiškoji palaima išrinktiesiems – sėkmė.

Tai yra pasiteisinimas. Istorija, kurią sau pasakoja žmonės, kurie yra per silpni ir bijo sau tai pripažinti. Nepaisant to jie vis tiek nori ir iš to NORO kyla visos jų kančios. Per laiką sugadinamas jų ir jų aplinkinių gyvenimas ir pridaroma nepaprastai daug kitokios žalos pasauliui.

Atsakymas dvilypis ir paprastas. Jei nori nustoti kentėti – atsisakyk savo norų arba daryk absoliučiai viską, ką gali, kad pasiektum tai ko nori.

Aš suprantu jog šios mintys yra juodos ir baltos, o gyvenime viskas yra milijarde pilkų atspalvių. Tačiau drastiškai pakeltas kontrastas leidžia padaryti paprastas, kartais skausmingas, išvadas.

Pozityvioji psichologija yra fainai, aš visom keturiom už. Tačiau kartais gyvenime reikia skausmo ir kančios. Nes kentėjimas turi unikalų šalutinį poveikį – iki skausmo nuskaidrina tai ką anksčiau ignoravai. Tiek pasakius – reikalo esmė yra ne kelti sau skausmą kaip siekiamą patirtį. Svarbiausia yra tai ką tu padarai su tuo skausmu.

 

* * *

Realybėje yra toks slaideris, tarp to ko nori/sieki ir to ko atsisakai. Kuo daugiau (save) stumi į viršų, tuo daugiau turi stengtis ir daryti. Tavo veiksmai turi atitikti tavo ambicijas.

Iš kitos pusės, sugebėjimas atsisakyti ir paleisti to kas nėra svarbu yra tai, kas leidžia stumti tą slaiderį vis aukštyn. Tai paprastas principas, sutinkamas nuo budizmo iki kapitalizmo. Tiek dvasiniame nušvitime tiek versle privalai sakyti „ne“ milijonui dalykų, kad galėtum sakyti TIKRAI TAIP kai ateina laikas.

Kuo giliau lendi tuo aiškiau pradedi matyti savo mąstymo sistemas. Pastebi kaip neuroasociacijos ir kognityviniai šališkumai suformavo visą tavo suvokiamą pasaulį. Ne už ilgo kyla filosofinis klausimas ar mes išvis turime laisvą pasirinkimą? Bet…

… Atgal į žemę.
Pasaulis nestovi vietoje. Technologinis progresas gali stipriai praplėsti mūsų proto galimybes. Nuo laboratorijose sukurtų išmaniųjų vaistų iki natūralių gamtinių substancijų, šiandien viskas traukiama iš po stalo.

Notropikai

 


IR KITI CHEMINIAI PREPARATAI

Notropikas – piliulė, kuri pagerina tavo kognityvinius sugebėjimus. Ir čia ne metafora kalbant apie piliulės efektą.
Joks man žinomas preparatas nesuteiks tokių ilgalaikių privalumų kaip puikiai veikiantis organizmas. Vis tik, notropikų poveikis, trunkantis nuo kelių valandų iki visos dienos yra juntamas. Mąstymo skaidrumas, susikaupimo lygis ir rezultatai dienos gale yra juntami.

Notropikai neišmokys tavęs būti protingesniu, kad ir ką tau tai reikštų. Atsikelti ir imti darbą į rankas vistiek reikės. Perlipti per diskomfortą ir kliūtis vistiek reikės. Nejungti Facebook ir valandoms nepaskęsti Youtube vistiek reikės.

Pasiekti maksimalius rezultatus pavyks viską tinkamai susluoksniavus:

#1 Puikiai veikiantis organizmas
#2 Stabilios vertybės ir tikslingumas
#3 Augaliniai ir cheminiai patobulinimai

Tiek pasakęs nenoriu pasirodyti dogmatiškas. Nusipirk notropikų ir eksperimentuok su jais jau dabar, nereikia nieko laukti. Gyvenime viskas susideda iš įvairių gabaliukų ir patirčių, daugiau ar mažiau chaotiškai, o ne pagal kieno nors nustatytus punktus.

Daugiau gali rasti atskirame straipsnyje ir tiesiog internete. Notropikai atėjo ir pasiliks. Su laiku tai taps standartine praktika, kaip kasdienis vitaminas, nes žmonės nuo seno tobulina įrankius, kurie tobulina žmones.

Jei notropikai yra modernios technologijos kūrinys, tuomet yra kita preparatų klasė, kurie buvo patys atsakingi už savo evoliuciją.

Tai cheminiai preparatai keičia savo realybės suvokimą ir atveria galimybes naujiems suvokimams, kurie paprastai yra už mūsų subjektyvaus mąstymo ribų. Yra teorijų jog žmogaus ir kitų gyvūnų santykis su sąmoningumą keičiančiomis medžiagomis paskatino rūšių evoliuciją, nes leido pažvelgti už standartinio mąstymo ribų ir inovuoti. Žinome, kad tas pats vyksta ir dabar. Įvairūs augaliniai preparatai gali būti panaudoti kaip įrankiai, padedantys atlikti transcendencinį šuolį (už savo mąstymo ribų). Šitaip sukurdami erdvės novatoriškiems suvokimams, savęs pažinimui ir net psichologinių traumų gyjimui.

 

POPULIARŪS PODKASTAI

POPULIARŪS STRAIPSNIAI