Nikotinas padidina protinį pajėgumą

Aš žinau kodėl tu rūkai.

Pats rūkiau ne vienerius metus kol pakeičiau šį įprotį kitais, bet šią istoriją palaikysiu kitam kartui. Dabar noriu prisipažinti kodėl vėl pradėjau flirtuoti su nikotinu.

Didelė dalis kuriančių meistrų rūkė ir gėrė kavą. Prisimink savo mėgstamiausią pramuštgalvį, berniuką – burtininką. Taip pat Žiedą, apie kurį sukosi visa viduržemio karalystė – ir tai tik dvi iš daugelio istorijų, kurios buvo parašytos balkšvų dūmų migloje.

Pypkės papsėjimas nepadarys iš tavęs Hemingvėjaus, bet kai kalba sukasi apie padidintus žmogaus sugebėjimus Raumeningas Protas visada ieško detalių, kurios lieka už kadro. Kaip tuoj perskaitysi – būtent tabako rūkymas yra tai, kas pastaruosius 200 metų stipriai prisidėjo prie žmonijos kūrybinio potencialo vystymo.

Šiandien mes galime gauti nikotiną be rūkymo keliamos žalos ir panaudoti šią molekulę padidintam susikaupimui išgauti. Tačiau turėk mintyje faktą – dozė nustato kas yra nuodas.

Kas yra nikotinas?

Tai augaluose sutinkamas gynybos mechanizmas, padedantis jiems apsisaugoti nuo parazitų. Augalai gamina nikotiną savo lapuose ir geriausiais pasiekimais čia gali pasigirti tabako krūmas. Bet mažomis dozėmis nikotino galima rasti pomidoruose, bulvėse ir net kalafijoruose.
Tačiau žmonės, su savo didelėmis smegeninėmis, nuo seno pajuto jog sukant taikos pypkę vyksta kažkas įdomaus.

Kaip nikotinas veikia tavo smegenis?

Smegenyse, nikotinas prikimba prie nikotininių receptorių (kurie taip pavadinti ne šiaip sau) ir veikia procesus atsakingus už dėmesio valdymą, atminties ir motorines funkcijas bei malonumo pojūtį. Šiandien nikotinas yra stipriai ir detaliai studijuojama medžiaga, kuri yra tik viena iš 5000+ elementų esančių cigaretės dūmuose.

tikrai-nerukyk

Susidūręs su tokiomis studijomis visada susimąstau ar nepradėsiu traukti velnio už liežuvio. Nikotino industrija yra pelninga mašina, tačiau jau senai žinome, kad papirosai neprisideda prie geros sveikatos. Galima spėti, jog teigiami žodžiai apie nikotiną galėtų lysti būtent iš šios industrijos kišenės.

 

Vis tik, faktai kalba už save

screenshot_2016-08-19-12-40-38

Nikotinas pagerina motorines funkcijas. Bandymais nustatyta, jog žmonės gali efektyviau rašyti ranka ir greičiau barškinti klavišais, tačiau nedarydami klaidų, kurios kyla dėl priverstinio skubėjimo.

Mano mėgstamas tapšnojimo pirštu testas man patvirtino šiuos rezultatus. Anksčiau pasiektas geriausias rezultatas buvo esant ketozėje, ryte, nieko nevalgius, po puodelio kavos su sviestu. Po nikotino dozės, rezultatas tapo 2.6 bakstelėjimais geresnis.

Pasirodo jog nikotinas gali padaryti žmogų dėmesingesniu ir leisti geriau išlaikyti koncentraciją atliekant protiškai varginančias užduotis. Grupė, apklijuota tikrais nikotino pleistrais demonstravo geresnius rezultatus, nei kontrolinė grupė. Panašūs rezultatai atkartoti ir su nikotino guma.

Nikotinas paaštrina ir trumpalaikę atmintį. Studijos dalyviai geriau įsiminė žodžių sąrašus ir teisingiau atkartojo žodinę istoriją, nei placebų pavartoję jų kolegos. Testui buvo naudojama nikotino turinti guma ir pleistrai.

Nikotinas slopiną alkį. Pridėjus kofeiną, gauname stiprią kombinaciją, kuri efektyviai išjungia alkį keliančius procesus. Jei tavo tikslas yra protingas kalorijų apribojimas, toks paketas gali palengvinti gyvenimą. Tačiau ne kartą girdėjau anekdotines situacijas, kuomet rūkyti nustoję žmonės priaugdavo svorio. Kai kalba sukasi apie kūno riebalų deginimą – svarbiausias aspektas yra protingas maisto pasirinkimas. Tuomet padėti gali protingas kalorijų apribojimas, apie šią taktiką rašiau kitame straipsnyje.

Nikotinas pagerina reakcijos laiką. Tiek rūkantys, tiek ne, greičiau reagavo į vizualinius stimulus, po nikotino injekcijos. Savo kraujagyslių dar nesibadžiau, kol kas nepakliuvo tinkama proga. Tačiau atlikau vieną geriausių testų tikrinti reakcijai reakcijai. Žaidžiau kompiuterius žaidimus.

Mano favoritas yra Hawken – aktyvi, tinklinė šaudyklė, kurioje pilotuoji itin vikrų tanką su kojomis ir dviem pabūklais. Žaidimo mačas yra gan toli nuo mokslinio eksperimento, tačiau mano įgūdis buvo pastebimai geresnis, o kovos laukas likdavo nubarstytas oponentų detalėmis.

Žaidžiant prieš kitus žmones įdomiausias mačo aspektas yra dvikovos, trunkančios nuo kelių sekundžių iki minutės. Turi stebėti savo ginklų užsitaisymo laiką, vengti sistemos perkaitimo, žinoti variklių kuro lygį ir stebėti savo radarą.

Dar labai naudinga jausti lygio dizainą. Žinoti kur yra išėjimo taškai ir objektai, už kurių gali pasislėpti nuo oponento raketų. Kiekvienas žaidėjas turi savo puolimo ir gynybos stilius. Nuspėk ką už sekundės darys priešininkas, tuomet nustebink pakeitęs savo puolimo ritmą ir… Laimėtojas atsitraukia užsivirinti žaizdų, o nukautas žaidėjas lieka paskendęs liepsnose.

E sporte šie sugebėjimai skiria profesionalus nuo mėgėjų. Neabejoju jog nikotinas leidžia geriau pasinerti į tėkmės būseną, kurioje žaidžia nebe racionalus protas o intuicija.

 

Kaip viskas prasidėjo…

nikotinas susikaupimo mygtukas biohakingas biohakeris

Savo eksperimento metu atmečiau nikotino vartojimo formas, kurios vyksta degant tabakui. Rūkymas išskiria baisiai daug medžiagų, kurių nenoriu savo sistemoje.

Todėl purškiamas nikotinas man pasirodė priimtiniausias variantas. Viso labo 14 ingredientų. Iš vienos talpyklos, pasak etiketės, pavyks išspausti apie 150 įpurškimų, kurių kiekvienas turi po 1mg nikotino.

Medžiagos efektą pajutau jau po pirmojo įpurškimo. Tai lyg padidintas susikaupimas, kuris leidžia patekti į savotišką „tunelį”. Aplinka nustoja traukti dėmesį, akys gali geriau sekti atliekamus veiksmus. Efektas stipresnis nei mano mėgstamiausio notropinio paketo – kavos ir L-Tetanino, apie kurį rašiau anksčiau.

Pirmuosius mėnesius vartojau nikotiną rytais, ne daugiau 5 kartų per savaitę ir nepastebėjau jog atsirastų tolerancija (kuomet patirti efektui reikalinga progresyviai didesnė dozė).

Beje, dozės stiprumą galima šiek tiek reguliuoti.

Instrukcijoje rekomenduojama įpurkšti kartą ar du (dviejų nebandžiau) ant liežuvio ir laikyti burnoje, nesistengiant iškart nuryti. Burnos gleivinė pradeda absorbuoti nikotiną ir efektas pasijaučia po kelių momentų. Negaliu garantuoti, bet manau jog galima šiek tiek reguliuoti įsisavinimo kiekį, purškiant nikotiną po liežuviu (padidina kiekį, kuris patenka į sistemą) arba purškiant ant liežuvio ir iškart užgeriant vandeniu (sumažina įsisavinamą kiekį).

Nikotino purškiklis turi protingą mechanizmą, kuris apsaugo nuo netyčinio paspaudimo. Besimokydamas juo naudotis išmokau  gyvenimišką pamoką. Niekad neatsuk užtaisyto ginklo sau į veidą. Nikotino vartojimas pro akis nekelia jokio malonumo.

Nikotinas sukelia keistą jausmą burnoje, kuris nusileidžia gomuriu žemyn. Nežinau kaip tai apibūdinti tiksliau, bet šis medžiagų kokteilis yra kitokio skonio nei mėtinis burnos gaiviklis.

Porą kartų, panaudojęs purškiklį antrą kartą dienoje, pajutau lengvą pykinimą. Vietoje susikaupimo dozės gavau prastą savijautą, kurią teko išmiegoti.

 

Atrodo neblogai? O gal atrodo per daug gerai?

Nenoriu nupiešti nikotino kaip stebuklingos molekulės, nes realybėje nėra nemokamų pietų. Pats maloniausias nikotino privalumas slepia didžiausią jo grėsmę.

Nikotinas aktyvuoja mesolimbinę dopamino sistemą, kurią mokslininkai pravardžiuoja smegenų malonumo greitkeliu. Maistas, seksas, narkotikai ir kitoks hedonizmas įžiebia smegenų centrus, sukuriančius malonius pojūčius.

koncas

Dopaminas uždega tavo smegenų lempas kaip Daft Punk nušviečia savo pasirodymus.

Malonumo greitkelis yra pavojinga vieta žaidimams. Reguliariai ir stirpriai stimuliuojami, receptoriai pervargsta ir atsitraukia į neuronus, kur neurochikalams darosi juos sunkiau pasiekti. Žmogus pradeda jaustis fiziškai negerai ir vienas iš būdų atsikratyti sunkumo yra gauti daugiau to, kas tave veža.

2007 buvo atlikta priklausomybės studija, kuri reitingavo 20 visuomenei pasiekiamų narkotikų, skalėje nuo 0 iki 3. Bendroje lentelėje, tabakas gavo trečiąją vietą, surinkęs 2.21. Aplenktas tik kokaino (2.39) ir heroino (3.00).

Tačiau svarbu paminėti jog šioje studijoje žmonės rūkė cigaretes, kurių viena gali turėti 15-20mg nikotino. Skirtingos nikotino vartojimo formos veikia kitaip. Pavyzdžiui nikotino pleistras gali išleisti 2-4mg nikotino per 20-30min. Purškiamas nikotinas sukelia mini euforijos jausmą, kuris nuslūgsta po kelių minučių, tačiau sistemoje dar lieka cirkuliuoti mažiau nei 1mg medžiagos.

 

Jei negana perspėjimų, apačioje dar keli

  • Nikotinas (atskirtas nuo tabako) skatina vėžio susidarymą graužikų studijose. Taip pat pagreitina auglių didėjimą ir plitimą.
    Vėžio ir nikotino (atskirto nuo tabako) jungties nepavyko nustatyti žmonių studijose, todėl sunku daryti išvadas. Teorinis mechanizmas egzistuoja.
    Tačiau šiame straipsnyje mes kalbame apie mažas nikotino dozes, kartojamas ne dažnai.
  • 21 mg nikotino pleistras, taip pat, padidino eksperimento dalyvių širdies rimtą ir kraujo spaudimą.
  • Nikotino guma ar pleistrai gali pražudyti gyvūnus ar mažus vaikus, todėl šiuos būtina laikyti itin atsargiai, labai saugiose vietose.
  • Rūkymas gali pakenkti natūraliam smegenų vystymuisi, todėl jei tau nėra 25 – nerekomenduoju užsiimti eksperimentais su nikotinu.
  • Paskutinis perspėjimas – didelėmis dozėmis nikotinas yra nuodas. Jei sugalvosi eksperimentuoti su nikotino vartojimu – naudok tik mažas dozes (1-2mg). Ir neišsivystyk priklausomybės. Kartkartėmis naudojamas nikotinas neleis kūnui išvystyti tolerancijos ir vartojimo metu – veiks geriau.

 

Jei natūralaus pesticido vartojimas su tikslu padidinti susikaupimą tau vis dar atrodo įdomi veikla…

Kartais nutinka taip, jog žiūri į juodraštį ir nežinau kur jį tempti ir kur traukti. Įsijungia lengvas diskomfortas ir tai, ką Steven Pressfield vadina pasipriešinimu. Tokiais atvejais nikotinas leidžia pamiršti visas neigiamas emocijas ir tiesiog pasinerti į darbą. Paprastai to užtenka susitvarkyti su vidiniais demonais ir įsivažiuoti.

Dėl to mėgstu panaudoti nikotiną kai kalbu prieš publiką. Vienas įpurškimas padeda užmiršti nerimą ir greičiau persijungti į lengvą tėkmės būseną, kuri yra priešinga tam, ką žmonės jaučia scenos baimės metu.

Nesijaučiu priklausomas nuo nikotino, tačiau rytinis rašymas dabar beveik visada prasideda nuo kavos, L-teanino ir nikotino dozės. Šios medžiagos tapo savotiškais junginkliais, panašiai kaip Matricoje. Chemija perjungia mano smegenis ir mintis į kitą rėžimą, kuriame kūrybinis mąstymas vyksta efektyviau. Labai laisvas palyginimas, tačiau panašiai kuria kai kurie muzikos prodiuseriai, sėdintys ant metamfetamino.

 

[expand title=”Straipsnio resursų sąrašas”]

http://smokingsides.com/asfs/R/Rowling.html

https://www.bulletproofexec.com/is-nicotine-the-next-big-smart-drug/

https://selfhacked.com/2016/03/31/28-proven-health-benefits-nicotine-4-potential-risks/

http://www.technologijos.lt/n/mokslas/zmogus_ir_medicina/straipsnis?name=straipsnis-3809

[/expand]

[yikes-mailchimp form=”1″ title=”1″ description=”1″ submit=”Prenumeruoti”]

 

daugiau pokalbių į temą

komentarai

Prenumeruoti
Pranešti
guest
2 Comments
seniausius
naujausius
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] padeda susikaupti ir aktyvuoti smegenis. Apie tai plačiau rašė biohakeris Simas Balčiūnas: „Nikotinas padidina protinį aktyvumą“. Rūkymas nėra gerai, tačiau nikotinas mažomis dozėmis – […]

trackback

[…] ir akty­vuoti sme­ge­nis. Apie tai pla­čiau rašė bio­ha­ke­ris Simas Bal­čiū­nas: „Niko­ti­nas padi­dina pro­tinį akty­vumą“. Rūky­mas nėra gerai, tačiau niko­ti­nas mažo­mis dozė­mis – […]

gauk naujausius podcastus

temos