Efektyvaus skaitymo taktikos

Skaitymas yra fantastiška, protą transformuojanti veikla, nes knygos pabaigoje gali aiškiai jausti, kad tavo mąstymas yra kitoks nei knygos pradžioje. Arba čia yra lengvi šizofrenijos požymiai.

Mane kažkada kamavo klausimas – kodėl neužtenka vienos, itin geros knygos, kurią įsisavinęs galėtum gyventi ilgai ir laimingai? Jei reikėtų pasirinkti tik vieną knygą, kurią perskaityčiau per gyvenimą, tai būtų Robert Greene knyga Mastery.
Tačiau vienos knygos neužtenka ir ne tiek svarbu kodėl. Sprendimas yra skaityti daug ir įvairių knygų. O dar svarbiau padaryti taip, kad įsisavintum kuo daugiau informacijos, paverstum tai suvokimais ir taikytum praktikoje.

Perskaitytos knygos padarė įtaką, nes jų skaitymo metu suprastos ir sugeneruotos idėjos, sujungti neuronų tinklai, vis dar jungiasi ir plečia mano suvokimą, kaip tai paaiškino Steven Kotler, knygoje The Rise of The Superman.
Mihaly Chiksentmihaly, rašydamas Flow: The Psychology of Optimal Experience papasakojo, kad knyga, kaip bet koks kitas aukštos kokybės meno kūrinys, leidžia patekti į tėkmės būseną, kurios metu prisijungi prie autoriaus minčių ir įsijausti į jo ar jos mąstymą. Taip mes galime mintyse išgyventi savo neišgyventas patirtis ir išmokti kitų išmoktas pamokas.

Todėl geriausios knygos nebūtinai yra naujausios knygos. Laiko patikrinta klasika visada išlieka aktuali. Joseph Cambell parašė The Hero with a Thousand Faces prieš daugiau nei 60 metų. Tai ir šiandien plačiai žinoma knyga apie mitologiją. Apie mitus kuriems yra tūkstančiai metų, o mes juos pirmą kartą savo gyvenime galime atsiversti tik šiandien.

Nassim Nicholas Taleb, savo knygoje Antifragile patikina – jei knyga, ar kitas dalykas, išgyveno tam tikrą metų skaičių, sakykim 20, tuomet kūrinys turi stiprią galimybę gyventi dar tiek pat. Žinant viską ką žinom, anot Ryan Holiday, Perennial Seller autoriaus, yra daugiau ar mažiau aiški taktika kaip sukurti būtent tokį, nemirtingą produktą.

Man labai patinka Casey Neistat mintis apie darbą: „tave, nuo visko ko tu nori skiria tik daug daug darbo“. Kad įveiktum šį atstumą efektyviai Gary Vaynerchuk rekomenduoja pasitelkti makro kantrybę ir mikro greitį.
Darbas dažnai siejasi su santykiais ir žmonėmis, o santykius, Ray Dalio, knygoje pavadinimu Principles, nupasakoja kaip nepalyginamai svarbesnį dalyką nei pinigus. Ir aš neatsimenu kur tai perskaičiau, bet: „apie žmones reikia mokytis iš žmonių, iš knygų imi tik teoriją“.

Man tai skamba kaip pakankamai motyvuotas atsakymas kodėl reikia skaityti daug knygų

Apie viską ko tu nori išmokti jau yra parašyta knygų. O jei nėra, tuomet gali skaityti knygas apie tai kaip mokytis to, apie ką dar nėra parašyta daug knygų. Ir galbūt parašyti apie tai knygą.

Mano skaitymo metodai priklauso nuo knygos tipo, todėl dalinu į tris

• Popierinė knyga
• Skaitmeninė knyga
• Audio knyga

Tiek pasakius noriu pakalbėti apie kalbos aspektą. Galima rasti daug į Lietuvių kalbą išverstų knygų, tačiau rekomenduoju rinktis anglišką. Norėčiau jog ištrintum iš savo gyvenimo pasiteisinimą jog nemoki angliškai. Ar mokėjai važiuoti dviračiu ir vairuoti? Ne. Mokeisi kol išmokai. Kaip kitaip planuoji išmokti populiariausią pasaulyje kalbą, kuri atveria duris į neišsemiamus informacijos lobynus?

Lietuvių kalba yra sudėtinga ir kompleksiška. Dėl to ji be galo turtinga ir savo struktūra skiriasi nuo anglų. Bet tai yra didelis privalumas lietuviui, skaitančiam angliškai. Savo smegenyse, informaciją gali sugromuliuoti dviem kalbom, pagal dvi mąstymo sistemas. Turi atlikti bene dvigubai daugiau darbo kol įšvystai anglišką mastymo sistemą.
Jei ką, tai yra gerai. Kol kiti vaikščioja pievutėje, tu bėgioji apsivilkęs liemenę su svoriais.

POPIERINĖ KNYGA

Sako, kad žmonės ten gali pasibraukti dalykus pieštukais, užlenkti patikusio puslapio kampą ir naudoja kartotinį skirtuką.
Viskas gerai su popierinėmis knygomis, mylėk ir skaityk į sveikatą. Bet žiūrėk, kad popierius netaptų pasiteisinimu: „nemoku skaityti angliškai“, „o jei ir moku, tai knygą dar reikia užsisakyti iš internetinės parduotuvės…“

Šitaip atiduodi savo išsilavinimą į lietuviškų leidyklų rankas, kurių pirminis tikslas TIKRAI nėra tavo išsilavinimas.
Žudyk pasiteisinimus. Kai renkiesi knygą tavo pasirinkimą turi lemti tai ką tu iš knygos nori ir gali išmokti, o ne tai kokios knygos yra pasiūlytos knygynuose.

Taigi, jau turi, atsiverti ir kas toliau? Naudinga įsigilinti į turinį. Suprask kas tavęs ir laukia ir net skaitydamas knygą turėk įprotį sugrįžti prie turinio ir dar geriau suprasti kas tavęs laukia.
Laiko šuolis. Jei norėsi sugrįžti prie knygos ir pagilinti žinojimą tuomet nebūtina skaityti visko. Paprastai, autoriai, skyriaus pradžioje papasakoja apie ką pasakos, viduryje detaliai išdėsto mintis, plius iliustruoja istorijomis, o pabaigoje ištraukia išvadas. Todėl taupant laiką šok iškart prie išvadų.

Jei nori išmokti skaityti greičiau, be abejo, tai irgi bus naudinga.

SKAITMENINĖ KNYGA

Now we’re talking. Pirmąją Amazon Kindle skaityklę gavau 2013 ir vis dar naudoju tą pačia senutę.

Skaitydamas knygą pasižymiu naudingiausią medžiagą. O perskaitęs nueinu į My Kindle Highlights ir nusikopijuoju savo pasibraukimus, o sutvarkęs tekstą jį perkeliu į Evernote.
Tuomet bet kada galiu sugrįžti ir perskaityti svarbiausias detales ar panaudoti medžiagą straipsniui.

Lygiai taip pat galima vėl atsiversti skaitmeninius puslapius – tik tai užtrunka kur kas ilgiau, nes reikia šokinėti nuo knygos prie užrašų santraukos. Bet ir tai gali būti naudinga, nes matau ne vien pabraukimus, o ir jų kontekstą.

Dabar geriausia dalis – jei tikrai tikrai noriu įsisavinti informaciją, tuomet kantriai ir kruopščiai verčiu sakinius į rišlią lietuvių kalbą. Nepaisant to, kad suprantu jų esmę ir skaitydamas angliškai. Panašiai darė daug rimtų žmonių, pavyzdžiui Benjamin Franklin ir Vydūnas.
Vertimo procese daug giliau suprantu tekstą ir autoriaus mintis. O garsiai skaitydamas sau, dar pagilinu suvokimą.

AUDIO KNYGA

Audio renkuosi kai spėju jog knyga bus stipriai paremta istorijomis, kurių tikslas yra iliustruoti – per pasakojimą, emociją, sukurti spalvotą suvokimą to ką autorius nori papasakoti. Kitaip sakant – renkuosi audio ten, kur žinau, kad nereiks daug pasibraukinėti ir versti.
Pavyzdžiui knygą Never Split the Difference skaičiau tekstu, dėl visų aukščiau minėtų priežasčių. Tai metodinė literatūra, kurios metodams įsisavinti reikia aiškaus suvokimo ir praktikos.

Kitas pavyzdys yra knyga Mastery. Tai biografijų ir istorijų interpretacija, kaip ir kitos Robert Greene knygos. Mes puikiai mokomės per metaforą, todėl tokios knygos itin blizga audio formate.

Audio knygas galima klausyti pagreitintai. Ir visų geriausia – darant kažką kito. Multiveikliškumas ne visada yra naudinga taktika, tačiau žmogus unikaliai sugeba vienu metu daryti porą dalykų, kai dalykai reikalauja skirtingų mentalinių procesų. Automatizuotas, atsikartojantis darbas yra puiki terpė klausyti knygas.

Šitam reikalui nėra geresnio pasirinkimo nei Audible servisas.
Galima pasižymėti svarbiausias vietas ir sugrįžti prie jų pabaigus visą knygą. Pasižymėjimo funkcija dar nėra pakankamai funkcionali. Knyga būna suskirstyta skyriais, kurie yra tik sunumeruoti ir neturi tekstinio varianto pavadinimų. Tai pasunkina informacijos atsekamumą.

Vienu iš žymiausių futuristų Kevin Kelly, knygoje The Inevitable pasakoja, kad ateityje bus galima lengvai miksuoti ir jungti visus audio įrašus. Todėl nekantrauju kol galėsiu sukurti asmeninę audio santraukų biblioteką iš visų geriausių knygų ir podkastų.

BARJERAI

Viskas kas stabdo tave nuo skaitymo yra pasiteisinimai ir jau minėjau ką reikia su jais daryti. Todėl tikiuosi, kad šitie įrankiai efektyviai padės tą ir padaryti.

Jei skaitai ir kažko nesupranti – žodžio ar termino reikšmės – nesustok, neužsirašinėk ir neieškok vertimo. Taip sugaiši baisiai daug laiko ir iškrisi iš bendros skaitymo tėkmės. Pagauk apie ką autorius kalba iš konteksto ir plauk toliau.
Jei tikrai nori įsigilinti, pirmą kartą tiesiog perplauk per knygą. O skaitydamas antrą kartą, arba skaitydamas savo santrauką – gilinkis kiek tik protas geidžia.

Knygos kainuoja. Ypač popierinės. Neskatinu to daryti, tačiau šiek tiek pasistengęs gali rasti beveik visko piratinę versiją.
Legalus skaitmenos ir audio skaitymas suteikia visus aukščiau parašytus privalumus, kurie man atrodo verti tų Eurų.

Kindle turi savo Unlimited servisą už 9,99€ . Gali skaityti į tą sąrašą patenkančias 1.4mln. knygų ir žurnalų. Tačiau pastebėjau, kad ten yra labai mažai man asmeniškai reikalingų knygų.

Kitas mažiau žinomas faktas – Kindle leidžia be sąlygiškai gražinti skaitmeninę knygą po 7 dienų nuo jos pirkimo datos. Knyga, žinoma, dingsta iš tavo skaityklės, bet žinios iš tavo galvos ne.

#kindleHakingas Šio straipsnio rašymo metu, pasibraukti užrašai, kurie atsiranda My kindle highlights nedingsta iš ten, knygą grąžinus. Turėk minty, kad visos knygos pasibraukti neišeis, yra tam tikri apribojimai. Juolab, kad visada gali spėti juos nusikopijuoti iki grąžindamas knygą.

Audible turi kreditų prenumeratos servisą. Minimum vienas kreditas per mėnesį, už ~ 9€. Kreditą gali mainyti į bet kurią audio knygą (nebent jos neleidžia platinti tam tikrame regione).

#audibleHakingas Knygą pirktą už kreditą gali grąžinti atgal per 6 mėnesius. Straipsnio rašymo metu, knyga vistiek lieka tavo bibliotekoje, o tu gauni atgal savo kreditą. Nežinau kiek kartų ir kodėl tai veikia, bet kol kas veikia.

#audibleHakingas2 Audible servisas yra labai linkęs tave išlaikyti kaip klientą. Jei, po kiek laiko, bandysi nutraukti savo prenumeratą gali gauti visokių bonusų kaip nemokami kreditai, pusiau pigesni kreditai, nuolaidos į ateitį ir pan. Užgniaužk sąžinę ir pakankint tą servisą. Bet ir ten ateina galas dovanoms.

* * *

Tai ar knygas privalu skaityti visiems? Ne. Bet tie kurie skaito įgauna solidų pranašumą. Pasirinkimas visada tavo rankose.

 

daugiau pokalbių į temą

komentarai

Prenumeruoti
Pranešti
guest
2 Comments
seniausius
naujausius
Inline Feedbacks
View all comments
KugisMugis
KugisMugis
2 metai prieš

Sveiki, ar praktikuojate greitąjį skaitymą? Kokiu greičiu skaitote? Gal galėtumėte parekomenduoti kur ieškot informacijos kaip išmokti šio meno?

gauk naujausius podcastus

temos