Notropikai – vaistai, kuriems išleidžiu daugiau nei mano močiutė

2015 metai, Kaunas. Tris kartus paklausiau skirtingų gydytojų apie „protinguosius vaistus“ ir tis kartus sulaukiau identiško atsakymo – „kam tau jų reikia“?

Išties, pats susimąsčiau, nes dar gerai nežinojau kodėl susidomėjau notropikais. „Noriu parašyti straipsnį“ – būdavo mano atsakymas – „nes neradau jokios informacijos lietuviškai“.


Tai kam man jų reikia?

Notropikai padidina kognityvinias smegenų funkcijas:

  • Apdoroti ir įsiminti informaciją – mokymosi procesai.
  • Susikaupti ir išlaikyti dėmesį ilgą laiką – koncentracija dirbant ar kuriant.
  • Pastebėti, prisiminti ir suvokti – informacijos asocijavimas ir naujų idėjų generavimas.

Žmonės atliekantys šias funkcijas geriau nei dauguma yra (dažniausiai) laikomi protingais. Tačiau notropikai nedaro žmonių protingais (- esniais). Notropikai pagerina sugebėjimus protauti tol, kol tęsiasi jų efektas. Bet prie šitos minties dar sugrįšiu.


Be jokios abejonės, notropikai stipriai prisidėjo prie stipraus 21a technologinio augimo. Ne paslaptis, kad šiais laikais labiausiai vertinamos ne idėjos ar pinigai, o sugebėjimas ilgai ir kantriai dirbti prie savo projektų.

Todėl lygiai kaip ir profesionalai sporte, technologijų industrijose, išbandoma viskas kas gali suteikti pranašumą. O pasitvirtinę metodai ilgainiui tampa standartine praktika.


Pradžia

Šešiasdešimtaisiais, Belgijoje, buvo susintetinas pirmasis notropikas – Piracetamas. Tai receptinis vaistas naudojamas po smegenų operacijų ir slopinantis Alzhaimerio sindromo simptomus. Ir jis veikia. Natūralu, kad kažkam kilo klausimas – kokį, tuomet, Piracetamas suteiks efektą sveikoms smegenims?

Neprivalu būti mokslininku, jei nori kelti tokius klausimus.
O norint atlikti eksperimentą nereikia brangios įrangos ir valstybės leidimų.
Užtenka vieno dalyvio – savęs.
Izoliuok kintamuosius, užsirašinėk rezultatus ir greitai suprasi kas veikia, o kas ne. Įkvėpimui sužadinti gali užsukti į internetines bendruomenes, kuriose renkasi notropikų fanatikai: reddit.com/r/Nootropics ir LongeCity.

Žinoma, būtina paisyti sveikos nuovokos ir elementarių saugumo taisyklių. Informaciją iš interneto būtina priimti atsargiai. Bet tegul pakelia rankas tie, kurie niekad nėra vartoję sveikatai kenksmingų medžiagų savo noru. Ir vienu ir kitu atveju apie tai tiesiog nepasakoji savo mamai.

Notropikų efektyvumas didėja juos maišant su sinergetiškai veikiančiomis medžiagomis. Todėl sparčiai auga kompanijos, siūlančios įvairius notropikų kokteilius – pogrindyje gerai žinomas kombinacijas – gražiame įpakavime ir su instrukcijomis. Galutinis vartotojas išvengia būtinybės vaikytis informaciją forumuose ir komplektuoti savo notropius derinius. Šis paprastumas atima dalį žavesio, kuris kyla sveriant miltelius mikrogramais ir pakuojant juos į kapsules namų sąlygomis.

Faktas nr. 1: Notropikai tampa „mainstrymu“.


Hipotezių laikas

1) Paradoksas – bet koks modernus sprendimas leidžiantis mums sutaupyti laiko atliekant užduotį, realiai, leidžia atlikti daugiau užduočių, o ne pasidžiaugti sutaupytu laiku. Manau jog notropikų vartojimas ateityje bus tokia pati norma kaip gerti vitaminus. Tačiau būtų neramu, jei jų vartotojai įgytų aiškių pranašumų prieš protingųjų vaistų atsisakančius kolegas, ypač darbų rinkoje. Nors kas gali garantuoti jog taip nevyksta?

2) Šalutiniai efektai. Nors visuomenei prieinami notropikai neturi oficialių, kenksmingų, šalutinių efektų, tai nereiškia, kad jų nėra. Taip pat niekas nežino kas nutiktų nuolatos vartojant notropikus labai ilgą laiką. Bet tą patį galima pasakyti apie bet kokį modernų vaistą.

3) Smegenys yra treniruojamas organas. Sakykim jog vartoju notropiką, kuris padeda geriau įsiminti besimokomą užsienio kalbą. Kai nutropikas nustos veikti įgytos žinios niekur nedings. Logiška.
Dabar klausimas į kurį dar niekas neturi atsakymo. Sakykim jog reguliariai vartosiu notropikus mokydamasis tris mėnesius. Ar per tą laiką mano smegenys išmoks mokytis efektyviau? Ar per ateinančius tris mėnesius galėsiu mokytis taip pat efektyviai, tik be notropikų?


Mano mėgstamiausias notropinis paketas

L-teaninas + kofeinas

L-teaninas yra medžiaga gimstanti arbatžolėse ir atsakinga už raminantį gėrimo poveikį.
L-teaninas padeda smegeninms nusileisti į alfa bangas, kurios paprastai veikia paradoksinio (REM) miego stadijose ir giliai medituojant. L-teaninas yra populiarus tarp kultrūristų, kaip papildas vartojamas vakare, nes paradoksinio miego būsenoje efektyviausiai vyksta raumenų atsistatymo procesai.

Įsivaizduok jog tavo smegenų aktyvumą reprezentuoja elektros lemputė. Kofeinas stimuliuoja smegenis ir lemputė pradeda šviesti intensyviau. Bet šviesa išsklaidoma į visas puses, o smegenys gali pradėti šokinėti nuo vieno dalyko prie kito, tik greičiau nei paprastai.
L-teaninas veikia kaip lempos gaubtas, kuris padeda sukoncentruoti šviesą į pasirinktą vietą.

Mano praktikoje, LT+K paketas, rytais leidžia žvelgti į atliekamą darbą lyg pro tunelį. Aplinka nustoja traukti dėmesį, tuomet lieku tik aš ir prieš mane rašomas tekstas. Įsijausti į gilų darbą dar padeda neblaškanti elektroninė muzika.
Koncentruota sesija trunka iki dviejų valandų ir kartais tik tuomet prabundu ir pasižiūriu į laikrodį. Susikaupti atgal į užduotį užtrunka trumpiau nei paprastai ir galiu būti panašioje būsenoje iki pietų. Tokį paketą vartoju 1-4 kartus per savaitę ir nesenai pastebėjau jog patekti į panašaus, šiek tiek mažesnio, susikaupimo būseną užtenka tik kavos. Be abejo, taip nutinka ir dėl mėgstamos veiklos. Tačiau darau prielaidą, jog hipotezė nr.3 gali būti teisinga.

L-teaninas ir kofeinas yra gamtos suporuoti žalioje arbatoje. Internete vadinamas pradinukų paketu. Rekomenduojamos normos pradžiai yra 200mg L-teanino ir 100mg kofeino. Arba tiesiog santykis 2:1. Vėliau gali eksperimentuoti su dozėmis, kol rasi kas suteikia geriausius rezultatus. Neblogas pasirinkimas, kurį radau šiai dienai, yra Mind Nutrition L-teaninas.

Lietuvoje galima įsigyti jau paruoštą kofeino ir L Teanino paketą arba rinktis daug paprastesnį variantą – kavos puodelį. Prieš lendant giliau naudinga išsiaiškinti kas yra kofeinas. O kiek kofeino yra kavoje gali paskaityti čia.  Gera pradžia bus tiesiog standartinis tavo kavos puodelis, kuris suteikia juntamą efektą. Geriausiai rinktis šviežiai paruoštą, geros kokybės kavą. Prasta kava savyje turi daug pašalinių elementų, kurie yra atsakingi už visą blogą kavai tenkančią reputaciją. Be abejo, tinkamai paruošta kava su sviestu čia tinka puikiai.

Kavą geriausiai pirkti iš žmonių, kurie savo produktą vertina. Tai galima suprasti iš kelių kriterijų. Kava skrudinta ne seniau nei prieš 1-2 savaites, o ant pakuotės yra skrudinimo data. Kuo daugiau detalių apie pupeles – tuo geriau. Regionas, medžio rūšis, fermos pavadinimas, auginimo aukštis, apdorojimo būdas. Nesvarbu suprasti visus niuansus, svarbu jog gamintojas neslepia savo kavos kilmės.


Piracetamas, Modafinilas, Noopept, Alpha GPC – medžiagos sutinkamos ir Lietuvoje. Kol apie juos pradės kalbėti Valstybinė Lietuvių kalbos komisija reikia kai ką nuspręsti:

Angliškai – nootropics – ištariamas maždaug taip: nu-otropiks. Žodis sudarytas iš Graikiškų terminų: „noos“ – protas, „tropic“ – paveikiantis. Nors šnekamojoje kalboje skamba labiau kaip: niu-tropiks. Taip ir gimė notropikai.
Kadangi kalba priklauso žmonėms, o ne valstybinėms įstaigoms, siūlau priimti notropiką į žodynus.

Hipotezė nr.4

Vieną dieną išgirsi kaip informatikos studentas skundžiasi draugui jog (protingiesiems) vaistams išleidžia daugiau pinigų nei jo močiutė.

 

daugiau pokalbių į temą

komentarai

avatar
  Prenumeruoti  
naujausius seniausius
Pranešti
Aivaras
Svečias
Aivaras

Ale gerai varai:)
Daugiau praktiniu savo patirciu aprasymu, daugiau, daugiau!:)

Matas
Svečias
Matas

Tikrai naudingas straipsnis Simai,
Dėkui
Aš taipat vartoju tai, bet sportui ir tame yra tiesos..

Audra
Svečias
Audra

Po koriu laiko pastebint, kad smegenys reaguoja tik į kavą be notropiko – tai inkaravimas. Sąsajos. Kaip žinomas eksperimentas su šunimis, kai kaskart prieš atnešant maisto buvo suskambinama varpeliu. Vėliau, net ne ėdimo metu, vos suskambėdavo varpelis, šunims imdavo kauptis seilės.
Arba kaip žmogus, kuris migreną gydėsi kas rytą tabletę nuo skausmo užsigerdamas multivitaminų sultimis. Po kiek laiko galvos skausmas praeidavo vien nuo rytinės stiklinės sulčių.

gauk naujausius podcastus

temos