Išsamus tarpinio badavimo gidas

Galbūt girdėjai apie badavimą kaip religinę praktiką arba metodą numesti svorio, detoksikuoti kūną ir praskaidrinti sugebėjimą mąstyti. Tačiau ilgas badavimas reikalauja labai daug pastangų, dėl to, ši praktika lieka už sveiko proto suvokimo ribų. Vis tik…

Tarpinis badavimas yra atliekamas daug paprasčiau. Realaus „badavimo“ ten yra apie 4-6 val. Tam nereikia JOKIO pasiruošimo, o skirtingi protokolai yra priderinami prie bet kokio gyvenimo būdo. Tarpinis badavimas gali būti puikus metodas atsikratyti nepageidaujamų kūno riebalų ir paspartinti raumeninės masės augimą.

Tarpinis badavimas, atliekamas reguliariai, gali būti toks pat efektyvus, kaip ir ilgesnis badavimas. Plius leidžia sutaupyti laiko ir supaprastinti pasirinkimus. Tarpinis badavimas nekeičia to ką tu valgai, tiesiog kitaip perstato tavo valgymo laiką. Alkis ir badas yra du skirtingi dalykai, kad ir kaip keistai skambėtų, badavimas gali išmokyti pažaboti ir atsikratyti nuolatinio alkio jausmo.

Besimokant badavimo, sunkiausia yra perlipti per racionalų norą valgyti. Tačiau nulaužus vidines baimes atsiveria naujas, iki tol neatrastas kūno potencialas. Bet apie viską iš pradžių.


Ilgas ir sveikas gyvenimas

Galbūt sudomins tai, jog studijomis įrodyta, jog badavimo būsena įjungia procesus, kurie prailgina gyvenimo trukmę įvairiuose organizmuose. Bado būsena, signalizuoja ląstelėms jog reikia susikaupti išgyventi iki sotesnių laikų, tuomet vyksta labai naudingas procesas pavadinimu autofagija.

Viskas ką tau užtenka žinoti apie autofagiją

Tavo ląstelės nuolatos skaido maisto medžiagas ir šio proceso metu lieka įvairių pašalinių produktų kurie kaupiasi tose pačiose ląstelėse. Tai gali būti kenksmingi dariniai arba apgadintos maistinių medžiagų molekulės. Kai maisto yra apsčiai, ląstelės pirmiausia naudoja naujai gautas maisto medžiagas, kurias tu nesenai suvalgei. Šitaip jos toliau dirba, apsidirbdamos ir neturi laiko iškuopti savo aplinkos.

Būtent bado būsenoje ląstelės pradeda naudoti visą tą netvarką, tuo pačiu suvirškindamos senus ir nenaudingus savo pačių komponentus. Taip ir yra autofagija- vienas iš natūralių organizmo išsivalymo procesų.

Jei tau 30+ ir esi sveikas kaip ridikas, turiu gerų žinių. Tavo kūne jau plaukioja tūkstančiai vėžinių ląstelių. Velnias (ir DNR tyrimai) žino ar jos nuspręs augti į kažką rimtesnio, ar ne. Teigiama, kad (ilgesnis) badavimas neleidžia vėžinėms ląstelėms aktyviai augti ir daugintis. Tam kad jos augtų, joms reikia maisto. Kai maisto nėra apsčiai tos pačios vėžinės ląstelės gali tapti maistu normalioms ląstelėms.

Ilgesnis 2-3 dienų badavimas, atliekamas 1-3 kartus per metus gali visiškai išvalyti nesergantį organizmą nuo vėžinių ląstelių.
Daugiau apie ilgesnius badavimus nesiplėsiu, tačiau tarpinis badavimas yra labai gera treniruotė ir po kurio laiko susilaikyti nuo maisto trims dienoms tampa stebėtinai lengva.

Badaujant tarpiškai organizmui nereikia išskirti insulino – hormono, kuris transportuoja gliukozę per kraują į audinius.
Per ilgesnius tarpus be maisto organizmas tampa jautresnis insulinui ir geriau atlieka šias funkcijas.

Insulinas ir trijų taisyklė

Valgyti tris kartus per dieną yra labai šviežia tradicija, kuri kilo iš prabangos, o ne būtinybės. Nesakau, kad pusryčiai yra blogai ir apie tai dar plačiau parašiau straipsnio pabaigoje. Tačiau pusryčių, kaip svarbiausio dienos maisto teorija, buvo sukurtas maisto industrijos, siekiant parduoti daugiau grūdų ir pieno.

Nuolatinis savo kūno bombardavimas daug cukraus ir miltų turinčiais produktais iškreipia organizmo sugebėjimą „intelektualiai“ reguliuoti insuliną ir susijusias sistemas.

Žemiau yra schemos, kurios parodo santykį tarp insulino ir gliukozės lygio kraujyje kuomet žmogus valgo visą dieną ir kai valgymo langas yra tik miego metu.

Pastoviai aukštas insulino lygis veda organizmą prie sumažėjusio jautrumo insulinui, o tai yra viena iš priežasčių, dėl kurių kyla visas pluoštas lėtinių vakarietiškų ligų. Todėl metodai, leidžiantys efektyviai naudoti maisto įsisavinimo sistemas užtikrina kūno, proto pajėgumą ir ilgalaikę sveikatą.


Kaip veikia tarpinis badavimas – riebalinio kūno sluoksnio vertimas į energiją

Supaprastinant galima išskirti dvi organizmo būsenas.

A) kai esame pavalgę ir vyksta maistinių medžiagų ĮSISAVINIMAS.
B) kai esame nevalgę – BADO BŪSENA.

Įsisavinimo būsena prasideda valgant ir trunka nuo dviejų iki penkių valandų po valgio. Po jos prasideda post-įsisavinimo būsena, kai plonojoje žarnoje nebelieka maisto, bet paprastumo labui priskirsime ją prie bado būsenos.

Po įsisavinimo būsenos (skaičiuojama nuo paskutinio suvalgyto kąsnio), praėjus 8 – 12 valandų, organizme prasideda bado būsena. Kraujyje nebelieka suvartotų maistinių medžiagų ir kūnas pradeda naudoti anksčiau sukauptus medžiagų rezervus. Būtent bado būsenoje pradeda vykti kūno riebalų išlaisvinimas ir vertimas į energiją.

Žmogaus organizmas naudoja kalorijas visada, mat jų reikia palaikyti šilumai ir kitiems gyvybiniams procesams. Dauguma mūsų nešiojasi bent 20.000 Kcal rezervą, kūno riebalų pavidalu, sukauptų būtent tam atvejui, kai kalorijos tampa deficitu. Kalorijų deficitas ir apstumas buvo natūralūs, svyruojantys procesai, dar prieš kelis šimtus metų. Problema, jog dabar maistas prieinamas visada, o žmogaus kūnas nespėjo evoliucionuoti taip, jog suprastų jog chroniškas viršsvoris tiesiogiai veda organizmą prie susinaikinimo.

Evoliucinė logika yra tokia. Gyvūnas gimsta su tikslu pratęsti savo rūšį. Jei maisto yra apsčiai, jis gali tai padaryti daug kartų ir dažnai. Motinos gamtos taip surėdyta, kad po to, kai prigamini savo palikuonių, tavęs tiesiog nebereikia. Žmogaus kūnas nustoja augti apie dvidešimt penktus gyvenimo metus. Akmens amžiuje būtum pakeliui į senatvę ir galbūt traumas. Po kiek laiko taptum našta savo genčiai. Laikas atsisveikinti ir pamaitinti kirmėles.

Kita vertus, jei kalorijų nėra apsčiai, biologiniai procesai stengiasi išsaugoti tavo gyvybę ir sveikatą. Iki sotesnių laikų, kol galėsi vėl atlikti savo evoliucines priedermes.

Kodėl mes dabar gyvename iki 80 + metų? Nes turime tekantį vandenį, kuris pašalina epidemijos pavojų. Ir sveikatos servisą, kuris sutvarko ligas ir traumas, kurios negydomos neleistų mums patiems susirasti maisto.

Valgau, kad gyvenčiau (o ne gyvenu, kad valgyčiau) yra vienas iš neginčijamų motušės gamtos principų.


Tarpinio badavimo protokolai

16:8

Vienas populiariausių protokolų yra 16:8. Tai reiškia 16 valandų badavimo ir 8 valandos, kurios yra „valgymo langas“. Tvarkaraštį galima modifikuoti įvairiai, didinti ir mažinti valgymo langą pagal poreikius. Tačiau kūnui persijungti į badavimo būseną reikia apie 12 valandų, todėl minimumas, rekomenduotinas pradedantiesiems, yra 14:10.

Vienas didžiausių privalumų kasdienybei yra toks, jog valgyti reikia tik du kartus per dieną, o tai leidžia efektyviau išnaudoti savo laiką ir valdyti energijos lygį. Taikant 16:8, paprasčiausia yra nevalgyti pusryčių, kas leidžia nukirpti bent pusvalandį ryte. Tai bent trys papildomos valandos tavo savaitėje. 16:8 suteikia įdomią galimybę priderinti treniruočių protokolą ir itin efektyviai deginti kūno riebalų rezervą. Daugiau apie tai kiek vėliau.

Šį protokolą bene geriausiai ištyrinėjo ir pritaikė Martin Berkhan, Lengains tinklaraščio rašytojas ir asmeninis treneris.

Valgyk
– stok –
valgyk

Tai badavimas slenkančiu grafiku. Dieną valgai kaip įprasta, kitą nevalgai nieko. Pirmadienį pavalgai vakarienę, tuomet kitas maistas bus vakarienė antradienį.
Maistas, nuo kurio prasideda badavimas gali būti tiek pusryčiai, tiek pietūs, tai kas geriausiai tinka tau. Treniruočių grafiką geriausiai derinti prie valgymo dienų. Eat Stop Eat buvo išpopuliarintas Brad Pilon.

Minimalus minimumas, naudingas visiems, yra viena badavimo diena per savaitę. Nors skamba labai paprastai, realiai tai nėra lengvai įgyvendinamas dalykas. Sunku išsiugdyti įprotį daryti kažką nemalonaus, darant tai tik kartą per savaitę. Todėl, patariu pradėti labai palengva. Tiesiog vieną dieną per savaitę nevalgyti pusryčių arba vakarienės. Mėnesio eigoje, kai pradedi suprasti jog nieko čia baisaus, gali ilginti nevalgymo laiką, kol be problemų galėsi nevalgyti visas 24 valandas.

valgyti
kartą per
dieną

Šis protokolas yra pagrįstas senovės karių ir ko gero, medžiotojų rinkėjų gyvenimo būdu.

Romėnai, viena sėkmingiausių armijų pasaulio istorijoje, gyveno pagal panašų protokolą. Atsikėlę ryte treniruodavosi (arba kariaudavo), o valgydavo vieną kartą, vakare. Daugiausiai laiko sutaupantis valgymo protokolas, tuo pačiu reikalaujantis daugiausiai pastangų. Dėl to, jog norint suvalgyti visą reikalingą kalorijų kiekį (ypač jei intensyviai treniruojiesi) reikia neblogai paplušėti, o vakarienė tęsiasi kokias dvi valandas.
Yra ir visa knyga, su daugiau teorinių išvedžiojimų, parašyta Ori Hofmekler. Taip pat ledo žmogus, Wim Hof, minėjo jog valgo panašiai.

Nėra vieno, geriausio tarpinio badavimo protokolo. Aš pats dažnai svyruoju nuo vieno, prie kito. Pusryčių nevalgau beveik niekada, kartais nutinka jog valgau tik kartą per parą, o kartais nusprendžiu nevalgyti visas 24 valandas. Tai ypač paranku keliaujant per laiko juostas ar dirbant prie projektų. Bet kas, kas atidžiau renkasi maistą, dažnai susiduria su dilema, kai aplink nėra „tinkamo“ maisto. Sugebėjimas badauti leidžia tiesiog nevalgyti nieko, iki kol sumedžiosi tai, ką mėgsti turėti lėkštėje.

Apie Cheat Day ir organizmo restartą

Tim Ferriss stipriai prisidėjo prie sukčiavimo dienos išpopuliarinimo. Idėja paprasta – visą savaitę valgai sveikai, kad ir ką tau tai reikštų, o vieną dieną tiesiog išeini iš proto ir valgai absoliučiai viską ką tik nori, kokiomis tik nori proporcijomis.
Praktika, kuri susilaukia tiek palaikymo tiek kritikos. Tai parodo jog vieniems sukčiavimo diena veikia, kitiems ne.

Asmeniškai, tokia diena man padeda morališkai. Kartą per mėnesį tikrai baisiai pasiilgstu kibiro ledų, pyrago ir Snickers batonėlių. Tokios dienos turi savo kainą, man tai yra stipriai kirtęs produktyvumas išvakarėse ir sekančią dieną.
Dažniausiai mano sukčiavimo dienos nutinka per šventes ir kitokius giminaičių susirinkimus, kur tiesiog nori gerai praleisti laiką ir nestatyti puotos šeimininkų į nepatogią situaciją.

Yra hipotezė jog retkarčiais prisivalgyti tiek, kad insulinas trykštų per akis gali būti visai naudinga. Sukelti savo organizmui persivalgymo šoką ir parodyti, kad „viskas nėra taip blogai“, kaip darbo dienomis.


Valgymas ir svorio metimas

Kalorijų apribojimas yra pati populiariausia ir pati blogiausia taktika, norint numesti riebalus nuo kūno.

Standartinis kalorijų apribojimas veikia taip – žmogus tiesiog valgo mažiau visos dienos metu. Organizmas negauna pakankamai kalorijų iš maisto medžiagų, todėl visos sistemos negali suktis pilnu pajėgumu. O atsarginiai energijos rezervai, kurie veikia badaujant, tiesiog nespėja įsijungti. Finale toks asmuo visada jausis pavargęs. Pridėjus intensyvias treniruotės, po kurių smegenys iki išprotėjimo signalizuoja kūnui, kad reikia kalorijų – gręsia nervinis ir hormoninis išsekimas.

Vis tik, kalorijų deficitas, sukeltas tinkamu metu, yra sparčiausias būdas sumažinti kūno riebalų kiekį.

Su 16:8 protokolu, didžioji badavimo laiko dalis (7+) valandos vyksta miegant. O maitinimosi fazės metu tiesiog valgai kiek nori. Pasakos, jog pavalgius per vėlai vakare, viskas pavirs riebalais aplink bambą, yra tik pasakos. Metabolizmas naktį taip pat veikia. Pridėkim tai, jog miegant vyksta audinių atsistatymas ir šiaip procesui, vykti efektyviai, reikalingos maistinės medžiagos.

Užkandžiavimas yra dar viena modernaus amžiaus yda. Tai labiau emocinis valgymas, nei biologinis poreikis. Iš vakarų galima matyti kas nutinka populiacijai, kuri yra apsupta maisto. Yra įtikinamų teorijų, jog nuolatinis buvimas sočiojoje būsenoje neprisideda prie geros sveikatos. O tai paremiančių studijų kiekis nuolatos auga.
Organizmas veikia natūraliais ciklais, kurie yra bent kelis milijonus metų senesni, nei mūsų papročiai ar įpročiai. Galima spėti, jog laikantis šių ciklų mes galime išvengti didelės dalies modernaus amžiaus sveikatos problemų.

Jau labai senai įrodyta, kad treniruotės ir mankštos nedegina kūno riebalų. Energijos poreikis, atliekant kažką aktyvaus, yra daug mažesnis, nei įsivaizduojama ir yra visiškai patenkinamas iš tuo metu sistemoje esančių maistinių medžiagų.

Didžioji dalis suvartotų kalorijų yra sunaudojama tiesiog gyvenant savo įprastu ritmu. Tai vadinama baziniu metabolizmu. Pats efektyviausias būdas kontroliuoti kūno svorį yra per valgomą maistą. Todėl, susitvarkius savo mitybą ir valgymo laikus, kūnas sugrįš prie asmeninio, nustatyto kūno riebalų kiekio.

Reikšmingą dalį energijos sunaudoja raumeniniai audiniai. Todėl geriausias metodas kaip paspartinti šį procesą yra padidinti raumeninę masę ir jėgą.


Raumenų auginimas ir jėgos didinimas

Organizmas, laukdamas sotesnių laikų, pristabdo kai kurių hormonų gamyba. Jų tarpe yra Žmogaus Augimo Hormonas, kuris atsakingas už raumenų ir kitų audinių augimą. Todėl, pavalgius, išsiskiria padidintas jo kiekis – kūnas siekia pasisavinti ir panaudoti medžiagas naujų ląstelių statybai kuo greičiau. Raumenys yra itin svarbi bet kurio gyvūno dalis, nes tik judant mes galime susirasti maisto. Todėl organizmas atliktų savižudybę, pradėdamas skaidyti raumeninius audinius, kai turi didelius energijos rezervus riebalinio sluoksnio pavidalu.

Gali atlikti treniruotę tuščiu skrandžiu, badavimo pabaigoje, o po to iškart keliauti prie pietų stalo. Mano patirtis rodo, jog bado būsenoje raumeninė jėga nėra mažesnė nei sočiojoje.
Prieš intensyvią treniruotę galima suvartoti 5-10g BCAA. Amino rūgštys padės geriau atsistatyti po treniruotės.

Yra tokia populiari nuomonė, jog augantiems raumenis reikia nenutrūkstamo maistinių medžiagų kiekio.

Kitaip sakant reikia valgyti nuolatos, apie 6 kart per dieną. Tai yra iš kultūrizmo industrijos atėjusi metodika. Jei tavo tikslas maksimalus raumenų augimas – taip, toks metodas gali veikti. Tačiau pažiūrėjus iš praktinės pusės, kultūrizmas reikalauja didelių finansinių ir laiko išteklių. Laikantis natūralių organizmo ciklų, kaip bado ir sotumo būsena mes galime valdyti savo kūną kur kas efektyviau.
Pažiūrėk Mark Berkham iš Leangains nuveikė su savo klientais, pritaikęs 16:8 protokolą.

Pusryčių mitas ir produktyvumas

Grįžtant prie mūsų profesionalių pro-pro-prosenelių kvadratu.

Nevalgę medžiotojai rinkėjai turėdavo kuo greičiau surasti maisto. Kuo greičiau nereiškia 5 metrų atstumo nuo lovos iki virtuvinių spintelių. Maisto trūkumas reiškia rūšies išnykimą, todėl mūsų organizme išsivystė įvairūs sugebėjimai, kurie padeda pasirūpinti maistu. Badaujant paaštrėja pojūčiai ir padidėja susikaupimas. Medžiotojui rinkėjui buvo labai svarbu girdėti, matyti ir užuosti viską, ką jis gali suvalgyti. Taip pat, juntamai, pagerėja rankų ir akių koordinacija.

Visi šie procesai veikia ir dabar, todėl tarpinis badavimas yra ir efektyvi produktyvumo taktika

Pagaliau Pusryčiai

Iš to kiek kartų diskutavau šiuo klausimu, atrodo, kad yra dvi aiškios stovyklos. Žmonės, kurie pavalgę pusryčius jaučiasi geriau nei nevalgę ir tie kiti, kurie rytais nevalgo, todėl nesureikšmina pusryčių.

Žinai ką?
Daryk tai, kas leidžia tau jaustis geriausiai.

Jei nori užsiimti tarpiniu badavimu, gali taip pat sėkmingai atsisakyti vakarienės.

Paprastumas dietos klausimuose

Po 18 valandų bado, praktiškai, bet koks maistas tampa skanus. Jei pameni anekdotą apie grikius – gali labai sėkmingai tapti jo įkūnytojas.

Aš pats kiekvieną dieną galiu valgyti brokolius, kalafijorus, avokadus, grybus, kiaušinius ir sviestą su druska ir pipirais. O jei yra šviežių krapų – išvis šventė.

Rimtai, jei žinai situaciją, kuomet atsidarai pilną šaldytuvą maisto ir nežinai ko nori – tu esi išlepęs hedonistas apžora.

Matyk situaciją taip. Turi valgymo langą, du kartus (arba vieną), per kuriuos reikia gauti energijos. Negali sėdėti ir kimšti ištisas 8 valandas, nes turi įsipareigojimų. Todėl logiška rinktis skanų ir kaloringą maistą. Sviestas, kokosų aliejus, riešutai, avokadai, alyvuogių aliejus tinka idealiai. Pridėk visą pluoštą spalvotų daržovių, atitinkamai baltymų turinčio maisto ir turi viską ko reikia.

Tarpinis badavimas nereiškia gyvenimo nuo maisto iki maisto ir nuolatinio energijos stygiaus. Kai organizmas adaptuojasi energijos turi daug daugiau nei valgydamas ir užkandžiaudamas. Todėl išlaisvini savo laiką veiklai.
Badauti tikrai bus lengviau kažką veikiant. Prof. A.P. Stolešnikov, savo knygoje, rašo apie 30 dienų trukmės badavimus, kuriuos atlikdavo dirbdamas ligoninėje. Aktyvi veikla palengvina badavimą, nes leidžia smegenims nukreipti dėmesį į kažką kito, o organizmas turi naudoti riebalus, nes visą dieną esi aktyvus.

Alkis yra geriausias prieskonis bet kokiam maistui…


… Bet kartais reikia pažaboti ir nuraminti savo alkį

Bakterijos ir maistas

Nenorėti valgyti padeda mažiau angliavandenių ir perdirbtų maisto produktų turinti dieta. Paleo čia tinka visai puikiai.

Alkis – tikėsi ar ne – pirmiausia kyla žarnyne. Ten, valgyti užsimano bakterijos, kurios yra atskiri organizmai ir atlieka daugybę tau reikalingų procesų. Tačiau tu nesi tavo bakterijos, jūs tik gyvenate sąjungoje.

Mes čia dar nežinome visko, tačiau yra bakterijų, kurių pagrindinis interesas nėra tavo gerbūvis.
Žarnyno mikroflora nėra pastovi. Viršsvorio turinys žmonės turi daugiau vienos rūšies bakterijų, o liekni – daugiau kitų ir mažiau anų. Viskas yra čiut sudėtingiau nei storosios ir lieknosios bakterijos, tačiau skirtingos bakterijos valgo skirtingą maistą.

Todėl maistas yra atsakymas į alkio klausimą. Pasirinkdamas gerą ir tinkamą maistą tu gali reguliuoti savo žarnyno mikrofloros balansą. Tai užtrunka. Tačiau gera mityba yra viena geriausių investicijų kokią tik gali padaryti.

Aš pats, kartais, iš ryto patiriu tą triuškinančią alkio jėgą, kai smegenys man bando šaukti – pavalgyk arba tuoj apsivemsi ir krisi negyvas. Taip būna visada, kai dieną prieš valgau visokias nesąmones. Saldainius, ledus, bandeles, šokoladus ir t.t. Didelis, perdirbtų angliavandenių kiekis išmuša organizmą iš normalaus balanso. Tai labai geras priminimas, kad esi tai ką valgai.


H2OPakankamai vandens sistemoje taip pat padeda. Yra teorija, kad kartais alkio jausmas, gali reikšti jog organizme, tuoj trūks vandens. Troškulys yra signalas, kad tau jau prasideda dehidratacija, todėl pavėlavai.

Organizmas, naudodamas energijai savo riebalų rezervą, reikalaus daugiau vandens, to reikia reakcijoms vykti sklandžiai.

O kaip dėl kavos su sviestu?

Džiaugiuosi, kad paklausei. Praktiškai – organizmui esančiam bado būsenoje (nevalgius 12val +), suvalgius tam tikrą kiekį riebalų, pavyks išlikti bado būsenoje. Konkrečiau – organizmas nenustos naudoti asmeninių riebalų rezervo ir versti juos į ketonus. Tačiau riebalai (sviestas ir MCT aliejus) bus taip pat paversti į ketonus ir sėkmingai suteiks ketogeninės energijos pliūpsnį smegenims.
Čia panašiai kaip rankinis patsosas senuose automobiliuose – tinkamu metu stipriai padeda.

Plius kofeinas efektyviai malšina alkį, dėl to juoda kava ar tonizuojanti arbata taip pat padės šiuo klausimu.


Kiti smulkūs faktai

Energija svyruoja pagal natūralius organizmo ciklus.

Pažiūrėk ką daro mūsų gentainiai – gyvūnai. Žolėdžiai ramiai valgo visą dieną. Mėsėdžiai vaikosi grobį, pavalgo ir eina miegoti. Nei vienas, nei kitas kraštutinumas nėra geras pasirinkimas, jei turi įvairių darbų ir stengiesi juos atlikti kokybiškai.

Ramybės ir poilsio poreikis pavalgius yra natūralus organizmo ciklas. Įsisavinimo būsenos metu krenta produktyvumas, nes kūnas energijos resursus perjungia į virškinimą. Ne be reikalo, kai kurios tautos, turi popietės poilsį.

Mano eksperimentai niekaip neleido apžaisti šio fakto – po pietų, produktyvumas krenta žemyn. Ir sugrįžta po dviejų/trijų valandų. Žinodamas savo natūralius biorimtus gali pagal tai suplanuoti dienos darbus.

Techniškai, bado būsena pamažu atsijungia suvalgius tam tikrą kiekį kalorijų. Tačiau, šiek tiek kalorijų neišstums organizmo iš bado būsenos. Tarpinių badautojų sluoksniuose yra linksniuojamas stebuklingas 50 kalorijų skaičius, kaip saugi norma, kurią suvalgius vistiek liksi bado būsenoje. Konkretus skaičius, ko gero, priklauso nuo kūno svorio.

Tos 50 kalorijų gali atsikartoti kelis kartus per dieną. Realiai tai tiesiog leidimas įsipilti pieno į kavą ar panašiai. Trupinys kalorijų, dėl skonio, nieko blogo nepadarys.


Šalutinis poveikis ir rekomendacijos kada, kaip ir kam nebadauti

Jei žinai, kad reikės atlikti veiklą, reikalaujančią daug energijos – geriau pasirūpinti ekstra kalorijomis. Atostogų Alpėse metu valgau sočius ir riebius pusryčius. Pusdienis ant sniego, retesnis oras, ir žema temperatūra yra labai geros sąlygos organizmui kūrenti kalorijas. Mažų mažiausiai norėjau pristigti energijos.

Stereotipas, kad nevalgę žmonės būna irzlūs yra tiesa. Už tai gali būti atsakingas alkio hormonas ghrelin. Galbūt tai vyksta dėl anksčiau aprašyto mechanizmo, kuris paaštrina visus pojūčius. Jei tavo rytinė veikla kupina streso ir esi linkęs pasiduoti emocijoms, ko gero, badavimas ryte nebus tinkamiausias dalykas. Įvairios proto raminimo taktikos padeda susitvarkyti ir išmokti suvaldyti savo emocijas.

Badaujant truputį nukrenta kūno temperatūra. Tai gali prisidėti prie bendro diskomforto, ypač vėsesniais sezonais. Renkis sluoksniais.

Moterims, laikantis 16:8, dėl įvairių priežasčių, badavimo laiką naudinga sumažinti. 14:10 atrodo kaip pats tas.  Taip pat nebadauti menstruacijos periodo metu, laukiantis ir maitint mažuosius raumeningus protus.

Atsistatinėjant po sunkios traumos. Tarpinis badavimas veikia kaip katalizatorius organizmo augimui. Tačiau neradau jokių rimtų išvadų apie badavimo privalumus ar trūkumas gydant sužalotus raumenis ar kaulus. Tačiau, asmeninė patirtis rodo, kad poilsis, pakankamas baltymų ir mikroelementų kiekis yra svarbiausia.

Badavimas gali pagydyti daug negalavimų, tačiau būk protingas ir atsargus jei esi diabetikas. Nepakliūk į komą. Tiek pasakęs noriu kai ką pridurti. Pamažu atsiranda tyrimų ir hipotezių, kurios rodo ketogeninės dietos teikiamus privalumus sergantiems diabetu.

Vyrams, bado būsena nėra puikiausias laikas lovos nuotykiams. Tai nėra taisyklė, tačiau seksas, tuo metu, tiesiog nėra biologinis prioritetas. Išimtis gali būti ankstyvas rytas, kai organizme testosterono koncentracija yra didžiausia. Kitais atvejais, tiesiog pavalgyk 2-3 valandas prieš lovos reikalus ir viskas bus tvarkoj.

Nesutikau jokių studijų kaip badavimas veikia itin jauną organizmą. Galbūt tai per daug beprotiškas klausimas. Kita vertus, viršsvorio epidemija ir su ja asocijuojamos ligos paliečia vis jaunesnius individus, dėl to galima kelti klausimus.

Iš visko ką žinau nerekomenduočiau eksperimentuoti su tarpiniu badavimu jaunesniems nei 18-20 metų žmonėms. Realiai net nematau priežasties kodėl kažkas, tokio amžiaus, norėtų tuo užsiiminėti. Gerai maitinamas ir fiziškai aktyvus, tokio žmogaus organizmas yra kaip grakštus, jaunas beržas, kurio nepakerta jokia natūrali stichija. Valgyk ir elkis protingai, jaunuoli.

Yra žmonių, kurie linkę valgyti mažiau nei jiems reikia. Mes tam pavadinti sugalvojome visokias būsenas ir ligas, tačiau faktų tai nekeičia. Vienas iš geriausių to ženklų yra labai mažas kūno riebalų kiekis ir nedidelė, bendra, raumeninė masė. Jei esi linkęs ar linkusi valgyti itin mažai – atsargiai su badavimu. Tai itin lengvas būdas valgyti dar mažiau.


Poilsis nuo badavimo

Kuo griežtesnis badavimas, tuo didesnė turi būti pertrauka. Kadangi 18:6 yra lengviausias badavimo protokolas, nuo jo pailsėti užtenka vienos ar dviejų dienų. Taikant badavimą su tikslu sudeginti kūno riebalus rekomenduotina viena. Paleidus save nuo pasaitėlio dviems dienoms gali nejučia papildyti savo kalorijų rezervą tuo, ką išnaudojai per praėjusias penkias.


Potencialas sergantiems

Yra labai įdomių rezultatų, apie badavimo privalumus chemoterapiją atliekantiems pacientams. Studijų rezultatai parodė, jog žala organizmui buvo daug mažesnė nei pacientams, kurie valgė įprastai. Tai susiję su tuo jog badavimas taip pat taikomas kaip būdas atstatyti natūralią žarnyno mikroflorą. Naudingos ir naujos informacijos atsiranda reguliai, tad netingėk pakamantinėti google ar pubmed.


Išsilaisvinimas

Milžiniškas, lengvai pasiekiamo, maisto kiekis veda į pasirinkimo paradoksą (kai pasirinkimų kiekis atvirkščiai proporcingas teikiamo džiaugsmo kiekiui). Todėl reikia sugebėti atskirti biologinį alkį nuo emocinio alkio.

Biologinis alkis yra natūralus poreikis kurį anksčiau ar vėliau reikia patenkinti.

Emocinis alkis yra neuroasociacija, kuri sieja valgymą su gera savijauta. Viskas tvarkoje kai valgai ir mėgaujiesi maistu. Bet problema gali kilti tada, kai maistą naudoji kaip priemonę pagerinti savijautai.

Jei savijauta pasidaro bloga – užsimanai skaniai pavalgyti. Driežo smegenys yra super primityvios ir pradeda matyti valgymą kaip išsigelbėjimą nuo streso. Maistas tampa troškimu, kurio nepatenkinus atsiranda kančios jausmas.

Sugebėjimas nevalgyti ir nepulti dėl to į paniką išties išlaisvina daryti geresnius sprendimus gyvenime.


Informacijos apie tarpinį badavimą papildymas (2016/7/27)

I – Reikia atskirti informacijos šaltinius kurie kalba apie badavimą (fasting, therapeutic fasting) ir tarpinį badavimą (intermittent fasting). Šių metodų pritaikymas ir studijavimas šiek tiek skiriasi.

II – Dalis mokslinių studijų, kurias cituoja kai kurie šaltiniai, buvo stebimosios. Tai reiškia, kad mokslininkai stebėjo ir darė išvadas, o ne kėlė hipotezes ir eksperimentavo ar jos yra tiesa.

III – Badavimas pradėtas rimtai studijuoti visai nesenai. Dauguma studijų yra pagrįstos gyvūnų modeliais. Žmonės, kurie reguliariai badauja dar nespėjo numirti, todėl nežinome kiek išties tarpinis badavimas prisideda prie ilgaamžiškumo.

IV – Kalbant apie badavimą dažnai minima organizmo būsena pavadinimu ketozė. Tai būsena, kuri eina koja kojon su badavimu ir dėl jos kyla daug badavimo teikiamų privalumų. Gilinantis į badavimą naudinga pasigilinti ir į ketozę. Juolad, kad ketogeninę dietą galima apibūdinti kaip dietą, kuri minikuoja badavimą.

IV – Dėl tam tikrų priežasčių, pačias įdomiausias hipotezes kelia ne rimčiausios mokslinės institucijos, o individualūs mokslininkai ir entuziastai. Bet dėl to nereikia išsigąsti. Didžiausi atradimai dažnai kyla ne iš akademinių sluoksnių, o iš privačių laboratorijų ir dirbtuvių.

Dar daugiau informacijos ir resursų:

Podkastai:

Four Hour Work Week – Dominic D’Agostino. Žemiau yra „Show Notes“ sąrašas, kuriame paminėtos konkrečios vietos, kuriose kalbama apie badavimą (fasting).

Found My Fitness – Ray Cronise Buvęs NASA mokslininkas apie 30 dienų badavimą, kitokį požiūrį į maistą, šalčio naudą ir ilgaamžiškumą. Taip pat senatvinių ligų prevenciją.

Youtube yra pilnas video apie tarpinį badavimą. Geriausiai rinktis daugiausiai peržiūrų ir geriausių atsiliepimų susilaukusius.

Straipsniai:

Bulletproof – straipsnis apie tarpinį badavimą su nuorodomis į mokslinius šaltinius. Bulletproof Diet knyga turi detalų skyrių apie tarpinį badavimą. Taip pat daugiau straipsnių ir interviu šia tema Bulletproofexec tinklapyje.

Four Hour Work Week du straipsniai apie tarpinį badavimą ir gyvenimo trukmės prailginimą.

Leangains yra daugiausiai orientuotas į raumeninės masės ir jėgos didinimą, bei kūno riebalų deginimą. Tačiau autorius parašęs daug straipsnių apie tarpinį badavimą, paremtų tiek studijomis, tiek praktika. Leangains D.U.K. galima rasti čia.

Breaking Muscle turi daug neblogai sukaltų straipsnių apie tarpinį badavimą atletams ir sportininkams.

daugiau pokalbių į temą

komentarai

avatar
  Prenumeruoti  
naujausius seniausius
Pranešti
Erika
Svečias
Erika

Aciu uz straipsni, labai issamu ir naudinga. Buvau girdejusi apie 16:8 badavima bet neuzkabino, o sis straipsnis priverte pabandyti. Ryt bus antra savaite. Turejau didele problema, nes nuo bet ko ispusdavo pilva. Jau po keliu dienu pagerejo ir taip nebekamuoja tas nemalonus jausmas. Jauciuosi ir lengvesne ir zvalesne. Aciu!

Inga
Svečias
Inga

Labai puikus straipsnis 🙂 Tik noreciau paklausti, jei mano valgymas yra nuo 12 iki 20 val. ar galiu bet kada gerti kava? PVZ. apie 9-10 val. ar ne? ar kava isiskaito i maista? kur galeciau jums tiesiogiai parasyti laiska, noreciau dar paklausti keleto dalyko. aciu

Aistė
Svečias
Aistė

Labai įdomus straipsnis, žiauriai 🙂 ačiū! Pirmąsyk apie tokį metodą buvau išgirdusi iš Unikausko, nes jis laikosi tokio rėžimo ir sakė, kad jam padėjo numesti svorio, o dabar paieškojau daugiau informacijos ir radau Jūsų straipsnį 🙂 labai mažai patirties turiu šituose dalykuose, kažkaip niekada neteko domėtis dėl mitybos, dėl apskritai svorio metimų kažkokių ar pan, dėl to kartais gal vis dėlto ne viską lengva suprasti. Žinot, mano tikslas irgi būtų turėti tokį rėžimą, bet galutiniam rezultate, norėtųsi numesti svorio, nes paskutiniu metu sustambėjau ir šiaip “betvarkė” su maistu. Bet iškilo vis tiek šiek klausimų.. Jeigu laikytis tarkim, kad valgau paskutinį kartą kokią 20-21val, ar tai tikrai būtų gerai, juk jau vakaras, už kelių valandų miegas, o juk vis tiek vakare visa medžiagų apykaita sulėtėja, tad ar tai neišeitų į bloga? Gal vis tik tada geriau ar tiesiog geresnius rezultatus galima pasiekti, jei valgyti pusryčius ten kokia 8 val ir paskutinį sykį tik 16 val ir viskas? Bet iš kitos pusės sunkoka, pvz., aš vakare einu sportuoti, grįžtu iš treniruotės ten kokia 19-20val jaučiuosi pavargusi ir norisi valgyti.. 😀 žodžiu, taip sudėtinga, pati nežinau, kaip viską susidėlioti ir pagal tai po to bandyti gyventi 🙂 bet taip norisi kažko imtis, išbandyti ir matyti, ko galima pasiekti 🙂

Gintarė
Svečias
Gintarė

Sveiki! Sudomino mane šis straipsnis, bandysiu šitą metodą, tik klausimas tarkim valgysiu 12h ir poto tik 20h tai kokį maistą geriausia rinktis? Koks būtų naudingiausias? Kokios porcijos turėtų būti?

Lina
Svečias
Lina

Labas vakaras, norejau paklausti ar butina laikytis pastovaus grafiko ? Gal galima skaiciuoti tik 16 val badavimo valandas atsizvelgiant i tai, kada paskutini karta valgei t.y. viena diena paskutinis valgymas 20 val, tuomet pirmas-12 val, o kita diena iseina, kad paskutinis valgymas 18 val, o pirmas butu 10 val.
Aciu uz atsakyma

Virginija
Svečias
Virginija

Laba diena, labai išsamus ir naudingas straipsnis, ačiū. Man kilo klausimas, dažno valgymo (pvz., 5 kartai per dieną) teorijoje, teigiama, jog negalima gerti pusvalandį po valgio, ir reikia išgerti vandens likus pusvalandžiui prieš valgį. Kaip šiuo atveju su vandens gėrimu? Ar yra kokie ribojimai, ar reikalavimai?

Gintare P
Svečias
Gintare P

Sveiki,vakar atradau jusu straipsni ir labai sudomino 16:8 metodas…pusryciu visad gakiu nevalgyt,ir naturaliai gaunasi tas tarpas 19-11h nevalgymo..bet idomu ar galiu per valgymo langa valgyt pvz 3kart? ar butinai tik 2? nes va dabar 11-12 val kazko uzkasiu arba nea ir tada su dukrele paskui valgysim pietus,o 19 val tik varkse,arba kazkas lengvo ..labai blogai 3 kart valgyt? nes su vaiku tiesiog neimanoma neparagaut kazko ka gaminu jai arba jei nesuvalgo davaigiu tuos kelis kasnius.

Olgerdas
Svečias
Olgerdas

Puikus ir išsamus straipsnis. Pradėjau praktikuoti 16-8 prieš 2 savaites, tikslas numesti truputi svorio, be to negaliu pasakyti kad pusryčiai man buvo reikalingi rytais, valgiau iš reikalo ir tos paplitusios informacijos, kad tai yra pagrindinis mūsų dienos energijos šaltinis. Kadangi esu naujokas šioje srityje turiu kelis klausimus:
1. Kadangi pakankami aktyviai sportuoju, geriu vitaminus, žuvų taukus, vitaminą D, dažniausiai tai darydavau iš ryto.Dabar mano maitinimas prasideda apie 11 valandą, ar vitaminus irgi turėčiau gerti pirma karta apie 11? nes logiškai mastant jei juos įmetu į skrandi iš ryto, isijungia procesai ir masto kad gavo maisto? nors kalorijų ten nemanu kad yra daugiau už 50 ar net 30, dėl žuvų tauku nesu isitikinės, nes visgi tai yra riebalai. Ka patartum arba kaip darai tu?
2.Kadangi sportuoju (Crossfit boksas), dabar per ši maitinimosi langą, suvalgau daug mažiau maisto, tai yra valgau normalius peitus, tarpais valgau daugiau vaisiu, o vakare prieš sportą jau kokia sriubą, kad nebutu sunku sportuoti ir išgeriu amino rugščių.) Man atrodo, kad turėsiu kalorijų deficitą. svorio metimui tai aišku gerai, savijauta kol kas normali, bet su laiku ar nepradėsiu jausti silpnumo. Valgyčiau daugiau, bet per tas 8 valandas man daugiau netelpa.

Diana
Svečias
Diana

Sveiki, norėjau paklausti kaip greit pradeda kristi svoris?

Akvilė
Svečias
Akvilė

Ačiū!!! Čia radau absoliučiai viską ko ieškojau apie protarpinį badavimą. Bandysiu pritaikyti jį sau, nes noriu ir numesti svorio ir turėti tam tikrą rėžimą, kad nebetektų priaugti vėl ir paskui vėl mesti ir t.t. (pasaka be galo). Tik klausimas, atrodo gal ir pati žinau atsakymą,bet noriu įsitikinti. Mano valgymai bus 12 val ir tuomet pagal galimybę vakare, bet žiūrėsiu, kad gautųsi būtinai blogiausiu atveju 14:10, geriausiu 16:8. Tačiau, dienos yra tokios, kad anksti keliuosi ir rytinė kava neišvengiama (valgyti nebūtina, laisvai apsieinu ir be pusryčių), bet kavos juodos labai nemėgstu, geriu ją su pienu ir keliomis kruopomis cukraus (sakau kruopomis neperdedama, nes tikrai deduosi tiek mažai, kad aplinkiniai nesupranta kodėl iš viso tai darau, bet man atrodo jos labai reikalingos, kitaip neskanu ir viskas…), tai su tokia kava jau “išjungsiu” organizmą iš badavimo rėžimo ar dar nieko nesugadinu?

Labai dėkinga būsiu už atsakymą :))

Rita
Svečias
Rita

Super straipsnis. Tik kaskada, net nezinodama apie si metoda gyvenau tokiu ritmu. Naujas labai aktyvus darbas ir nera kada valgyt. Pusryciu nevalgydavau. Todel gaudavosi, pirmas maistas dienoj 17-18 val paskui apie 21val. Taip per trumpa laika nukrito 5kg. BET… visi aplink kalbejo, kad susigadinsiu sveikata nu ir prisiveciau pusryciams isgert kefyro, i darba nestis salto neskanaus maisto, o vakare visko kas papuola. Mane tai vargina. Perskaicius si straipsni tikrai pradesiu laikytis 20/4 tai mano ritmas.
KLAUSIMAS (perskaiciau visus komentatus ir keista kad neradau) ar valgymo lango metu galima vartot alkoholi? Vasara, saslykai, gamta …nemegstu visiems demonstruot, kad badauju ar laikaus dietu. Tarkim valgymo metu galiu isgert 1litra alaus?

Dovilija
Svečias
Dovilija

Sveiki.
Radau daug naudingos informacijos. Tad pirmiausia…ačiū.
Laikausi 16/8. Per tris mėn nukrito 20 kg. Labai džiaugiuos….nes pagerėjo sveikata, gyvenimo kokybė.

Inga
Svečias
Inga

Sveiki,

O ka jus valgete, kad sitiek svorio netekote. Butu labai naudinga suzinoti. Is anksti Aciū

Dovilija
Svečias
Dovilija

Viską kaip aprašytą šitame straipsnyje….baltymus ir daržoves. Valgau du kart. Jokių užkandžių…griežtai. Po mano tuziną išbandytų dietų….šitas metodas man daro stebuklus.

Dovilija
Svečias
Dovilija

Dabar studijuoju PAOLO dietą….

Dovilija
Svečias
Dovilija

Sveiki Simai.
Noriu dar paklausti. Kava su sviestu….ryte traktuoti jau kaip maistą?
Pradėjau nuo 126 kg…:(

Dovilija
Svečias
Dovilija

Laba….
Ačiū dar kart…ir dar dėkosiu milijoną kartų. Tarpinis badavimas man tapo gyvenimo būdu. Ir sveikata geresnė ir svorio daug netekau. Juolab kad aš sergu autoimunine liga, tai man viskas tik į naudą.
Laikausi paleo mitybos principų. Trumpai;
Rytais vanduo ir kava (be priedų).
12 val. pietus- kava su kokosu aliejumi ir sviestu ir patiekalas (baltymai ir daržovės)
18 val. vakarienė (daržovės, riebalai (žuvis, mėsa)
Vengiu angliavandeniu, net gi vaisiuose jų daug. Todėl renkuosi atidžiai.
Griežtai atsisakiau miltinių produktų, bulvinių patiekalų, padažų. Mėsą, žuvį, daržoves garnyrui ruošiu griliuje ar ant garų.
Po baisių nukrypimų visad aukoju vieną valgymą (taip save baudžiu) 🙂
Gerai aš čia gyvenu ar nelabai?..;)

Olga
Svečias
Olga

Gal galite patikslinti, kuriomis valandomis valgote, kada būna pirmas ir antras (paskutinis) valgymas?

Svečias
Svečias
Svečias

sveiki,

visų pirma wow efektas – puikiai išdėstyta informacija! Ačiū labai 🙂 O dabar prie reikalų.. 🙂 Ką manote, apie tokį plana?

Valgymo langas: 12.00-20.00 val. Laikausi Paleo.Tikslas – numesti svorio ir bendras sveikatinimas.

Ryte atsikėlus kava su šlakeliu kokosų pieno ir saldiklio (stevia arba eritrolis) ir po to ilgas pasivaikščiojimas.
12.00 val. pirmasis rimtas maistas – baltymai + daržovės + riebalai
tarpuose arbata ar sriuba
Paskutinis valgymas 20.00 val. vėlgi rimčiau – baltymai + daržovės + riebalai

Loreta Burneckienė
Svečias
Loreta Burneckienė

Reikės man irgi pabandyti 16:8, man labai paranku, nes ryte visada nespėju pusryčių pavalgyti, kol vaiką suruošiu į darželį, kol pati susiruošiu ir t.t. žiūriu jau reikia lėkti pro duris 🙂

Audra
Svečias
Audra

Labas, Simai! Aš nustebusi, kaip gražiai, aiškiai, išsamiai ir kantriai atsakinėji į visus komentarus po straipsniu!:)) Iš visų sekamų vlogerių/blogerių dar nesu to mačiusi! 😀 Pradėsiu ir aš 16:8, tik dar neapsisprendžiu, valgyti pusryčius(visą gyvenimą juos valgau ir man malonumas ryte neskubant papusryčiauti. Tada atrodo, kad keliesi ne tik dėl darbo, o ir dėl savęs :D) ar valgyti vakarienę(nes vakare visi susibūrimai, pasisedėjimai su draugais ir t.t., kai visada noris valgyti/užkandžiauti).
Sėkmės man ir Jums! 🙂

Erika E.
Svečias
Erika E.

Sveikas simai,

Labai aciu uz issamu straipsni. Siandien kaip tik pradedu 16:8 🙂 Aisku juoda kava be cukraus ryte pasilepinsiu, nes kitaip mano smegeys nepradeda darbo (esu kofimane), o kadangi dirbu IT, tai smegenu reikia, kad ir kaip butu liudna 😀
Kolkas planas toks:
pusryciai 10:30 – 11:00
pietus 13:30-14:00
vakariene 18:00-18:30
Grafikas pagal darba 🙂
Bandysiu pradzioje valgyt 3 kartus. Veliau gal sumazinsiu iki dvieju. Esu vegane, tai bijau, kad per savo meile salotoms nebutu blogiau (kaloriju deficitas). Turiu ismokti nebijoti valgyti kaloringesnio maisto (su draugiskom kalorijom – avokadai, hummus, darzoviu troskiniai ir t.t.). Pries kazkur 4 metus kas savaite darydavau 60valandu sauso badavimo. Jetus koks nuostabus jausmas budavo, bet dabar nebeiseina – smegenys didziausias musu priesas.
Tad linkiu sau ir kitiems sekmes!

Rokas
Svečias
Rokas

Ačiū už puikų straipsnį 🙂

Taigi prieš keturias dienas pradėjau 16:8 mitybą ir štai kaip jaučiuosi, išlaukti iki valgymo – paprasta, ypač geriant vandens ir nukreipiant dėmesį į darbus :), bet turiu kitą problemą, tai pilvo pūtimas ir sutrikęs tuštinimąsis. Šiektiek raišo skraindį dienos eigoje ir šiaip vizualiai pilvas išsipūtęs.

Simai, ar gali būti, kad tai dėl to, jog skrandis nepratęs prie tokio ritmo? o gal dėl to kad valgau šiek tiek riebiau nei įprastai? porcijos taip pat padidėjo, galbūt tai taip pat gali įtakoti prastą savijautą.

Galbūt turėsi kokių pastabų ar įžvalgų, ačiū.

Dalida
Svečias
Dalida

Labas,Simai,
netyčia perskaičiau tavo straipsnį ir manau,jog reikia pabandyti 16:8 🙂 Pastaruoju metu blogai jaučiuosi, tarsi “pilna” ir svorio truputuka priaugau po kelionės į šiltą sočią šalį 🙂 Nors vasara, bet neina jo išjudinti,nors tu ką, o mums-moterims juk pagrindas atsikratyti kelių kg (žinoma norisi ir visų 5 ar 10KG)
Klausimas: rašai, kad reikia valgyti riebiai,gauti kalorijų, nes kaip suprantu, priešingu atveju neveiks organizmas. O iš esmės, kokiomis proporcijomis maitinantis pvz.3 kartus per dieną turėtų būti baltymai, riebalai ir angliavandeniai?
Paprastai skaitant,valgyk viską ką nori, tik įjunk badavimo valandas? Bet jeigu valgysi per tuos 3k.pvz.torto ar kokią picą, tai turbūt tikrai neveiks toks mechanizmas, kad svoris kris? Čia taip pat reikia save riboti per tuos valgymus?
Būsiu dėkinga už atsakymus 🙂

Justina
Svečias
Justina

Sveiki,
puikus straipsnis, gavau daug atsakymu, kuriu ir ieskojau apie protarpini badavima. Tik perskaicius straipsni susibalamutinau 😀 Buvau pasiruosus taikyt 16/8 protokola, taciau straipsni rasote kad moterims geriau tinka 14/10. Gal galit pakomentuoti placiau kodel? Ar taikyt 16/8 ir nesukt galvos? 🙂 Aciu uz atsakyma 🙂

Živilė
Svečias
Živilė

Dėkui, Simai, už labai aktualų ir išsamiai parašytą straipsnį! Mano klausimas būtų, jei vakarinis valgymas yra 18val, sekantis valgymas kitos dienos 10 ryto, o rytinė jėgos/ištvermės treniruotė būtų prieš tai, 8val ryto. Ar nepakenks širdžiai sportuoti nevalgius, ar galima ką lengvai suvalgyt, (pvz.bananą), o po to 10val valgyti jau sočius pusryčius? Ačiū.

Rasa
Svečias
Rasa

Sveiki. Ačiū už straipsnį, dar labiau dėkoju už atsakymus, nes man, tiesa sakant, dar sunku viską susidėlioti..Tiek išbandžiau visokių dietų, programų, kad jau nebežinau…Rezultatas nulinis-tiksliau, svoris nukrenta ir labai greitai atauga, kai tik nustoju laikytis…Planuoju tarpinį badavimą, bet gal pradėčiau nuo 14:10. Jei teisingai suprantu – 14 valandų bado, o per 10 valandų galiu valgyti???? Ačiū.

Ingrida
Svečias
Ingrida

Sveiki, labai idomu! Straipsnis super! Bet turiu klausima: girdėjau(gal cia tik pletku lygyje) kad moterims pakanka 14:10 del hormonu ir kitu veiksmu organizme. Jeigu noriu numesti 5kg ir tuomet išlaikyti svori ar to 14:10 pakaktu? 16:8 sunkoka.

roze zavioji
Svečias
roze zavioji

Sveiki, ar būtinai kasdien turi būti tas pats maisto laikas. Aš labai nepastovi. Kartais kava būna 7val. kartais 9val. Tada pirmasis maitinimasis bananas/obuolys, vaflis su sviestu, sriubytė, daržovytės įvyksta arba 11val. arba 13val. Tada antras ir paskutinis 16 arba 18val – mėsytė, troškinukas, pupelės, kopūstai – sotus maistas.
Stebiu, kad tarpas tarp paskutinio ir pirmo būtų nemažesnis nei 16val.
Ar būtina įsivesti griežtus mitybos laikus?

Vaida
Svečias
Vaida

Sveiki, kazkada net nesuprasdama taip maitinausi tačiau dabar nelabai suprantu. Jei pradesiu 16:8, tai per ta 8 valandu langa kuomet galiu valgyti, kiek valgymu istikruju turetu buti? Kadangi esu įpratusi maitintis daznai bet po nedaug, t. y. 3 pagrindiniai valgymai ir du uzkandziai. Nes is straipsnio suprantu, jog beliek tik du valgymai.

Karolina
Svečias
Karolina

Super straipsniukas! Labai norėčiau patarimo iš Jūsų, nes truputį persigandau, kad gal per griežtai viską darau ir galiu pakenkti sau, bei lelkai…
Laikausi protarpinio badavimo ~ mėnesis, vengiu cukraus ir baltų miltų bei suvartoju ~1000kcal. Kodėl?nes svėriau virs beveik 98kg ir noriu pagaliau atsikratyti sios naštos. Kolkas savaitgaliais teko pasilepinti, bet jau vengsiu tokiu dažnų cheat day ir bandysiu griežčiau eiti tikslo link. Kolkas per šį laiką pavyko atsikratyti 5kg., pradžioj buvo labai silpna, vėliau organizmas apsiprato, dabar vėl silpnoka, turbūt dėl mažumės kcal. Žindau lelką, tai vien todėl turbūt negaliu badauti, bet kaip sakoma iš dviejų blogybių reikia pasirinkti mažiau blogą, tai man jau svoris pradėjo sukelti kitų sveikatos problemų ir turiu jo greičiau atsikratyti.
Klausimėlis: ar tiek kcal suvartojant ir laikantis protarpinio badavimo nesišalina kokie toksinai ir kt.žindant per pieną? Ar nepakenksiu lelkai… Ar pati labai nenuslobsiu?šiaip juk pavalgau du kartus sočiai, tik na mažiau tų kcal. Ar būtina jų dar daugiau suvartoti, kad nepakenkčiau sau???
Jaučiu silpnumą ir galvos skausmą(pagrinde vakarais ir rytais). Beje kartais išgerių žindančioms skirtus vitaminus, gal reikia pastoviai vartoti…
Iš kitos pusės jaučiuosi super, kad pradėjau sveikai maitintis, atrandu patiekalų įvairovę, tikrai dabar naudingesnių medžiagų gaunu, nei kad kai valgiau bet ką. Sumažėjo apimtys, svoris, nu nerealuuu…tik bijau dėl silpnumo. O dar noriu pradėti mankštintis ir pradėsiu daugiau vaikščioti, kai oro sąlygos leis su vežimu pravažiuoti kaimo keliukais 😀
Na žodžiu pripasakojau daug, tikiuosi dar labiau manes neišgązdinsite:)

Robertas
Svečias
Robertas

Laba, norėjau paklausti ar puer arbata galima gerti tarpe ne valgymo metu?

paulius
Svečias
paulius

Sveiki Simai, pradejau sia dieta iskarto nuo maximalaus, nes noriu numesti svorio, esu 29-eriu, 191cm ugio ir sveriu 120kg, siuo metu valgau viena karta per diena 11:00 ryto, ~16:30-18:00 sportuoju, nezinau kaip skaiciuoti kalorijas, zinau tik kad man ju galima apie 2700 per diena, maistas mano valgymo metu taippat buna ivairus, nuo makaronu su kotletais iki jautienos su ryziais, na ir darzoves beabejo, zinau kad per viena valgyma tikrai nevirsysiu savo kaloriju ribos, o ir ne ant kiekvienos maisto pakuotes jos parasytos, todel skaicuoti jas yra gana sunku. Kitas reikalas yra, jog kritus svoriui iki kokiu 96-100kg, noreciau ji toki ir palikti, nenoreciau, jog kristu ir degtu raumenys, ar , kad vel pradetu kilti.
Gal tiesiog galetumete patarti, kaip nepersistengti? Dekui.

Svajūnas
Svečias
Svajūnas

Ačiū už išsamų straipsnį. Trumpas klausimas, minėjote apie 50 kalorijų ar kilokalorijų ? 🙂

Agnė
Svečias
Agnė

Sveiki, tai vis dėlto, autofagija įsijungia po kiek laiko nevalgymo?🤔 Atidžiai skaičiau, bet arba praleidau, arba arba tiksliai neparašyta… 😊 Ačiū!

Lina
Svečias
Lina

Ne autogafija, o AUTOFAGIJA 🤣😃
Intervalinis badavimas

Skaiste
Svečias
Skaiste

Sveiki,labai domiuosi PB šiuo metu 3diena laikausi 16/8 kolkas puikiai sekasi, bet atsakymo nemaciau,arba praleidau ar atsikelus is karto galima pusryciaut pries kava ar pradet kaip jus minejot nuo kavos su sviestu kad sustabdyt badavima ir po kazkurio laiko pavalgyt ☺

Margarita
Svečias
Margarita

Sveiki,

iš tikro ši tema tokia iš kosmoso srities, kas liečia LIETUVIŠKUS šaltinius ar pan., tad džiaugiuos atradus šitą straipsnį, kuriame daug info. Trumpai: po biški mažinau valandų skaičių, kol dabar mano protarpinis badavimas atrodo šitaip: pirmad-penktad valgau vieną kartą per dieną 12-13 val, tos valandos metu, suvartoju tikrai nemažai kalorijų, tad viskas ok. Šeštadieniais ir sekmadieniais – valgau nuo 10 – 14 arba jeigu koks vakarėlis ar išvyka – tomis progomis – kada tik noriu. Taip laikausi jau trečią mėnesį, numečiau kelis kg., jaučiuosi puikiai, tačiau aplinkiniai gąsdina, kad šitaip retai valgydama galiu “susigadinti” tulžį (iššaukti akmenų susidarymą) ar “prisišaukti” diabetą, ar netekti visų vitaminų gerdama daug vandens, nes automatiškai badaujant jo išgeriame daugiau. Man esu moteris, 24, nesportuoju, šoku du kart per savaitę po valandą laiko.

Ar tikrai taip retai valgydama (kartą per dieną nuo pirmadienio iki penktadienio) ir tokio režimo laikantis ilgą laiką galima prisišaukti viršuje minėtas bėdas? Sunerimau…

Edita
Svečias
Edita

Sveiki, puikus straipsnis!
Protarpiauju jau apie 3 menesius, apie 5 paras per savaite, su 16-21 val. tarpais. Pagal galimybes. Sekasi puikiai, pakrito svoris, vien pliusai.
Tik viena problema – blogas burnos kvapas. Jis kazkada baigiasi? Galima kazka su tuo daryti? Dantis valau 🙂

Sekmes visiems!

Jurgita
Svečias
Jurgita

Sveiki,gal galite man pagelbeti :)turiu dideli antsvori ir noriu pradeti protarpini badavima,pirmas valgymas butu 10:00 kuria valanda butu tolimesnis valgymas ir paskutinis?Ir kokia/ko butu porcija ,bei maisto produktas?aciu

gauk naujausius podcastus

temos